Mobilny Internet

Komórka z technologią Bluetooth połączy notebook z Internetem - nawet tam, gdzie WLAN nie sięga. Prezentujemy dziesięć wskazówek, jak to wykonać i, surfując, nie zbankrutować.

Komórka z technologią Bluetooth połączy notebook z Internetem - nawet tam, gdzie WLAN nie sięga. Prezentujemy dziesięć wskazówek, jak to wykonać i, surfując, nie zbankrutować.

Bez wątpienia sieci Wi-Fi rozwijają się bardzo dynamicznie, jednak jedynym sposobem, żeby podczas podróży podłączyć się do Internetu, jest wciąż telefon komórkowy. Każdy, kto chciał choć raz podczas podróży wysłać szybko wiadomość pocztową, wie, że poza hotelami i lotniskami szanse natrafienia na otwarty hot spot są znikome.

Montaż Bluetooth

Używając komórki jako modemu możesz praktycznie z każdego miejsca połączyć się z Internetem. Jeśli notebook i komórka są wyposażone w Bluetooth, nie potrzebujesz do tego celu żadnego kabla czy złącza podczerwieni. Prędkość transmisji jest ograniczona możliwościami GPRS i w najlepszym wypadku osiąga poziom modemu 56 Kb/s. To wystarcza w zupełności do wysyłania wiadomości.

W naszym przykładzie połączymy telefon Nokia 3650 z notebookiem pracującym pod kontrolą Windows XP i wyposażonym w adapter Bluetooth Epox BTDG-02. Ponieważ Windows, w odróżnieniu od Linuksa czy Mac OS X, nie ma wbudowanej obsługi Bluetooth, konfiguracja tej technologii zależy od dostarczonego sterownika. Jednak w każdym przypadku da się powtórzyć kilka trików.

Większość najnowszych modeli adapterów USB jest dostarczana z programowym sterownikiem firmy Widcomm, który praktycznie stał się standardem w tej dziedzinie. Wyjątek stanowią urządzenia firm 3Com, Microsoft i Logitech. W naszym przykładzie użyjemy sterowników Widcomm w wersji 1.4.2.

Kreator nowego połączenia ułatwia konfigurację połączeniainternetowego przez telefon komórkowy.

Kreator nowego połączenia ułatwia konfigurację połączeniainternetowego przez telefon komórkowy.

Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, kolejność działań jest następująca: instalujesz sterownik Bluetooth w swoim notebooku, podłączasz moduł Bluetooth przez złącze USB, a następnie włączasz w komórce funkcję Bluetooth (tryb: "widoczny dla wszystkich"). Na koniec musisz połączyć bezprzewodowo notebooka z telefonem. Ten proces sprzęgania nosi angielską nazwę Pairing. Stosunkowo łatwo przejdziesz przez ten proces, używając asystenta Bluetooth Setup Wizard dostępnego w sterownikach Widcomm (przejdź do My Bluetooth Places i rozwiń menu Bluetooth). Ten asystent pomaga notebookowi odnaleźć drogą radiową znajdującą się w jego pobliżu komórkę. Następnie doprowadza za pomocą wprowadzonego przez ciebie klucza liczbowego do nawiązania połączenia. Z pozostałych ustawień powinieneś na wszelki wypadek włączyć opcje Dial-up Networking i Bluetooth Serial Port, żeby umożliwić dostęp do bezprzewodowego połączenia z Internetem. Jeśli nawiązanie połączenia zakończy się sukcesem, na symbolu komórki pojawi się czerwony haczyk.

Wyłączanie hasła

Żeby uniknąć za każdym razem uciążliwego potwierdzania połączenia, powinieneś dla wybranego profilu wyłączyć opcję wprowadzania hasła. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy symbol komórki, przejdź do ustawień (Properties) i w zakładce Authorization postaw haczyk obok profili Dial-up Networking i Bluetooth Serial Port.

Instalacja sterownika

Konfiguracja GPRS - konfiguracja tej usługi wymaga z reguły podania pseudonumeru dostępowego.

