Nagrywanie na ekranie

Obraz rodem z Hollywood czy ceremonia ślubna - na płytach DVD możesz gromadzić materiał filmowy o najlepszej jakości wizji i fonii. Jednak jest wiele aspektów, na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupu urządzeń, instalowania i nagrywania. Poniższy materiał podaje rozwiązania najczęstszych problemów.

Obraz rodem z Hollywood czy ceremonia ślubna - na płytach DVD możesz gromadzić materiał filmowy o najlepszej jakości wizji i fonii. Jednak jest wiele aspektów, na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupu urządzeń, instalowania i nagrywania. Poniższy materiał podaje rozwiązania najczęstszych problemów.

Podczas nagrywania płyt DVD zdarzają się takie same kłopoty, jak w wypadku krążków CD - przede wszystkim brak współpracy między napędem, jego firmwarem i nośnikiem. Dodatkowe problemy może stwarzać system operacyjny. Czasami nie wykrywa nagrywarki lub nagle chowa ją przed użytkownikiem. Liczne programy nagrywające wymagają dokładnego skonfigurowania, żeby funkcjonowały zgodnie z życzeniem. Rezultat to sfrustrowanie niezrozumiałymi komunikatami alarmowymi wielu użytkowników i stosy błędnie nagranych nośników. Na kolejnych łamach opisujemy najczęstsze problemy z nagrywaniem płyt DVD - począwszy od instalowania sprzętu i oprogramowania, po digitalizowanie materiału filmowego z kaset VHS.

Bezkompromisowa jakość

Podczas gdy większość użytkowników stawia na płytę CD jako najlepszy nośnik do archiwizowania danych, entuzjaści kina już od dłuższego czasu zachwycają się krążkami DVD. Zasoby filmowe zapisane na nośnikach tego typu można oglądać za pomocą każdego stacjonarnego odtwarzacza DVD, co interesuje lubiących edytować i archiwizować materiał wideo. Również amatorzy filmowania powinni preferować właśnie standard DVD do uwieczniania takich momentów, jak własny ślub czy chociażby urlopowe impresje. Ogromna pojemność płyt DVD sprawia, że nie muszą iść na kompromis pod względem jakości obrazu i dźwięku, jak w przypadku formatów VCD i SVCD. Dzięki temu zaprezentują wszystkim przysięgę małżeńską i pierwsze kroki swojej pociechy z doskonałą wizją i fonią - z idealnie ostrym obrazem i dźwiękiem przestrzennym.

Sęk w tym, że nagrywanie filmów nie jest tak proste, jak kopiowanie zasobów danych na krążki CD. Zamiast wybrać pliki i foldery w programie nagrywającym, a potem zainicjować zapis płyty, trzeba zazwyczaj poddać materiał wideo wstępnej obróbce. Dopiero po zmontowaniu i odpowiednim przygotowaniu nadaje się do nagrania na krążki. Jednak gdy nauczysz się poszczególnych procedur, bez trudu przeniesiesz całą kolekcję filmów (S)VCD na kilka nośników DVD i zarchiwizujesz ulubione audycje telewizyjne czy nagrania wideo, utrzymując bardzo wysoki poziom jakości. Mając w pamięci poniższe porady i odpowiednie programy, znacznie sprawniej poradzisz sobie z nagrywaniem zasobów wideo.

Instalowanie

Podczas instalowania nagrywarki trzeba zwrócić uwagę na kilka opisanych poniżej szczegółów. Jeśli po zamontowaniu napędu będziesz miał problemy z pecetem, musisz trochę poeksperymentować.

Podłączanie napędu

Problem Kupiłeś wewnętrzną nagrywarkę DVD. W przypadku bardzo tanich modeli możesz trafić na tzw. wersję bulk - brakuje w niej kabli i oprogramowania. Jak zainstalować nowy napęd?

Rozwiązanie Za pomocą kabla IDE podłącz napęd do interfejsu IDE na płycie głównej. Najlepiej skonfigurować nagrywarkę jako napęd nadrzędny (tzw. master). Dokonaj tych ustawień zworkami na tylnej ścianie napędu. Ustawienie zworek zależy od modelu nagrywarki. Dokładne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi lub na naklejce umieszczonej na wierzchniej ścianie urządzenia. Podłącz nagrywarkę do drugiego kanału IDE (tzw. Secondary IDE). Wystarczy użyć konwencjonalnego, 40-żyłowego kabla IDE, bo nagrywarki DVD obsługują w najlepszym przypadku protokół UltraDMA/33. Jeśli do obu kanałów są przyłączone twarde dyski ustawione jako napędy nadrzędne, skonfiguruj nagrywarkę jako napęd podrzędny (tzw. slave).

Ponadto nie obejdziesz się bez odpowiedniego programu nagrywającego, np. Nero Burning ROM 6 lub Roxio Creator 7 (informacje: Alstor, http://www.alstor.com.pl ). Jeśli korzystasz z systemu Windows XP, masz do dyspozycji podstawowe funkcje nagrywania krążków CD.

Problemy z uruchamianiem

Problem Od chwili zainstalowania nagrywarki nie można uruchomić systemu operacyjnego.

