Macowe skarby

DockStar 1.0... Mail Act-On 1.3.1... EasyFind 3.8.1... LaunchBar 4.0.2...

DockStar 1.0... Mail Act-On 1.3.1... EasyFind 3.8.1... LaunchBar 4.0.2...

Rozszerzenie programu Mail

DockStar 1.0

<strong>Nadchodzi listonosz</strong> DockStar zapewnia pięć wskaźników nowych wiadomości, które są wyświetlane na ikonie programu Mail w doku

Nadchodzi listonosz DockStar zapewnia pięć wskaźników nowych wiadomości, które są wyświetlane na ikonie programu Mail w doku

Jedną z największych zalet programu Mail jest wyświetlanie liczby nowych wiadomości poprzez ikonę aplikacji w doku. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że przedstawiana jest tylko liczba wiadomości w skrzynce Inbox. Jeżeli skonfigurowano kilka reguł (zautomatyzowane akcje, który mogą być stosowane do przychodzących wiadomości) w celu automatycznego sortowania poczty do folderów, ikona Maila w doku nie wyświetli dokładnej liczby e-maili.

Niedawno natknąłem się na ciekawe rozszerzenie programu Mail o nazwie DockStar 1.0 ( 8 USD; http://www.ecamm.com ), które nie tylko pozwala wybrać wiadomości, które zostaną uwzględnione przez wskaznik, ale także wyświetla aż pięć różnych wskaźników. Pozwala to szybko sprawdzić liczbę wiadomości z konta służbowego lub wiadomości osobistych. Każdy wskaźnik może monitorować dowolną skrzynkę pocztową lub folder. Dla przykładu zdefiniowałem wskaźnik, który monitoruje folder Drafts. W ten sposób zawsze wiem, że muszę zakończyć pisanie jakichś ważnych wiadomości. Program DockStar umożliwia zdefiniowanie koloru, kształtu i wielkości każdego wskaźnika. Odczyt wskaźników może sprawiać pewne problemy, jeśli dok jest bardzo mały i zawiera wiele ikon aplikacji, ale w takim przypadku można włączyć funkcję powiększania doka.

Podsumowując, DockStar to bardzo przydatny program, który nie tylko informuje o pojawieniu się nowych wiadomości, ale także przyciąga uwagę użytkownika w przypadku odebrania bardzo ważnej poczty.

Tworzenie reguł poczty

Mail Act-On 1.3.1

<strong>Automatyzacja poczty e-mail</strong> Narzędzie Mail Act-On umożliwia przejęcie pełnej kontroli nad własnymi regułami poczty

Automatyzacja poczty e-mail Narzędzie Mail Act-On umożliwia przejęcie pełnej kontroli nad własnymi regułami poczty

Program Apple Mail znacznie rozwinął się w ciągu ostatnich kilku lat, ale nawet te ulepszenia nie zmusiły mnie do porzucenia aplikacji Microsoft Entourage, która od długiego czasu służy jako mój podstawowy klient poczty e-mail. Dwie ogromne zalety Entourage'a to możliwość dodawania skryptów zwiększających wydajność tego programu, a także wspaniałe reguły poczty.

Pomimo tego regularnie korzystam z programu Mail, dzięki czemu mogę śledzić jego rozwój. Nie wykluczam również, że za jakiś czas zdecyduję się zmienić mojego klienta poczty. Może na to wpłynąć darmowe narzędzie Mail Act-On ( http://www.indev.ca ), które służy do wywoływania reguł poczty za pomocą klawiatury. Być może nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale dzięki temu rozszerzeniu wszystkie funkcje dostępne poprzez reguły - przenoszenie, kopiowanie, przesyłanie, odpowiadanie i usuwanie wiadomości, ustawianie koloru i flag, a nawet uruchamianie skryptów AppleScript - można wykonywać przy użyciu klawiszy.

Jak to działa? Najpierw zaznaczamy jedną lub kilka wiadomości i naciskamy odpowiedni skrót klawiaturowy, aby wywołać ekran skrótów programu Mail Act-On. Wybieramy jedną z reguł w celu jej wykonania, a następnie program wyświetla potwierdzenie wykonanej czynności. Jest to przydatne, jeśli przypadkowo wybraliśmy nieodpowiednią akcję.

Ogromną zaletą tego narzędzia jest możliwość stosowania pojedynczej reguły do wybranych wiadomości (polecenie Apply Rules w programie Mail stosuje wszystkie reguły). Oznacza to, że można stosować określone reguły do przetwarzania wiadomości po ich otrzymaniu. Można na przykład utworzyć regułę, która po naciśnięciu klawisza Z przenosi wybrane e-maile do folderu Znajomi.

Do tworzenia reguł używany jest panel preferencji Rules programu Mail. Warunek reguły musi mieć jednak postać "If any of the following conditions are met: Every message), a nazwa reguły musi być zgodna z następującą składnią: Act-On: klawisz | nazwa_reguły, gdzie klawisz oznacza klawisz skrótu reguły, a nazwa_reguły to nazwa danej reguły.

Należy także pamiętać, że tworzone reguły muszą znajdować się na samym dole listy reguł. Aby uniknąć problemów, program Mail Act-O tworzy automatycznie regułę o nazwie Act-On Stop Processing Receive Rules, która blokuje stosowanie reguł programu do poczty przychodzącej. Wszystkie inne reguły tego programu powinny znaleźć się poniżej tej reguły.

Jak już wcześniej wspomniałem, jedną z ogromnych zalet tego narzędzia jest możliwość stosowania pojedynczej reguły do wybranych wiadomości. Można także zastosować wiele reguł do wiadomości lub grupy wiadomości. Przypisanie wielu reguł do tego samego klawisza spowoduje zastosowanie wszystkich tych reguł do wybranych wiadomości. Program Mail nie pozwala na tak prostą czynność.

Podczas korzystania z tego przydatnego narzędzia natknąłem się jedynie na drobne problemy związane z wiadomościami IMAP - od czasu do czasu nie można było ustawić żądanych flag, kiedy wiadomość była jednocześnie przenoszona do innego folderu. Rozwiązaniem może być utworzenie dwóch oddzielnych reguł.

Narzędzie do wyszukiwania

EasyFind 3.8.1

Jestem całkowicie przekonany, że za jakiś czas Apple przedstawi kolejną wersję systemu OS X, w której narzędzie Spotlight zostanie znacznie ulepszone. Obecnie próba wykonania nawet najprostszego wyszukiwania może być przyczyną poważnych frustracji. Niedawno chciałem znaleźć plik zawierający słowo Eddy w tytule. Już po niecałej minucie Spotlight przedstawił listę 31 plików; szukane słowo było zawarte w wiadomościach e-mail, dziennikach iChata, plikach muzycznych, a nawet w zakładkach Safari. Oznaczało to, że musiałem poświęcić dodatkowy czas na przejrzenie wyników Spotlighta w celu wybrania właściwego pliku.


Zobacz również