Konfiguracja GPRS - konfiguracja tej usługi wymaga z reguły podania pseudonumeru dostępowego.

Zainstaluj najnowszy sterownik modemu dla twojej komórki. Znajdziesz go na internetowej stronie producenta telefonu. Nawet jeśli sterownik modemu Bluetooth nie zostanie automatycznie wczytany, na razie przeprowadź instalację do końca. Następnie przejdź do Panelu sterowania i otwórz aplet Opcje telefonu i modemu. Kliknij zakładkę Modemy, a następnie przycisk Dodaj. Pojawi się asystent dodawania nowego sprzętu. Wybierz opcję automatycznego rozpoznawania sprzętu i wybierz odpowiedni model modemu Bluetooth lub wolny port COM.

Konfiguracja Internetu

Teraz jesteś już gotowy do konfiguracji mobilnego dostępu do Internetu. Operatorzy telefonii komórkowej oferują własne usługi dostępu do Internetu ze specjalnymi taryfami. Dowiedz się u swojego operatora, jakie są warunki i ceny. Dalszy sposób postępowania zależy od tego, czy zdecydujesz się na proste nawiązywanie połączenia, połączenie typu High Speed (HSCSD) czy dostęp do Internetu przez GPRS (i później przez UMTS).

Proste połączenie

Proste połączenie bez grupowania kanałów nie wymaga dodatkowej taryfy czy opłaty startowej. Operatorzy oferują swoim klientom własny dostęp do Internetu, w przypadku którego płaci się tylko za czas połączenia.

Wada: przy maksymalnym transferze 14 400 bit/s strony WWW i wiadomości wczytują się bardzo długo, przy dłuższym korzystaniu ta usługa wychodzi bardzo drogo. Jednak jeśli przez komórkę będziesz tylko odbierał i wysyłał wiadomości bez załączonych plików, utrzymasz koszty w rozsądnych granicach.

Żeby zaprząc komórkę do pracy jako bezprzewodowy modem, użyj w Windows Kreatora nowego połączenia, do którego dotrzesz poprzez Start/Programy/Akcesoria/Komunikacja. Wybieraj w nim po kolei następujące opcje: Połącz z Internetem, Konfiguruj moje połączenie ręcznie, Połącz używając modemu telefonicznego, a następnie wybierz właściwy model modemu. Wprowadź nazwę połączenia, jak również nazwę użytkownika i hasło dostępu do Internetu. Teraz możesz, choć powoli, mobilnie korzystać z Internetu.

Połączenie High Speed

Kreator nowego połączenia ułatwia dostęp do Internetu z telefonu komórkowego wyposażonego w Bluetooth.

Kreator nowego połączenia ułatwia dostęp do Internetu z telefonu komórkowego wyposażonego w Bluetooth.

Połączenia typu HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) ma w swojej ofercie Plus GSM. Dzięki zastosowaniu techniki grupowania kanałów możliwe jest osiągniecie przy połączeniu komórkowym transmisji wyższej niż 56 Kb/s. Taki poziom zapewnia całkiem sprawny dostęp do zasobów Internetu i skrzynki pocztowej.

Jednak technikę grupowania kanałów obsługuje na razie niewiele telefonów komórkowych, przede wszystkim biznesowe modele Nokii. Żeby uzyskać wyższą prędkość transmisji, musisz włączyć odpowiednie opcje poprzez aplet Nokia Modem Options w Panelu sterowania lub poprzez specjalne polecenia AT. Ponadto musi ją aktywować sterownik.

Korzystanie z HSCSD opłaca się na razie użytkownikom, którzy w krótkim czasie pobierają stosunkowo duże ilości danych (duże jak na możliwości komórek) lub muszą mobilnie podłączać się do odbiornika ISDN. Choć im szybsze i tańsze staną się GPRS i UMTS, tym więcej straci na znaczeniu ta technika.

