Nagraj to sam

Magnetowid VHS to niezaprzeczalny zabytek. Jego zaskakująco silna pozycja rynkowa jest podtrzymywana z dwóch powodów. Po pierwsze, większość z nas ma wiele kaset, po drugie, to nadal najtańsze narzędzie do nagrywania filmów. Los analogowych magnetowidów jest jednak przesądzony - nadchodzą cyfrowidy!

Magnetowid VHS to niezaprzeczalny zabytek. Jego zaskakująco silna pozycja rynkowa jest podtrzymywana z dwóch powodów. Po pierwsze, większość z nas ma wiele kaset, po drugie, to nadal najtańsze narzędzie do nagrywania filmów. Los analogowych magnetowidów jest jednak przesądzony - nadchodzą cyfrowidy!

Potwierdzeniem tego jest zmiana w proporcjach prezentowania nowych produktów przez producentów audio-wideo. Cyfrowych magnetowidów jest coraz więcej, analogowych mniej. O ile jednak magnetowidy są pod względem głównych założeń konstrukcyjnych bardzo do siebie podobne, o tyle nowoczesne cyfrowidy mają indywidualne cechy wyróżniające je na tle konkurencji. Koncepcji tworzenia cyfrowych archiwów jest wiele. Najpopularniejsze rozwiązania to nagrywanie na płyty DVD, na komputerowe dyski twarde oraz połączenie obu tych pomysłów, czyli "wszystko w jednym". Ten ostatni pomysł jest oczywiście najlepszy z użytkowego punktu widzenia.

Jest jednocześnie najdroższy, czego - znając niskie ceny komputerowych podzespołów - kompletnie nie rozumiemy. W tym numerze przyjrzeliśmy się czterem nagrywarkom DVD i HDD. Ich ceny różnią się jak dzień i noc, jest to więc porównanie tym bardziej ciekawe. Za miesiąc uzupełnimy zestawienie opisami kolejnych modeli, które czekają na testy w naszej redakcji. Zanim jednak kupicie rekorder DVD, zastanówcie się, czy jest on naprawdę potrzebny. Może lepiej przeznaczyć wcale niemałe pieniądze na świetny odtwarzacz DVD? Zaraz, zaraz, z przyzwyczajenia napisałem niemałe, choć wystarczą już małe, o czym przekonuje Philips. Opisywane DVD to urządzenie niezwykłe pod względem technologicznym i cenowym. Takiego połączenia jeszcze nie było.

Podobnie, chociaż już mniej wstrząsająco, zaskoczyła nas Koda. Być może stało się tak dlatego, że do ponadprzeciętnie dobrego stosunku jakości do ceny firma ta przyzwyczaiła nas już wcześniej. DVD i kolumny Kody to urządzenia, które dystrybutor mógłby sprzedawać znacznie drożej. Na szczęście tego nie czyni, dzięki czemu co jakiś czas w ofercie pojawiają się prawdziwe perełki.

Philips DVD 963SA

Najnowszy odtwarzacz Philipsa to produkt o doskonałej relacji jakości do ceny.

Kiedy po raz pierwszy mieliśmy okazję przetestować wieloformatowy odtwarzacz Pioneer 656A, wydawało się, że konkurencja raczej została znokautowana w relacji jakości do ceny i nieprędko to się zmieni. Okazało się tym czasem, że Philips nie tylko dokonał skutecznego ataku na pozycję "największej sklepowej okazji", ale też zdołał zaprezentować produkt kosztujący mniej niż 1900 zł. Philips to jednak jeden z lepszych odtwarzaczy DVD nie tylko w swojej kategorii, ale nawet w przedziale do ok. 5 tys. zł.

Za 1899 zł otrzymujemy: metalową obudowę, złocone złącza na tylnym panelu i to co najważniejsze - wysokiej jakości komponenty wewnętrzne. Już napęd robi dobre wrażenie. Szuf-lada pracuje pewnie, cicho, wzorowo. Wyświetlacz prezentuje bardzo duże litery, co przydaje się szczególnie przy odtwarzaniu płyt SACD. Tak, tak odtwarzacz radzi sobie nie tylko z DVD, ale też SACD, również w trybie wielokanałowym.

Zachwycić się nim nie można. Typowy dla tańszych urządzeń Philipsa. W stosunku do standardu lepsze jakościowo najczęściej używane klawisze. Ergonomia dobra.

Zachwycić się nim nie można. Typowy dla tańszych urządzeń Philipsa. W stosunku do standardu lepsze jakościowo najczęściej używane klawisze. Ergonomia dobra.

Za obróbkę obrazu z odtwarzacza odpowiada przetwornik DCD znanej firmy Faroudja (realizuje on funkcję progresywnego skanowania) współpracujący z 13-bitowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym działającym z częstotliwością 108 MHz. Nagrania audio można natomiast poddać upsamplingowi (do 24 bitów/172 kHz), czyli nadpróbkowaniu, które poprawia detaliczność informacji muzycznych. Obraz uzyskany na wyjściu komponentowym charakteryzowała doskonała jakość. Poszczególne barwy i przejścia tonalne zdefiniowano precyzyjnie i płynnie. Obraz można dodatkowo regulować, korzystając z opcji, jakie daje procesor Crystal Clear Pro. Jakość dźwięku nie jest tak dobra jak w rewelacyjnym pod tym względem modelu SACD1000, jednak jak na odtwarzacz w cenie poniżej 2 tys. zł zdecydowanie się wyróżnia. Brzmienie jest przede wszystkim dobrze wyrównane, ma sporą kulturę. Wadą jest - naszym zdaniem - wstrzemięźliwość emocjonalna przekazu. Brakuje głębszej, bardziej wciągającej sceny dźwiękowej.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 1899 zł

Dystrybutor Philips Polska, http://www.philips.pl

Wymiary 43,5 x 10,1 x 31,5 cm

Waga 4,6 kg

Funkcje zoom, symulacja dźwięku przestrzennego, odtwarzanie MP3, SACD, progresywne skanowanie, dekodery DD 5.1, DTS, zarządzanie basem, regulacje parametrów obrazu, nadpróbkowanie nagrań audio, CinemaLink

Złącza 2 Euroscart, kompozyt, S-Video, komponent, wyjścia audio: analogowe - cinch i 5.1, cyfrowe - elektryczne i optyczne


Zobacz również