Midnight Club 2

Aby ścigać się podrasowanymi brykami po zatłoczonych ulicach miasta, trzeba mieć nerwy ze stali i... nierówno pod sufitem.

Aby ścigać się podrasowanymi brykami po zatłoczonych ulicach miasta, trzeba mieć nerwy ze stali i... nierówno pod sufitem.

Nocne wyścigi uliczne stały się popularne głównie za sprawą filmów Szybcy i Wściekli oraz Za szybcy, za wściekli. Te produkcje pobudziły wyobraźnię twórców gier. Jeśli więc lubisz rajdy ulicami nocnego miasta i nie stać cię na potężne maszyny, zagraj w Midnight Club 2.

Ryzykanci wygrywają

Na stacji benzynowej może być niebezpiecznie. Zwłaszcza gdy wjedzie się na nią szybko.

Na stacji benzynowej może być niebezpiecznie. Zwłaszcza gdy wjedzie się na nią szybko.

Fajne masz autko, kolego... Myślisz, że lepsze od mojego? Pamiętaj, że liczy się nie tylko liczba koni mechanicznych pod maską. Chcesz mnie wyzwać na pojedynek? Niech będzie, ale stawka jest wysoka. Zwycięzca bierze brykę. Idziesz na to?

Midnight Club 2 to gra o streetraceingu, w której bierzesz udział w serii wyścigów odbywających się w trzech wielkich światowych metropoliach. Gdy słońce zachodzi, na ulice wyjeżdżają miłośnicy jazdy na granicy szaleństwa. Gdy ich znajdziesz, możesz wyzwać któregoś na wyścig. Nie ścigacie się o kasę. Ten, kto wygrywa, zgarnia wóz rywala. Liczą się więc tylko czołowe miejsca.

I jeszcze jeden mały drobiazg, zanim zasiądziesz do wyścigu. Ta zabawa jest nielegalna, a policja nie trawi streetracerów. Gliniarze to dobrzy kierowcy, więc czasami przysporzą ci kłopotów.

Wyścigi odbywają się po całym mieście. Nie są to zawody na ćwierć mili, gdzie wygrywają moc auta i refleks kierowcy, ale gonitwy w pełnym ruchu ulicznym. W tej sytuacji oprócz dobrego samochodu, przydają się także umiejętności kierowania oraz kilka sztuczek, które poznajesz, kiedy twój kierowca zdobywa doświadczenie.

Moje miasto, a w nim...

Zbyt ostre skręcenie kierownicy często kończy się dachowaniem.

Zbyt ostre skręcenie kierownicy często kończy się dachowaniem.

No dobra... masz mnie. Gdyby nie ten przygłup, co mi wyskoczył przed maskę... Ech! Początkujący zawsze ma szczęście. Dobrze, że dziś nie wziąłem ukochanego Dodge'a Chargera. Ten wózek możesz już sobie zabrać. Jest twój. Ale wiesz, tu blisko jeździ kilku moich kumpli, którzy chcieliby się z tobą zmierzyć. Chcesz ich wyzwać? Proszę bardzo, oto namiary.

Ścigać się będziesz w trzech miastach: Los Angeles, Paryżu i Tokio. Każde jest rozległe, ma wiele dróg i zaułków, którymi skrócisz drogę do mety. Nikt nie zabrania wjeżdżania do budynków. Zanim zaczniesz brać udział w wyścigach, pozwiedzaj miasto. Dobra znajomość ulic przydaje się, gdy chcesz dogonić stawkę.

W grze są trzy rodzaje wyścigów. Pierwszy polega na przejechaniu konkretnej trasy i zajęciu pierwszego miejsca. Dodatkowym utrudnieniem bywa czasami fakt, iż do kolejnego checkpointa musisz dojechać w określonym czasie. Drugi tryb to losowe zaliczanie punktów kontrolnych rozmieszczonych w mieście. To niełatwe zadanie, bo wymaga znalezienia optymalnej drogi. Trzeci rodzaj wyścigów to ucieczka przed policją. Nie należy do skomplikowanych, ale trzeba się spieszyć, bo jeśli nie uda ci się dojechać do celu w wyznaczonym czasie, to przegrałeś.