GPRS - zawsze online

Najbardziej atrakcyjną formą mobilnego dostępu do Internetu jest obecnie GPRS. To rozwiązanie umożliwia przesyłane danych z prędkością od 30 do 50 Kb/s (w zależności od operatora i modelu telefonu), a opłaty pobierane są w stosunku do ilości pobranych danych niezależnie od czasu połączenia. To idealne rozwiązanie do korzystania z poczty czy komunikatorów. Tak długo, jak nie przesyłasz dużych ilości danych, możesz praktycznie cały czas mieć aktywne połączenie z Internetem.

Konfiguracja GPRS

Okno konfiguracyjne umożliwia zwiększenie tempa transmisjidanych przez HSCSD i GPRS.

Okno konfiguracyjne umożliwia zwiększenie tempa transmisjidanych przez HSCSD i GPRS.

Konfiguracja GPRS nie jest prostą czynnością, dlatego niektóre firmy oferują swoim klientom kompletne oprogramowanie do automatycznej konfiguracji, ale i tak nie obejdzie się całkiem bez ręcznych ustawień i podstawowej wiedzy. Zasadniczo GPRS działa podobnie jak DSL: komórka w rzeczywistości nie łączy się, lecz jedynie loguje do bazujących na Internecie sieci GPRS operatora. Z technicznych przyczyn konieczny jest pseudonumer do wdzwaniania się do sieci, który zależy od telefonu komórkowego i operatora.

Konfiguracja GPRS w komórce

Podstawową kwestią przy nawiązywaniu mobilnego połączenia z Internetem jest Access Point Name (APN). Każdy z operatorów telefonii komórkowej ma własną nazwę punktu dostępowego. W większości modeli komórek musisz wprowadzić ręcznie tę nazwę, żeby połączyć notebooka lub PDA z Internetem. W Nokii 3650 i pokrewnych modelach Smartphone z systemem Symbian, jak Siemens SX1 lub Sendo X nazwę APN wprowadza się w Tools/Properties/Connection/GPRS. W urządzeniach Sony Ericsson musisz w komórce założyć nowe konto GPRS, jeśli operator nie dokonał wstępnej konfiguracji telefonu.

Konfiguracja GPRS w pececie

Uruchom aplet Nokia Modem Options dostępny w Panelu sterowania. Możesz w nim ustawić maksymalną prędkość przesyłania danych, wprowadzić nazwę APN swojego operatora. Ustawienia zatwierdzasz przyciskiem OK. Uruchom, jak to opisano w punkcie 5., Kreator nowego połączenia, żeby utworzyć nowe połączenie z Internetem. Podczas konfiguracji wprowadź nazwę połączenia GPRS, następnie wpisz numer dostępowy, a na końcu nazwę użytkownika i hasło. Na Pulpicie zostanie utworzony skrót do nowego połączenia, który umożliwi bezpośrednią aktywację GPRS. Nawiązanie połączenia trwa z reguły około 10-15 s.

Co z UMTS?

Mimo komplikacji związanych z kosztami licencji, bez wątpienia UMTS stanie się w najbliższych latach najważniejszą techniką mobilnego, radiowego przesyłania danych. Wprawdzie UMTS jest wolniejszy niż DSL czy Wi-Fi, ale znacznie szybszy niż GPRS. Prędkość danych dochodzi, jeśli tylko nie ma jednocześnie zbyt wielu połączonych użytkowników, do 384 Kb/s. W związku z tym należy się spodziewać, że zostaną obniżone opłaty za ilość pobieranych danych. W przeciwnym razie będziesz nie tylko pobierał dziesięć razy więcej danych w ciągu minuty, ale również płacił dziesięć razy więcej. Przynajmniej wielu użytkowników może liczyć na atrakcyjne oferty, które w ramach opłaty abonamentowej umożliwią im korzystanie z Internetu w dużo większym niż dzisiaj wymiarze. Przygotowanie komórki z UMTS do pracy jako modem Bluetooth przebiega praktycznie tak samo jak w przypadku GPRS.


Zobacz również