Rozwiązanie Przyczyn może być wiele, np. błąd podczas konfigurowania napędu jako nadrzędny/podrzędny (master/slave - patrz punkt 1). Na każdym kanale IDE może być tylko jeden napęd nadrzędny i jeden podrzędny. Jeśli do danego kanału jest podłączony tylko jeden napęd, należy go ustawić jako nadrzędny. Jeżeli zaś do tego samego kanału jest przyłączony twardy dysk i nagrywarka, funkcję napędu nadrzędnego trzeba przydzielić dyskowi.

Niektóre napędy wchodzą sobie w drogę mimo poprawnej konfiguracji. Spróbuj wówczas ustawić nagrywarkę tymczasowo jako napęd nadrzędny i jedyny podłączony do danego kanału IDE. Jeśli przyniesie to pożądany efekt, musisz poprzestawiać wszystkie inne napędy, aby metodą prób i błędów znaleźć zadowalającą konfigurację.

Kolejną przyczynę kłopotów może stanowić uszkodzenie wstęgi IDE. Wypróbuj inny kabel, aby wykluczyć lub potwierdzić tę diagnozę. Jeśli zaś kontroler IDE nie wykrywa napędu, rozwiązanie przyniesie zaktualizowanie BIOS-u. Odpowiednie pliki aktualizacyjne znajdziesz w witrynie producenta płyty głównej, a sposób wykonania tej czynności opisywaliśmy wielokrotnie na łamach PCWK (m.in. w materiale "BIOS bezboleśnie" - PCWK 9/2002, str. 110). Mało prawdopodobną przyczyną może ponadto być uszkodzony kontroler IDE lub sama nagrywarka. Aby wykluczyć pierwszą ewentualność, wypróbuj nagrywarkę w innym komputerze. Drugą zaś wykluczysz, podłączając do swojego peceta inną nagrywarkę.

Kompatybilność

Nie każdy odtwarzacz DVD potrafi obsługiwać wszystkie standardy nagrywania. Jeśli chcesz oglądać przygotowane przez siebie płyty na ekranie telewizora, musisz niekiedy korzystać ze sprytnych sztuczek. Zatem trzeba przechytrzać napęd DVD wbudowany w komputer.

Odtwarzacz nie czyta płyt DVD+RW

Problem Użytkownicy, którzy nie lubią oglądać wielokrotnie tego samego filmu, chętnie korzystają z nośników DVD+RW, zastępując stary materiał filmowy nowym. Jednak niektóre stacjonarne odtwarzacze nie akceptują nośników tego typu.

Przechytrzyć sprzęt - gdy odtwarzacz nie zechce odczytać płyty DVD+RW, przekonaj go, że ma do czynienia z krążkiem DVD-ROM.

Przechytrzyć sprzęt - gdy odtwarzacz nie zechce odczytać płyty DVD+RW, przekonaj go, że ma do czynienia z krążkiem DVD-ROM.

Rozwiązanie Każda płyta DVD ma obszar startowy (tzw. lead-in), który zawiera m.in. informacje o materiale zgromadzonym na krążku. Figuruje tam również typ nośnika (tzw. book type), czyli np. DVD-ROM lub DVD+RW. Odczytując ten obszar, napędy i odtwarzacze DVD dowiadują się, czy są przeznaczone do obsługi włożonej płyty. Za pomocą programu nagrywającego lub specjalnego oprogramowania można zmusić nagrywarkę do tego, aby oznaczyła płytę DVD+RW w polu Book Type jako nośnik DVD-ROM. W rezultacie odtwarzacz nie odrzuci płyty, lecz będzie próbował dostać się do jej zawartości, bo każdy model radzi sobie z krążkami DVD-ROM. Być może, uda ci się w ten sposób nakłonić napęd do odczytania nośnika.

Na przykład w przypadku nagrywarek Ricoh i modeli tego samego typu konstrukcyjnego oznaczysz nośnik jako DVD-ROM bezpośrednio w programie nagrywającym. Przykładowo Roxio Creator 7 robi to automatycznie w kompilacjach wideo. Jeśli korzystasz z Nero Burning ROM w wersji 5.5 lub nowszej i dysponujesz odpowiednią nagrywarką, w oknie dialogowym zapisu widnieje pole wyboru Book Type DVD-ROM. Podobnie jest w programie WinOnCD (od wersji 6) - trzeba zaznaczyć odpowiednie pole wyboru w oknie ustawień zapisu. Nero Vision Express 2 wykonuje wspomnianą czynność automatycznie, jeżeli nagrywarka dopuszcza taką możliwość.

W przypadku niektórych spośród pozostałych nagrywarek poradzisz sobie, korzystając ze specjalnego oprogramowania. Pod adresem http://www.dvdplusrw.org/Article.asp?mid=14&sid=18&aid=77 znajdziesz listę modeli nagrywarek i odpowiednich programów.

Po pobraniu i zainstalowaniu programu (zależnie od modelu nagrywarki) poszukaj w jego oknie konfiguracyjnym opcji Book Type lub New Settings. Na przykład w programie DVD Bitsetter trzeba uaktywnić DVD-ROM Specification w oknie głównym, a we freeware'owym DVDInfoPro kliknąć ikonę +RW na górnym pasku narzędzi (opcja nazywa się Choose a book type). Jeśli program pozwala na ustawienie typu nośnika na stałe w firmware nagrywarki, nie powinieneś korzystać z tej opcji, lecz za każdym razem wybierać typ na nowo. Układ, który przechowuje firmware, daje się zapisać tylko około stu razy.


Zobacz również