Monitory LCD

Panele LCD w bieżącym roku skutecznie wyparły z rynku większość urządzeń kineskopowych. Pozostaje nam tylko polecić najlepsze modele.

Panele LCD w bieżącym roku skutecznie wyparły z rynku większość urządzeń kineskopowych. Pozostaje nam tylko polecić najlepsze modele.

Na początku błyskotliwej kariery monitory LCD były do siebie podobne jak dwie krople wody. Oczywiście chodzi nam w tym momencie o zestaw podstawowych funkcji, bo już z jakością obrazu było bardzo różnie. Urządzenia były z reguły proste, spełniały swe podstawowe zadanie, jakim jest prezentowanie obrazu z karty graficznej komputera. W miarę popularyzacji technologii ciekłokrystalicznej przed monitorami LCD pojawiły się nowe możliwości. Urządzenia dawniej do siebie podobne obecnie jawią się jako produkty niezwykle zróżnicowane. Segmentacja tego rynku pod względem złożoności zdecydowanie przewyższyła tę, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu w wypadku modeli kineskopowych. Teraz kupując monitor LCD, automatycznie zwracamy uwagę na całą grupę dodatkowych zadań, które w odległych czasach nie przyszłyby nam do głowy. Testując dziesiątki monitorów, mogliśmy wyłowić sztandarowych reprezentantów poszczególnych podgrup wyświetlaczy. Co ciekawe, producenci monitorów nie tylko różnicują swoją ofertę pod względem wyposażenia w specjalne funkcje i unikalne technologie, lecz coraz częściej walczą o klienta warunkami gwarancji. W wypadku monitorów LCD jest to rzecz istotna i kupując konkretny model warto poświęcić kilka minut na zgłębienie szczegółowych warunków gwarancji. Problemem, jaki wciąż potrafi spędzić sen z powiek wielu klientom, są tzw. martwe piksele. Wypalone punkty matrycy LCD mogą być obecne w modelach należących do tzw. drugiej klasy i niższych, nie objętych regulacjami norm ISO. Niektórzy producenci zdecydowali się na odważny krok i wprowadzili w minionym roku gwarancje dające klientowi pewność kupna monitora pozbawionego jakichkolwiek wad panelu. LG wymienia monitory, w których zauważycie ewentualne wady w ciągu 30 dni od daty zakupu. Philips zapewnia bezpłatną naprawę lub wymianę monitora w wypadku wystąpienia jakiegokolwiek defektu panela LCD. Gwarancja obowiązuje przez 3 lata w systemie od-drzwi-do-drzwi i obejmuje monitory o przekątnych 17" i 19" z serii B, P oraz X. Nowością, która zdobywa coraz większe powodzenie, są monitory z wbudowanymi tunerami telewizyjnymi. Urządzenia te przypominają nowoczesne telewizory ciekłokrystaliczne. Obecnie są to produkty o rewelacyjnej funkcjonalności. Wyposaża się je w całą gamę wejść audio-wideo, zawsze zawierają wbudowane głośniki o zwiększonej skuteczności, a często także czytniki kart pamięci.

EIZO FlexScan L797

Od pierwszego włączenia monitor EIZO zachwyca rewelacyjną jakością obrazu. Tu nie ma po prostu słabych stron. Kolory są takie jak być powinny, a najczęściej u konkurentów nie są - soczyste, głębokie i zarazem nieprzejaskrawione. Monitor należy podłączyć złączem USB do komputera (pozostają jeszcze dwa wolne porty w monitorze) i zainstalować rewelacyjne oprogramowanie ScreenManager Pro. Za jego pośrednictwem możemy zmieniać wszystkie parametry wyświetlacza, nie dotykając choćby jednego klawisza na przednim panelu sterowania.

