Na prowadzeniu

Wszystkie wpadki Apple'a były spowodowane nadmiernym wybieganiem w przyszłość.

Wszystkie wpadki Apple'a były spowodowane nadmiernym wybieganiem w przyszłość.

W 1996 roku Apple próbował wejść na rynek gier wideo za pomocą konsoli Pippin. Konsola ta była całkowitą katastrofą zarówno pod względem biznesowym, jak i kreatywnym. Pippin wyglądał jak tani magnetowid, ale miał kosztować kilkanaście razy więcej. Co gorsza, początkowo miało być dostępnych tylko kilka gier. Jednym rozsądnym posunięciem, jakie Apple wykonał podczas projektowania tego produktu, było całkowite zamknięcie projektu przed rozpoczęciem produktu. Gdyby Pippin pojawił się w sklepach, spowodowałoby to interwencję służb federalnych, które powinny ochronić naród przed firmą Apple, oraz Apple'a przed samym sobą.

Pamiętam również, że kiedyś można było kupić deskę surfingową z logo Apple'a. Uważam jednak, że poza konsolą do gier i tą deską Apple nie wyprodukował w ciągu ostatnich 20 lat żadnego nieudanego produktu.

Można by zapytać, co z Newtonem. Do września 2003 roku sprzedano ponad 30 milionów urządzeń z systemem operacyjnym Palm OS. Newton nie był pierwszym komputerem obsługiwanym za pomocą piórka, ale tylko Apple mógł wymyślić cyfrowego asystenta osobistego (PDA). Projektanci szybko zrozumieli, że takie urządzenie musi mieć wielkość dłoni, a jego system operacyjny musi zostać zbudowany wokół ruchu piórkiem. Należy również zapewnić odpowiedni wybór oprogramowania przeznaczonego do osobistego użytku.

A co w takim razie z laptopem Mac Portable? Oczywiście istnieje kilka wad komputera przenośnego o wielkości i wadze akordeonu, ale należy zastanowić się, dlaczego był on taki duży i ciężki. Apple przyjrzał się kierunkowi rozwoju rynku urządzeń przenośnych i stwierdził, że użytkownicy nie są już zainteresowani komputerem, który stanowi uzupełnienie komputera biurkowego. Potrzebny był prawdziwy Macintosh, którego można używać w domu, biurze i pokoju hotelowym, a także podczas podróży. To właśnie z tej przyczyny Mac Portable miał normalną klawiaturę, wygodny ekran, dość szybki procesor i baterię o wystarczającej pojemności, aby korzystanie z tego komputera miało sens. Czyż nie takie są sprzedawane obecnie laptopy?

Rozumiecie już, do czego zmierzam. Apple często przedstawia idee daleko wybiegające w przyszłość, a inne firmy wykorzystują je i rozwijają. A wydawałoby się, że pisałem o wpadkach Apple'a. Apple rozpoczął erę popularnych komputerów osobistych dzięki wprowadzeniu modelu Apple II, a następnie dokonał kolejnej rewolucji za pomocą Macintosha. Apple stworzył iMaca i nagle kuchnie na całym świecie zapełniły się urządzeniami o podobnej stylistyce.

Inne duże firmy można porównać do The Beatles lub Elvisa Presleya - choć sprzedają bardzo dużo płyt, to ojcem rock'n'rolla i tak pozostaje stary bluesman o imieniu Apple. Nic się nie dzieje, dopóki Apple nie uderzy w struny i nie pokaże innym, w którą stronę rozwija się muzyka.

Andy Ihnatko pisze na temat nowoczesnej technologii w dzienniku "Chicago Sun-Times". Wcześniej był felietonistą w magazynach "MacUser" i "Macworld".


Zobacz również