Mały może więcej

W momencie wyboru notebooka często trzeba zdecydować między niewielkimi wymiarami i wagą komputera a jego wyposażeniem i wydajnością. Nowe produkty Acera i HP nie uwalniają nas od tego dylematu.

W momencie wyboru notebooka często trzeba zdecydować między niewielkimi wymiarami i wagą komputera a jego wyposażeniem i wydajnością. Nowe produkty Acera i HP nie uwalniają nas od tego dylematu.

Choć intelowska platforma Centrino pozwoliła zbliżyć przenośne konstrukcje do ideału, oferując szybkie i jednocześnie poręczne maszyny, to w niektórych sytuacjach wciąż przydają się laptopy o naprawdę małych gabarytach. Gdy dwa miesiące temu testowaliśmy notebooki z górnej półki, naszą uwagę najbardziej przyciągał model S5200M firmy Asus. Ten niepozorny, malutki komputer, choć okrojony m.in. z wbudowanego napędu optycznego, jest mimo wszystko szybką maszyną, którą aż chce się ze sobą nosić. Cały urok Asusa tkwi w wyjątkowej poręczności - dla takiego urządzenia zawsze znajdzie się miejsce w teczce czy plecaku. Śladami Asusa poszedł Acer, wprowadzając do swojej oferty model TravelMate 371TMi o równie skromnych wymiarach, lecz o wystarczająco dużej mocy. Postanowiliśmy porównać oba minilaptopy i skonfrontować z najnowszym HP - klasycznym notebookiem Centrino oznaczonym jako nx5000, sprzedawanym w cenie zbliżonej do zminiaturyzowanych rywali.

Więcej za mniej

Mały TravelMate gabarytami nie odróżnia się od Asusa, jest tylko od niego cięższy (1,7 wobec 1,3 kg). Jego sercem jest procesor Pentium M taktowany z częstotliwością 1,4 GHz, a więc wolniejszy od zastosowanego w Asusie (1,7 GHz). Dwukrotnie większa pamięć Acera - 512 MB - rekompensuje mniejszą pojemność twardego dysku (60 kontra 80 GB). Obie maszyny do przetwarzania grafiki wykorzystują układ Intela Extreme Graphics 2 bez własnej pamięci RAM, a efekty jego pracy prezentują na ekranie 12,1-calowym o rozdzielczości 1024x768. W Acerze, podobnie jak w Asusie, napęd optyczny jest dodawany w wersji zewnętrznej. Jednak w przypadku Acera otrzymujesz nowoczesną nagrywarkę DVD±RW podłączaną do portu FireWire, a nie zwykłe combo na USB 2.0.

Pod względem opcji

komunikacyjnych Acer ma lekką przewagę nad konkurentem, gdyż oferuje łącze IrDA, optyczne wyjście audio i gniazdo replikatora portów, który przyda się do podłączenia urządzeń bazujących na interfejsach starego typu, np. złączu równoległym. Ponadto czytnik kart pamięci Acera oprócz formatu SD/MMC obsługuje dodatkowo Memory Stick. Szkoda tylko, że w TravelMate zamontowano tylko 2 gniazda USB.

Maluchy kontra duży

Maszyna HP Compaq wymiarami oraz wagą sprawia wrażenie bardziej rozbudowanej konstrukcji od Acera i Asusa. Tymczasem różnice sprowadzają się praktycznie do większego ekranu o przekątnej 15 cali, lecz tej samej rozdzielczości 1024x768, wbudowanej nagrywarki DVD±RW i bogatszej oferty złączy (port równoległy i szeregowy, wyjście TV, łącze Bluetooth, gniazdo PC Card typ III). Natomiast podstawowe elementy są niemal identyczne: Pentium M 1,6 GHz, 512 MB pamięci, dysk 60 GB oraz układ graficzny Intela. W tych podzespołach HP w porównaniu do konkurentów są jednak drobne niuanse, które wpływają na wydajność - zastosowano wolniejsze moduły pamięci (DDR266 zamiast DDR333), ale za to szybszy twardy dysk (5400 obr./min).

Asus dzięki CPU o najwyższej częstotliwości taktowania może się pochwalić najlepszymi wynikami testów PCMark04 (wyjątkiem był test twardziela - tu zwyciężyła wyższa prędkość obrotowa napędu HP) oraz Sandry 2004 (w syntetycznych pomiarach szybkości procesora i pamięci), a nawet... 3DMark 2001 SE. Jednak w najważniejszym teście Mobile Mark2002, który mierzy wydajność komputera w zastosowaniach biurowych i czas pracy na baterii, Acer i HP okazały się lepszymi konstrukcjami. TravelMate 371TMi był niepokonanym liderem w długości pracy akumulatora, uzyskując wyniki lepsze od Asusa o 40 do nawet 66 minut. Również w szybkości wykonywania zadań aplikacji wyraźnie przewyższał rywala, choć równie duży dystans dzielił go od najlepszego w tej konkurencji nx5000.

Jeśli zamierzasz uczynić z notebooka wiernego przyjaciela w podróży, Acer TravelMate 371TMi sprawdzi się w tej roli o wiele lepiej niż Asus S5200M czy tym bardziej HP Compaq nx5000. Jednak w sytuacji, gdy poręczność nie ma dla ciebie większego znaczenia, przyjrzyj się nowej maszynie HP - to porządny i szybki notebook na każdą okazję, chociaż lepszą inwestycją wciąż jest nieco cięższy Acer Aspire 2003WLMi o bogatszym wyposażeniu, znacznie wyższej wydajności i podobnej cenie.

Informacje

Acer TravelMate 371TMi

Acer, tel. (22) 6062591, http://www.acer.pl

Cena 9027 zł

HP Compaq nx5000

Informacje HP, tel. 0801607607, http://www.hp.pl

Cena 9331 zł


Zobacz również