Coś dla półprofesjonalistów

Monitor oferowany jest jako urządzenie profesjonalne. To jednak nieco przesadzone twierdzenie, bowiem brakuje w nim choćby zaawansowanej korekcji gamma czy emulacji bogatszego spektrum barw znanego z monitorów LCD dla grafików. To co znajdziemy w standardzie pozwala jednak ustawić parametry wyświetlacza w szerokim zakresie. Korekcja gamma dokonywana jest skokowo z przedziałem dwóch dziesiątych. Z kolei bardzo precyzyjnie można regulować barwy. Funkcja ColorManagement pozwala na strojenie koloru, włączając w to barwę, nasycenie, intensywność oraz temperaturę koloru w zakresie 4000-1000K (z małym skokiem co 500K). Fine Contrast działa na zasadzie przypisywania określonym aplikacjom poszczególnych profili wyświetlania (np. tekst, obraz, wideo itp.). Rewelacyjny, uniwersalny monitor do pracy i zabawy. Wadą jest niestety wysoka cena urządzenia, która bardzo ogranicza krąg jego odbiorców.

Informacje Alstor, http://www.alstor.com.pl , tel. (22) 6754510

Cena 5200 zł

NEC MultiSync LCD 2180UX

Opisywany model jest przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. W wyposażeniu znalazły się dwa gniazda cyfrowe DVI-I i jedno analogowe VGA. System kalibracji NaviSet korzysta z DCC i pozwala na regulację wszelkich parametrów obrazu przy użyciu myszki. Przekątna matrycy to dokładnie 21,3". Rozdzielczość jest standardowa dla tego typu wyświetlacza - wynosi 1600x1200 pikseli. Nietypowa jest za to jakość obrazu. Po prostu zachwycająca. Kolory są żywe, doskonale nasycone, a przy tym naturalne. Wyjątkowo precyzyjnie można regulować współczynnik gamma. Kąty widzenia to absolutna ekstraklasa. Niewiele monitorów może się pochwalić 176-stopniami w poziomie i pionie. Czas reakcji matrycy to 20 ms. Ciekawą, aczkolwiek już znaną od jakiegoś czasu funkcją jest możliwość sterowania parametrami pracy monitora przez sieć komputerową. NEC stworzył monitor, który zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Dla nich nawet astronomiczna dla użytkownika amatorskiego cena nie będzie wielką przeszkodą.

Informacje NEC Display Solutions, http://www.nec.pl , tel. (12) 6145353

Cena 7625 zł

AG Neovo X-20AV (wersja b)

Monitor ten ma wejścia wideo wszelkich typów - od najprostszego kompozytu, poprzez lepsze jakościowo S-Video, do najlepszego komponentu. Dodatkowo obraz uzyskany z zewnętrznego źródła można wyświetlać równocześnie z obrazem komputerowym. Służy temu funkcja PIP (obraz w obrazie). Okienko z poglądem drugiego obrazu można powiększać lub zmniejszać, zmieniać jego położenie na ekranie, a nawet regulować jego współczynnik przeźroczystości. Całością tych funkcji sterujemy nie tylko z menu ekranowego, ale także z pilota zdalnego sterowania.

Matryca LCD ma bardzo dobrą jakość. Jej rozdzielczość rzeczywista to 1600x1200 pikseli. Powinno to wystarczyć nawet bardzo wymagającym użytkownikom, a także tym, którzy wykorzystują monitor do obróbki materiału wideo. Tym zastosowaniom sprzyja wysoki kontrast 600:1. Także kąty widzenia sięgające 170 stopni w obu płaszczyznach sprawiają, że obraz na monitorze może oglądać jednocześnie kilka osób siedzących niekoniecznie dokładnie na wprost wyświetlacza.

Informacje Connect, http://www.connect.pl , tel. (22) 8432491

Cena 5049 zł

EIZO FlexScan L578

FlexScan L578, 17-calowy monitor LCD, spełni wymagania osób oczekujących od monitora uniwersalności, przy jednoczesnym niegodzeniu się na kompromisy. Wyposażony jest w nowoczesną matrycę PVA, która zwyczajowo już pozwala na uzyskanie bardzo dobrego odwzorowania barw. Monitor EIZO ma czas reakcji 16 ms, co pozwala bez problemu grać i oglądać filmy bez uciążliwego smużenia. Kąty widzenia są tu rewelacyjne - 178 stopni w poziomie i pionie. Warto także wspomnieć o kontraście - 1000:1. To wartość znajdująca swe odzwierciedlenie w praktyce.

