MSI XA52P

Serial ATA nie jest już wyłączną cechą twardych dysków. Szeregowy interfejs wchodzi do napędów optycznych.

Serial ATA nie jest już wyłączną cechą twardych dysków. Szeregowy interfejs wchodzi do napędów optycznych.

Na ten moment przyszło nam czekać niemal rok - tyle czasu potrzebował standard Serial ATA na zdobycie rynku twardzieli i zrównanie ceny ze starą implementacją interfejsu ATA. Dzięki znacznej obniżce kosztów magistrala szeregowa może wreszcie pojawić się w tanich napędach, takich jak nagrywarki CD-RW. Pierwszym urządzeniem tego typu jest combo MSI o szybkościach CD-RW 52/24/52 i odczycie DVD 16x.

Nagrywarka MSI oprócz wygodniejszego w instalacji interfejsu (bardzo wąski kabel, brak zworek master/slave) oferuje także trzy wymienne panele przednie w różnych kolorach. Wraz z napędem otrzymujesz kable (SATA oraz audio), śrubki montażowe oraz pakiet oprogramowania Nero 6 Suite (ale z NeroExpress) i odtwarzacz PowerDVD 5.

Myląca powierzchowność

MSI XA52P

MSI XA52P

Pod względem szybkości pracy napęd MSI wypada nieco gorzej od rywali - Lite-Ona SOHC-5232K czy Samsunga SM-352. Przyczyna tego leży przede wszystkim w dużo wolniejszym zapisie RW: konkurenci oferują prędkość 32x, podczas gdy MSI tylko 24x. Lecz MSI sprawuje się wyjątkowo słabo nawet w porównaniu do modeli 24x czy wręcz 12x, nagrywając płyty RW najdłużej ze wszystkich napędów testowanych w ciągu ostatniego roku.

Również pod względem szybkości kopiowania danych z CD/DVD i zrzucania audio MSI nie dorównuje combo Lite-Ona czy Samsunga. Natomiast nagrywanie płyt CD-R odbywa się z przeciętną prędkością - czas operacji jest krótszy niż w Samsungu (kwestia oprogramowania), ale dłuższy niż w Lite-Onie.

Wygląda więc na to, że poza nowoczesnym interfejsem i wymiennymi panelami combo MSI ma de facto niewiele do zaoferowania.

Informacje MSI Polska, http://www.msi-polska.pl

Cena 259 zł


Zobacz również