Mission M-Cube

Zestaw niewielkich, ciekawych stylistycznie kolumn, o nietypowych kształtach i oryginalnej budowie

Zestaw niewielkich, ciekawych stylistycznie kolumn, o nietypowych kształtach i oryginalnej budowie.

Brytyjski Mission to firma, która nie boi się proponować innowacyjnych i nietypowych produktów. Ma co prawda w swojej ofercie całą gamę kolumn o tradycyjnym wyglądzie i rozwiązaniach technologicznych, ale też i supernowoczesne, wręcz futurystycznie prezentujące się zestawy. Jako jedna z nielicznych opracowuje kolumny bazujące na technologii płaskich paneli NXT (DML w terminologii Mission). Do zalet takich paneli z pewnością należy zaliczyć to, że tworzą bardzo obszerną scenę dźwiękową, choć nie pokrywają pełnego pasma i w większości przypadków grają dźwiękiem mniej wyrafinowanym niż tradycyjne głośniki dobrej klasy. I właśnie takie rozwiązanie wykorzystano w testowanym przez nas zestawie M-Cube. Składa się on z 5 kolumn satelitarnych w kształcie małych kostek i przeciętnej wielkości, dopasowanego stylistycznie subwoofera. Przednie głośniki umieszczono na dobrze dopasowanych stylistycznie stojakach. Do kolumn surround dołączone są wieszaki do montażu na ścianie (ale możliwe jest również dokupienie podstawek).

M-Cube, oprócz zapewnienia dobrego brzmienia, mają się dobrze wkomponowywać w stylistykę pomieszczenia. W komplecie dołączone są trzy zestawy kolorowych, wymiennych pasków ze skóry, którymi owinięte są małe kostki głośnikowe (zielony, czerwony i beżowy). Paski w innych kolorach można dokupić. Fronty kolumn są całkowicie płas-kie, bo emisja dźwięku odbywa się całą powierzchnią płaskiej membrany głośnika. M-Cube oferowane są w czarnych i kremowych obudowach. Wszystkie kolumienki wyposażone są w pojedyncze, bardzo solidne zaciski metalowe akceptujące kable nawet o dużym przekroju. Grają w paśmie 280 Hz- 30 kHz, a więc kluczową cechą systemu jest zgranie subwoofera, który w tym przypadku musi pracować w niezwykle, jak na kolumnę basową, szerokim zakresie. I pracuje - aż do 300 Hz! W niskich tonach schodzi aż do 28 Hz, co również jest doskonałym osiągnięciem. Zintegrowany wzmacniacz ma ogromną moc 250 W. Kolumny podłącza się bezpośrednio do gniazd głośnikowych w subwooferze, a ten z kolei specjalnym rozgałęzionym kablem do wyjść głośnikowych amplitunera. W ten sposób sygnał filtrowany jest na poziomie subwoofera, tak aby optymalnie zgrać pasmo kolumn satelitarnych i basowej. I choć zadanie to bardzo trudne, to jednak, jak wykazały nasze testy, brytyjscy inżynierowie wywiązali się z niego bardzo dobrze.

Subwoofer pracujący w zakresie do 300 Hz wspomaga satelity w celu stworzenia odpowiedniej masy brzmienia i wypełnienia zakresu niskośredniotonowego. Niekiedy skutkuje to słyszalnym "pogrubieniem" partii dialogowych, jednak generalnie nie przeszkadza podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. W subwooferze można ustawić podział częstotliwości pomiędzy kolumnami satelitarnymi a basową (zakres 250-300 Hz), natężenie samej sekcji basowej oraz podbicie lub obniżenie natężenia dźwięku z głośników satelitarnych (zakres - 6, +6 dB). Jest także pokrętło do regulacji fazy. Skrzynię basową wyposażono w dwa 8-calowe głośniki basowe zdolne do pracy z dużym wychyleniem membrany. Zamontowano je na bocznych ściankach obudowy. Ilość basu wytwarzana przez subwoofer jest olbrzymia. Wystarczy do wprowadzenia w drżenie ścian pokoju o powierzchni ok. 25-30 m<sup>2</sup>. Ze względu na przeciętną skuteczność kolumn satelitarnych (85 dB) nie należy jednak umieszczać zestawu w tak dużym pomieszczeniu. Naszym zdaniem zestaw będzie pracował optymalnie w pokojach do 20 m<sup>2</sup>. Dzięki zastosowaniu technologii NXT tworzy on rzeczywiście bardzo obszerną, szeroką scenę dźwiękową. Przednie kolumny wytwarzają spójną ścianę dźwięku, natomiast tylne doskonale wypełniają przestrzeń. Subwoofer gra miękko, jednak na tyle dynamicznie, by nie zwalniać rytmu nagrań.

Informacje

Typ kolumny 5.1

Cena 7200 zł

Dystrybutor Audiosystem http://www.audiosystem.com.pl

Funkcje subwoofer z regulacjągłośności, fazy częstotliwości odcięcia, natężenia dźwięku kolumn satelitarnych

Złącza metalowe, bardzo solidne

Główni rywale

Mirage Omnisat 6499 zł

Pełne, kinowe brzmienie, z imponującą sceną dźwiękową. Doskonałe wykonanie i dobry subwoofer.

KEF KHT5005 8900 zł

Obszerna i mocna scena dźwiękowa z niewielkich gabarytami kolumn. Doskonałe wykonanie.

Dlaczego

Ciekawe stylistycznie, małe kolumny grające mocnym, dobrym dźwiękiem.


Zobacz również