Microtek ScanMaker i900

ScanMaker i900 to najbardziej zaawansowane urządzenie w serii skanerów klasy średniej Microteka. Umożliwia skanowanie z rozdzielczością 6400 x 3200 dpi przy gęstości optycznej 4,2.

ScanMaker i900 to najbardziej zaawansowane urządzenie w serii skanerów klasy średniej Microteka. Umożliwia skanowanie z rozdzielczością 6400 x 3200 dpi przy gęstości optycznej 4,2.

Pozytywne wrażenie robi konstrukcja skanera. Wewnątrz znajdują się metalowe prowadnice, sam mechanizm jest bardzo solidny. Urządzenie jest duże (60 x 16 x 39 cm) i waży 11,2 kg. Niestety, producent nie zadbał o wystarczające wyciszenie mechanizmu, przez co przy niektórych ustawieniach skaner wydaje dość denerwujące dźwięki.

Microtek zapewnił uniwersalność swojego produktu, dostępne są bowiem szybkie porty - FireWire lub USB 2.0. W zestawie jest jeszcze dwuportowy kontroler FireWire na złączu PCI, który można wykorzystać do innych celów, np. do podłączenia kamery DV.

Interesującą i rzadko spotykaną funkcją jest możliwość udostępnienia skanera w lokalnej sieci komputerowej LAN. Komputer, do którego podłączony jest skaner, staje się serwerem urządzenia. Dzięki specjalnym sterownikom możemy mieć dostęp do skanera z dowolnego komputera w sieci.

Skanowanie wspomagane

Sterowniki skanera przygotowane są profesjonalnie, chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają dość skomplikowanie. Jednak po zapoznaniu się ze wszystkimi ich funkcjami nie budzą najmniejszych zastrzeżeń.

Ciekawostką, rzadko spotykaną w innych skanerach, jest dołożenie kolejnej fazy skanowania. Tradycyjnie najpierw wykonywany jest preskan, a potem skanowanie, natomiast w skanerze Microteka skanowanie rozpoczyna się od wykonania skanu podglądowego (który pełni funkcję tradycyjnego preskanu), po wybraniu interesującego nas obszaru możemy wykonać jego preskan, by precyzyjnie ustawić parametry skanowania i następnie wykonać skan. Jakość skanowania zdjęć jest wyśmienita. Skaner wiernie oddaje kolory i dokładnie odwzorowuje detale.

ScanMaker i900 został wyposażony w technikę automatycznej naprawy uszkodzonych zdjęć - Digital Ice Photo Print Technology. Jest też rozwiązanie sprzętowo-programowe, które pozwala na usuwania wszystkich defektów fotografii podczas skanowania.

W czasie skanowania z włączoną opcją Digital Ice, wbudowana w listwę skanującą funkcja precyzyjnie identyfikuje wszystkie defekty oryginału. Technika różnicowego cieniowania i odpowiednie algorytmy programowe pozwalają na automatyczne usunięcie wskazanych przez listwę wad.

Interesującą też techniką w skanerze i900 jest ColoRescue. Pozwala na automatyczną korektę balansu kolorystycznego jeszcze podczas skanowania - zarówno pozytywów, jak i negatywów.

Sterowniki skanera są wyposażone w funkcję odrastrowywania (descreening). Dostępna jest ona na trzech tradycyjnych poziomach (newspaper - 85 lpi, magazine - 150 lpi oraz art magazine - 175 lpi), ale można także samemu określić wielkość rastra (w zakresie od 50 do 250 lpi).

Jakość odrastrowywania jest dobra, jednak brakuje jej trochę do doskonałości. Na zeskanowanej fotografii wciąż widać pozostałości rastra.

W profesjonalnych skanerach Microteka skanowanie materiałów przezroczystych odbywa się w inny niż tradycyjny sposób. Oryginały transparentne są umieszczane na specjalnej tacy od spodu głównej szyby (metodę tę nazwano E.D.I.T. - Emulsion Direct Imaging Technology). Stosując takie rozwiązanie producent uniknął dodatkowych zniekształceń, które wprowadza szyba skanera.

W zestawie ze skanerem jest aż 5 rodzajów "szuflad" na materiały przezroczyste. Oprócz standardowych podajników na cięte filmy 35 mm i slajdy 36 x 24 mm dołączone są tace na filmy 6 x 9 cm, 4 x 5 cali oraz 8 x 10 cali.

Jakość skanowania materiałów transparentnych jest zaskakująco dobra jak na płaski skaner. Ostrość i odwzorowanie kolorów są co najmniej zadowalające.

Warto zauważyć, że w sterownikach skanowania negatywów umieszczono profile filmów firm Agfa, Fujifilm i Kodak, a nawet konkretnych modeli filmów i ich czułości. Można też samodzielnie określić temperaturę barwową.

Do ScanMakera i900 dołączono mnóstwo oprogramowania (m.in. Adobe Photoshop Elements 2 i ABBYY FineReader Sprint). Interesującym dodatkiem jest najnowsza wersja programu SilverFast Ai firmy LaserSoft Imaging. Ma on funkcję inteligentnego usuwania defektów (Smart Remove of Defects - SRD) i wspomaga skanowanie negatywów - NegaFix. Do programu dołączono 120 profili negatywowych, można też stworzyć własne.

produkt: ScanMaker i900

producent: Microtek, http://www.microtekeurope.com

cena brutto:5299 zł

konkurenci: Canon, Epson, HP

kontakt: Umax, http://www.umax-polska.pl

za:

Wysoka jakość skanowania, solidne wykonanie, możliwość druku poprzez sieć, funkcje restaurowania fotografii, bogate oprogramowanie.

przeciw:

Irytujące dźwięki podczas skanowania przy niektórych ustawieniach skanera, wysoka cena.


Zobacz również