Informacje Alstor, http://www.alstor.com.pl tel. (22) 6754510

Cena 2820 zł

iiyama ProLite E431S-B3

17-calowy monitor iiyamy ma podwójny interfejs służący do komunikacji z kartą graficzną - cyfrowy i analogowy. W obudowę wbudowano także głośniki. Monitor pozwala na regulację obrazu w dużym zakresie. Konfiguracja współczynnika gamma zawarta jest w trzech gotowych programach. Przydatny okazuje się tryb Eco - podświetlanie matrycy zostaje zmniejszone, przez co ekran nie jest tak jaskrawy i nie naraża użytkownika na zmęczenie wzroku. Monitor wzorowo odzwierciedla barwy i dysponuje bardzo dobrym kontrastem.

Informacje iiyama, http://www.iiyama.pl , tel. 0800449262

Cena 1499 zł

LG Flatron L1750S

LG wyróżnia się wśród konkurentów istotnymi elementami wyposażenia. Najważniejszym z nich jest możliwość regulacji współczynnika gamma. Pozwala to na w miarę precyzyjne ustalenie właściwości ekranu w zakresie prezentacji ciemnych barw, w szczególności skali szarości. Czas reakcji matrycy na poziomie 12 ms to wynik naprawdę dobry, gwarantujący praktycznie niewystępowanie efektu smużenia. Także prawidłowe odwzorowanie barw i szerokie kąty widzenia to zalety tego modelu. Monitor nie ma niestety złącza DVI.

Informacje LG Electronics, http://www.lge.pl , tel. (22) 6061450

Cena 1150 zł

Samsung SyncMaster 730MP

Samsung stworzył prawdziwie multimedialny monitor. Urządzenie wyposażono w matrycę LCD PVA dobrej jakości, która dysponuje nominalnie długimi czasami dostępu na poziomie 25 ms, lecz w praktyce smużenie nie jest dokuczliwe. Monitor został starannie przygotowany do pełnienia roli odbiornika TV. Tuner telewizyjny zintegrowano z obudową, która także ma wbudowany zasilacz. Dzięki temu liczba kabli pałętających się koło monitora została zminimalizowana. Ponadto monitor ma wbudowany tuner radiowy, koncentrator portów USB (dostępne w wygodnym miejscu na lewym boku obudowy) oraz czytnik 5 rodzajów kart pamięci. Mocną stroną Samsunga jest funkcjonalność. Pod względem dostępnych funkcji uprzyjemniających korzystanie z komputera oraz poprawiających jakość obrazu blisko mu do dobrych telewizorów. Matryca zapewnia dobre odwzorowanie barw, wysoki kontrast oraz wysoką jasność (można ją szybko zmieniać dzięki gotowym, dobrze dobranym programom modyfikującym charakterystykę obrazu wyświetlacza).

Informacje Samsung Electronics, http://www.samsung.pl , tel. (22) 6074400

Cena 2150 zł

LG Flatron L173ST

Flatron koreańskiego LG ma standardową matrycę o proporcjach 4:3. Z tyłu znajduje się panel gniazd, którego okablowanie można zasłonić plastikową osłoną. LG został wykonany bardzo starannie z materiałów wysokiej jakości. Po bokach obudowy zamontowano głośniki oraz panel z przyciskami sterującymi. Dostępnych jest kilka trybów pracy wyświetlacza dostosowanych do określonych warunków oświetleniowych (dzień i noc) oraz rodzaju prezentowanych treści - film, Internet, tekst itp. LG zastosowało panel LCD o wysokiej jasności 400 cd/m2 i jeszcze wyższym kontraście 500:1. Bardzo cieszy krótki czas reakcji wynoszący jedynie 12 ms. Wpłynęło to na bardzo niewielkie smużenie widoczne rzadko i wyłącznie przy oglądaniu obrazu telewizyjnego. Niestety, pomimo obecności wejścia cyfrowego DVI, producent nie dołącza w standardzie odpowiedniego przewodu. W wyposażeniu znajdują się wejście Euroscart oraz S-Video i kompozyt. Zabrakło wejścia komponentowego, które pozwoliłoby na podłączenie do monitora odtwarzacza DVD z funkcją progresywnego skanowania.

Informacje LG Electronics, http://www.lge.pl , tel. (22) 6061450

Cena 1590 zł


Zobacz również