Mobilny Quake

Dzięki NVIDII użytkownicy komputerów przenośnych mogą się cieszyć rozwiązaniami znanymi do tej pory wyłącznie z komputerów stacjonarnych.

Dzięki NVIDII użytkownicy komputerów przenośnych mogą się cieszyć rozwiązaniami znanymi do tej pory wyłącznie z komputerów stacjonarnych.

Czasami człowiek po prostu musi w coś zagrać. Kto jednak próbował uruchomić Quake'a III na zwykłym laptopie, wie, że jest to doświadczenie wyjątkowo mało przyjemne - grafika zacina się straszliwie. Niestety, nawet najszybsze komputery przenośne do tej pory nie były wyposażone w układy graficzne, które mogłyby sobie poradzić z tak wymagającą grafiką 3D.

Sytuacja się zmieniła, gdy NVIDIA zaprezentowała nowy układ GeForce2 Go, przeznaczony do komputerów przenośnych. Wspaniała grafika na notebookach? Wszyscy słyszeliśmy to już nieraz. Jednak nasze wątpliwości rozwiały się już po kilku chwilach spędzonych przy kosztującym 2749 dolarów komputerze Toshiba Satellite 2805-S402 (wersja przedprodukcyjna), w którym po raz pierwszy zastosowano nowy układ NVIDII (podobne maszyny zapowiedział już Dell i inni producenci). Przekonują nie tylko opływowe kształty komputera, ale również fantastyczne wyniki testów w grafice 3D. Oczywiście równie dobrze nadaje się do typowych prac biurowych.

Wspomniany układ po raz pierwszy w historii komputerów przenośnych został wyposażony w jednostkę GPU (graphics processing unit - jednostka przetwarzająca grafikę). Rozwiązanie to jest powszechnie wykorzystywane w kartach graficznych do komputerów stacjonarnych. Jednostka GPU pozwala wykonywać zaawansowane obliczenia związane z przetwarzaniem grafiki, np. zajmuje się transformacjami obiektów i obliczeniami światła (T&L). Dzięki temu tekstury i efekty takie jak mgła czy dym wyglądają bardziej realistycznie. Jednostka GPU wbudowana w GeForce2 Go potrafi przetworzyć 286 milionów pikseli na sekundę. To niewiele, jeśli porównamy ją z układem GeForce2 Ultra, przeznaczonym do komputerów stacjonarnych i przetwarzającym równo miliard pikseli na sekundę. Wciąż jednak, według zapewnień NVIDII, GeForce2 Go może być nawet 10 razy szybszy niż przeciętny układ graficzny stosowany w komputerach przenośnych.

Producent zadbał, aby inne komponenty Toshiby nie odstawały od wydajnego układu graficznego. Jako procesor wykorzystano Pentium III 850 MHz; dodano do tego 128 MB pamięci, 16 MB pamięci dla grafiki, 20-gigabajtowy dysk twardy, aktywną matrycę 15 cali, napęd combo 6X DVD / 4X CD-RW / 24 X CD-ROM, system dźwiękowy z subwooferem, modem 56 Kb/s i kartę sieciową. Znalazło się też miejsce dla portów SmartMedia i IEEE 1394. Wszystkie te elementy składają się na ważący 3,9 kilograma komputer, gotowy wykonać prawie każde zadanie.

Wszystko gra

W naszych nieoficjalnych testach z wykorzystaniem gry UnReal Tournament, mocno obciążającej podsystem graficzny, Toshiba wypadła doskonale, wyświetlając płynnie grafikę z dużą liczbą szczegółów i tekstur. Równie dobrze wypadł test odtwarzania filmu DVD.

Komputer przeszedł jak burza przez test PC WorldBench 2000, osiągając aż 146 punktów. W testach graficznych Toshiba przyćmiła wszystkich konkurentów, bez trudu osiągając wyniki powyżej 60 klatek/s w rozdzielczości 640x480 i 16-bitowym kolorze. Prawidłowość tę potwierdziło kilka kolejnych benchmarków i wymagające gry, takie jak MDK2. W przypadku pracy z rozdzielczością matrycy (1024x768) komputer wciąż uzyskiwał zadowalające rezultaty powyżej 30 klatek/s.

Toshiba 2805 wypadła zdecydowanie lepiej od wszystkich testowanych do tej pory notebooków, jednak nie może się jeszcze równać z komputerami stacjonarnymi z najszybszymi kartami graficznymi. Także przy 32-bitowym kolorze wydajność komputera wyraźnie spadła. Mimo wszystko, większość użytkowników powinna być całkowicie zadowolona z rezultatów osiąganych przez Toshibę z nowym układem graficznym.

Będzie się działo

Konkurenci NVIDII nie stoją w miejscu. Firma ATI, największy producent procesorów graficznych do komputerów przenośnych, zaprezentowała układ nazwany Mobility Radeon. Według zapewnień producenta, łączy on zaawansowane mechanizmy zarządzania energią z wieloma funkcjami 3D znanymi z układu Radeon, stosowanego w szybkich kartach graficznych do komputerów stacjonarnych. Pierwsze komputery wyposażone w Mobility Radeon powinny się pojawić jesienią 2001 roku.

Toshiba 2805 stanowi zadziwiający przykład możliwości nowego układu NVIDII i zadowoli szeroką grupę użytkowników. Zarówno miłośników gier, którzy od dawna szukali odpowiedniego dla siebie komputera przenośnego, jak również użytkowników domowych i biurowych potrzebujących komputera, który będzie w stanie zastąpić mocną maszynę stacjonarną, także w grach bądź w odtwarzaniu DVD.

Toshiba Satellite 2805-S402

Rodzaj: komputer przenośny

Producent: Toshiba, www.csd.toshiba.com

Cena: 2749 dolarów


Zobacz również