W czasie wyścigu nietrudno potrącić stragany. Często za samochodem sypią się doniczki, szyby i resztki koszy na śmieci.

W czasie wyścigu nietrudno potrącić stragany. Często za samochodem sypią się doniczki, szyby i resztki koszy na śmieci.

Trasy wyścigów są zakręcone. Nieraz przejeżdżasz przez różne budynki, skaczesz nad autostradami, jeździsz po torach kolejowych, ścigasz się w katakumbach albo kanałach. Prowadzenie samochodu wymaga skupienia i koncentracji. Błędy mogą cię kosztować wygraną, a wtedy musisz zaczynać od początku. Nie będę ukrywać - to frustruje. Proponuję więc przed rozpoczęciem gry przygotować miękką poduszkę, aby móc rozładować złość bez demolowania najbliższej okolicy. Midnight Club 2 daje jednak dużą dozę satysfakcji, gdy w końcu po dziesiątkach prób udaje ci się wygrać. Nie ukrywam, że dawno tak się nie cieszyłem z wygranej.

Rozgrywka jest dynamiczna. Uproszczenie fizyki jazdy daje efekty, jakie mogłeś do tej pory oglądać tylko w kinie. Auta dynamicznie przyśpieszają, wchodzą w zakręty z piskiem opon. Powinieneś jednak uważać na niedzielnych kierowców. A powyżej 200 km/h naprawdę ciężko wyprzedza się na trzeciego i nietrudno o kraksę. Na szczęście zniszczenie samochodu nie jest łatwym zadaniem. Oczywiście, w grze są auta bardziej i mniej wytrzymałe, ale żadnemu za bardzo nie zaszkodzi zaliczenie latarni lub przytarcie o ścianę przy dużej prędkości..

Chrom i moc

Nitro. Wciskasz guzik, a potem jesteś wciskany w fotel. Nitro powoduje chwilowe zwiększenie przyspieszenia.

Nitro. Wciskasz guzik, a potem jesteś wciskany w fotel. Nitro powoduje chwilowe zwiększenie przyspieszenia.

W mój samochód włożyłem mnóstwo kasy i pracy. Ale jestem z niego dumny, bo w ten sposób stał się unikatowy... i najszybszy. Pokaż mi, co masz pod maską, a ja ci powiem, że nie masz ze mną szans. Chcesz się zmierzyć? Świetnie! Za kasę ze sprzedaży twojej bryki dorzucę jeszcze jedną instalację nitro.

Przed tobą trudne zadanie: wygrać łącznie 31 samochodów. Twórcy Midnight Club 2 przygotowali 28 pojazdów i trzy motocykle. Większość aut jest podobna do tych, które widzisz na ulicach, jednak niekiedy trudno jest ustalić, co to jest za marka. Będziesz więc mógł zasiąść za kierownicą między innymi Mitsubishi Lancera, Volkswagena Golfa, Nissana Skyline czy Toyoty Supry. Motocykle są klasycznymi przykładami współczesnych ścigaczy i trudno rozpoznać w nich konkretną markę.

Oczywiście, nie będziesz jeździł samochodami prosto z fabryki. Bryki przygotowywane do streetraceingu mają zamontowane instalacje wstrzykujące podtlenek azotu oraz przenoszenie ciężaru auta. Pierwsze urządzenie jest dobrze znane: dzięki nitro pojazd dostaje potężnego przyspieszenia, a przenoszenie ciężaru pozwala na łagodniejsze lądowanie po wykonaniu skoku z większej wysokości. Wszystkich miłośników motocykli muszę zasmucić. Dwukołowce nie mają nitro.

Każdy z pojazdów opisany jest trzema współczynnikami. Prędkością, przyspieszeniem i właściwościami trakcyjnymi, określającymi, jak auto trzyma się drogi i zachowuje się w czasie jazdy.

Z całej puli ostatnie 4 samochody można otrzymać dopiero po ukończeniu trybu kariery i wygraniu wszystkich wyścigów. Są to 3 samochody policyjne oraz... niespodzianka, której nie będę zdradzał.


Zobacz również