Marka kontra złotówka

Stara prawda, że za markę się płaci, znajduje potwierdzenie w rezultacie pojedynku, jaki stoczyły dwa notebooki firm HP i ICom o bardzo podobnych parametrach.

Stara prawda, że za markę się płaci, znajduje potwierdzenie w rezultacie pojedynku, jaki stoczyły dwa notebooki firm HP i ICom o bardzo podobnych parametrach.

Niedługo po zamknięciu testu najtańszych laptopów z naszego poprzedniego numeru do redakcyjnego laboratorium trafiły kolejne maszyny w cenie poniżej 5000 zł.

Jako że dwie z nich okazały się konstrukcjami o zbliżonej konfiguracji, postanowiliśmy porównać je ze sobą.

Do pojedynku stanęły modele HP Compaq nx9020 oraz ICom PrestigeBook 7000. Różnica cenowa między nimi - 450 zł na niekorzyść HP - jest nominalnie niewielka, choć stanowi ponad 10 proc. wartości sprzętu. Byliśmy ciekawi, co można zyskać, inwestując w markowy produkt uznanej firmy.

Taniej znaczy lepiej

ICom PrestigeBook 7000

ICom PrestigeBook 7000

Pierwsze rozczarowanie pojawiło się podczas porównania wyposażenia notebooków. Okazało się bowiem, że tańszy ICom oferuje lepszą konfigurację: nieco szybszy procesor (Celeron M 1,4 GHz zamiast 1,3), dwukrotnie większą pamięć (512 MB) oraz pojemniejszy i szybszy dysk (40 GB, 5400 obr./min zamiast 30 GB i 4200 obr./min). Co więcej, PrestigeBook ma złącze FireWire, wyjścia TV i S/PDiF, a przede wszystkim moduł WiFi b/g - tych opcji w maszynie HP nie uświadczysz, choć większość rywali z klasy ekonomicznej jest w nie wyposażona. Nx9020 może się jedynie pochwalić większym, 15-calowym ekranem - lecz o tej samej rozdzielczości, co w IComie - i gniazdem PC Card typ III.

Obie maszyny wykorzystują natomiast zintegrowany układ graficzny Intel Extreme Graphics 2 oraz napęd optyczny combo 24/24/24/8.

Mimo przewagi IComu pod względem wyposażenia, jest on zdecydowanie mniejszym (przede wszystkim cieńszym) i lżejszym urządzeniem od produktu HP. Zgrabna obudowa PrestigeBooka okaże się dużo wygodniejsza podczas podróży niż nieco klockowaty nx9020 - tym bardziej, że do komputera ICom dodawana jest torba.

Wygrana bez cienia wątpliwości

Wyposażenie i gabaryty to nie wszystko, aby ogłosić ostateczny werdykt, trzeba sprawdzić siłę obu zawodników. Jednak i na tym polu ICom jest niepokonany: jego wyniki wydajności zmierzone w programie MobileMark2002 (jak również PCMark04) są o wiele wyższe od uzyskanych przez HP i jednocześnie niemal rekordowe w tej kategorii cenowej (szybszy w MM02 jest inny ICom, wyposażony w Pentium M - patrz krótkie testy). To oczywiście zasługa nieco szybszego procesora i większej pamięci, choć z drugiej strony owe elementy powinny skrócić czas pracy na baterii PrestigeBooka. A tak nie jest - to HP działa o 24 do 49 minut krócej.

HP Compaq nx9020

HP Compaq nx9020

Również pod względem wydajności grafiki ICom wyraźnie przewyższa laptop HP, na co wskazują niemal półtora raza lepsze wyniki 3DMark2001 SE oraz PCMark04.

Skoro wyposażeniem i wydajnością nx9020 ustępuje notebookowi IComu, to może jego wyższa cena wynika z lepszej jakości produktu? To trudno sprawdzić, ale jedno jest pewne: HP udziela jedynie rocznej gwarancji na swój wyrób, podczas gdy ICom - dwuletniej.

Tylko pod względem dołączonego oprogramowania HP ma pewien plus w postaci programu antywirusowego Nortona. Natomiast ICom ułatwia nieco życie, oferując system Windows XP Home w wersji z SP2, podczas gdy HP - z SP1.

Mimo szacunku dla uznanej marki w świecie przenośnych komputerów, musimy stwierdzić, że tym razem laptop HP jest niedopracowaną i zbyt drogą konstrukcją. Nie ma szans w starciu z młodymi lwami, których przedstawicielem jest ICom Prestige-Book 7000.

HP Compaq nx9020

Informacje HP

tel. 0801607607

http://www.hp.pl

Cena 4000 zł

ICom PrestigeBook 7000

Informacje ICom

tel. (81) 7498511

http://www.icom-computer.pl

Cena 3566 zł


Zobacz również