Maskarada w Illustratorze

Miękkie maski? Maski z bitmap czy obiektów siatkowych? Maski z efektami? Nie, to nie broszura reklamowa, ale przykład wykorzystania możliwości Illustratora CS.

Miękkie maski? Maski z bitmap czy obiektów siatkowych? Maski z efektami? Nie, to nie broszura reklamowa, ale przykład wykorzystania możliwości Illustratora CS.

Illustrator w wersji CS daje grafikowi do ręki dwa rodzaje masek - maski obcinające i maski przezroczystości. Jak same nazwy wskazują, maska obcinająca przycina obiekt maskowany do granic wyznaczonych przez obiekt-maskę, maska przezroczystości natomiast, niemal identycznie z Photoshopem, określa widoczność w zależności od koloru obiektu-maski.

Ponieważ nic nie uczy tak skutecznie, jak zajęcia praktyczno-techniczne, uruchamiamy Illustratora i zaczynamy pracę.

Maska obcinająca, z racji swojej prostoty działania, w odróżnieniu od maski przezroczystości, nie ma własnej zakładki. Znaleźć ją można w menu Object-Clipping Mask, choć o wiele prościej (i praktyczniej) jest zapamiętać dwa skróty klawiaturowe - Ctrl+7 do tworzenia maski, i Ctrl+Alt+7 do jej zwalniania. Korzystając z maski obcinania, należy też pamiętać, że maską zostaje ZAWSZE obiekt leżący najwyżej w stosie zaznaczonych obiektów - jest to, w zasadzie jedyna, choć bardzo ważna zasada, dotycząca korzystania z clipping mask.

Obrazek 1 przedstawia zestaw wektorowych piękności oraz duży skrzywiony napis. Skrótem Ctrl+Alt+] przesuwamy napis na szczyt stosu obiektów i panelem Align wyrównujemy go w stosunku do dziewcząt. Kopiujemy napis do pamięci podręcznej programu i, zaznaczywszy obydwa pozostałe na ekranie obiekty, wciskamy klawisze Ctrl+7. Dziewczęta są widoczne tylko w granicach napisu. Ponieważ efekt nie jest najlepszy, trochę go "podrasujemy". Zanim jednak dodamy dziewczętom nieco więcej uroku, ulżymy mocom przerobowym komputera.

1

1

To, że części dziewcząt nie widać, nie znaczy, że program ich nie przelicza - wręcz przeciwnie, przelicza je tak jak wszystkie inne obiekty w dokumencie. Aby nie marnować czasu na mozolne zaznaczanie każdej z osobna, przełączamy się w tryb szkieletowy (Ctrl+y), naciskamy q na klawiaturze i w ten sposób uruchomionym lassem zaznaczamy wszystkie wychodzące poza maskę elementy, a następnie usuwamy je.

Blokujemy dziewczęta, komendą Ctrl+f wklejamy napis w miejsce, z którego został skopiowany i przesuwamy go na spód stosu obiektów za pomocą skrótu Ctrl+Shift+[. Następnie dodajemy delikatny cień, równie nienachalny efekt Inner Glow (obydwa efekty są dostępne w menu Effect) i na ekranie powinien widnieć obrazek 2.

2

2

Gdyby się okazało, że obrazek wymaga pewnych poprawek, trzeba zwolnić maskę i należy użyć skrótu Ctrl+Alt+7. Zwalnianie maski jest, niestety, związane z pewną drobną niedogodnością - obiekt, który posłużył za maskę, zostaje pozbawiony wypełnienia i obrysu, przez co jest zupełnie niewidoczny.

Aby go odnaleźć, należy przełączyć się w tryb szkieletowy, w czym pomaga skrót Ctrl+y.

Z maską przezroczystości sprawy mają się nieco inaczej - z racji bogactwa opcji zawiera ona własną zakładkę, którą aktywujemy skrótem Shift+F10. Aby nałożyć na obiekt maskę przezroczystości, rysujemy kształt, który posłuży za maskę, nadajemy mu kolor wypełnienia/obrysu, kopiujemy do pamięci programu i zaznaczamy obiekt, na który chcemy maskę nałożyć. Następnie klikamy trójkąt w prawym górnym rogu zakładki i wybieramy opcję Make Opacity Mask. Obiekt znika z ekranu, ponieważ zostaje na niego nałożona czarna - a więc zupełnie nieprzezroczysta - maska. Aby go nieco uwidocznić, poleceniem Ctrl+f wklejamy na czarną maskę skopiowaną do pamięci podręcznej figurę. Jeżeli po nałożeniu maski na obiekt nie możemy zaznaczyć żadnej ze znajdujących się na ekranie figur, należy kliknąć w miniaturę obrazka w palecie Opacity.

Klikanie raz w obrazek, raz w maskę może z pozoru wydawać się niezrozumiałe, niemniej jednak są to tylko pozory. Klikając w jedną z dwóch ikon w palecie Transparency, informujemy program, czy chcemy edytować maskę, czy "właściwą" grafikę. Tak - to nie błąd - maski w illustratorze są cały czas edytowalne. Można zmieniać ich kolor, przezroczystość, tryb mieszania, nadawać im efekty (polecam eksperymenty z Inner/Outer Glow), czyli korzystać z wszystkich funkcji, które służą do modyfikacji "zwyczajnych" obiektów.

Powyżej przedstawiamy odpowiedni przykład 3, 4. Weźmy wypełniony czarno-białym gradientem okrąg; dodajmy gruby, szary obrys i czarny efekt Inner Glow. Następnie nałóżmy uzyskaną figurę jako maskę na bitmapę. Efekt widoczny na rysunku 5 przemawia sam za siebie. Gdyby okazało się, że maskę trzeba w jakikolwiek sposób zmienić, nie ma potrzeby zwalniania jej komendą Release Mask - wystarczy przytrzymać klawisz Alt i kliknąć ikonę maski w palecie Transparency. Z ekranu zniknie wszystko poza edytowalną maską. Ponowne kliknięcie ikony maski przywraca właściwą zawartość ekranu. Jako maski mogą również służyć bitmapy. Przeprośmy się z zamaskowanymi dziewczętami z wcześniejszego przykładu i nałóżmy na nie bitmapową maskę. Jak nietrudno zauważyć, widoczność dziewcząt została ograniczona do odcieni czerni/bieli na masce-bitmapie. Gdyby się okazało, że użyta bitmapa nie spełnia wszystkich pokładanych w niej nadziei, nie ma potrzeby otwierania źródła w Photoshopie, edytowania go, aktualizowania palety Links w Illustratorze i wykonywania innych, podobnie żmudnych czynności. Wystarczy po zaznaczeniu bitmapy wybrać z menu Filter i wybrać zakładkę Color, z jej pomocą można wykonać korekcję kolorów, zmienić ich nasycenie lub dokonać konwersji do odcieni szarości. Bogactwo opcji dostępnych na tej zakładce może nie spowoduje podjęcia decyzji o usunięciu Photoshopa z komputera, ale z pewnością ograniczy częstotliwość przełączania się między Illustratorem a Photoshopem.

5

5

Podsumowując przegląd możliwości masek w Illustratorze, należy podkreślić, że program ten na długo wyznaczył standardy, do których musi dorównać konkurencja, jeżeli chce liczyć się na rynku. Jednak jeśli tak się stanie, użytkownicy pakietu Adobe dostaną kolejne narzędzia usprawniające pracę i wyznaczające jeszcze wyższe standardy. Cokolwiek więc by się zdarzyło, będzie to z pewnością z korzyścią dla użytkowników.


Zobacz również