Najlepsi obrońcy

Nie, nie musisz poddawać się szpiegowskim programom, które spowalniają twój komputer i naruszają prywatność. Sprawdziliśmy nowe i mocne narzędzia do obrony przed intruzami.

Nie, nie musisz poddawać się szpiegowskim programom, które spowalniają twój komputer i naruszają prywatność. Sprawdziliśmy nowe i mocne narzędzia do obrony przed intruzami.

Spy Sweeper firmy Webroot był jedynym programem, który usunął agresywną odmianę spyware´u look2me.

Spy Sweeper firmy Webroot był jedynym programem, który usunął agresywną odmianę spyware´u look2me.

Oprogramowanie spyware staje się coraz sprytniejsze. Najnowsze zagrożenia lepiej od poprzedników wykorzystują luki w przeglądarkach, śledzą wędrówki w Sieci i kradną dane. Twoja dotychczasowa aplikacja antyszpiegowska może nie sprostać wyzwaniu.

Dobre wieści są takie, że niszczyciele spyware również ewoluują. W niniejszym rankingu przetestowaliśmy całą gamę produktów zaktualizowanych i zupełnie nowych. Nasze zestawienie obejmuje pięć płatnych, samodzielnych narzędzi (McAfee AntiSpyware 2006, PC Tools Spyware Doctor 3.2, Sunbelt Software CounterSpy 1.029, Trend Micro AntiSpyware 3.0 i Webroot Software Spy Sweeper 4.0), trzy pakiety ochronne (Panda Platinum Internet Security 2005, Symantec Norton Internet Security 2005 AntiSpyware Edition i ZoneLabs ZoneAlarm Security Suite 6.0) oraz trzy bezpłatne aplikacje (Lavasoft Ad-Aware SE Personal Edition 1.06, ogólnie dostępną wersję beta programu Microsoft Windows AntiSpyware 1.0.615 i Safer Networking Spybot Search & Destroy 1.4). Chociaż pakiety kosztują więcej niż samodzielne aplikacje antyszpiegowskie, mają zaporę sieciową, narzędzia antywirusowe, antyspamowe i chroniące prywatność (w teście nie braliśmy ich pod uwagę).

Podczas gdy adware może być najbardziej denerwujące, spyware jest najgroźniejsze, toteż skoncentrowaliśmy się na tym drugim zagrożeniu. Programy szpiegowskie nie tylko ukradkiem instalują się w systemie, lecz również pobierają inne niechciane aplikacje bez twojej wiedzy. Zebraliśmy dziesiątki przykładów spyware, w tym także najnowsze odmiany zagrożeń użytych w poprzednim porównaniu programów antyszpiegowskich (patrz PCWK 5/05, str. 128) oraz nowe wcielenia złośliwych intruzów (malware). W efekcie wyników obu testów nie da się bezpośrednio porównać, lecz można wyciągnąć pewne wnioski.

Ogólnie rzecz biorąc, programy spyware dodały 73 niechciane pliki do testowego komputera. Na takiej platformie sprawdziliśmy skuteczność działania narzędzi antyszpiegowskich w wykrywaniu i usuwaniu zagrożeń.

Wyniki

Panda Platinum Internet Security pozwala zdecydować, jak mają być wyświetlane komunikaty ostrzegawcze o wirusach i plikach cookie.

Panda Platinum Internet Security pozwala zdecydować, jak mają być wyświetlane komunikaty ostrzegawcze o wirusach i plikach cookie.

Nasi faworyci: SpySweeper 4.0 firmy Webroot usunął 90 procent składników spyware - najlepszy rezultat - dzięki czemu narzędzie uzyskało tytuł Najlepszego zakupu wśród samodzielnych aplikacji. Polecamy je w sytuacji, gdy masz już program antywirusowy i antyspamowy oraz zaporę sieciową. Z pakietów zawierających trzy narzędzia nasze uznanie i miano Najlepszego zakupu zdobył zestaw Platinum Internet Security 2005 firmy Panda Software. W usuwaniu spyware'u uzyskał najwyższy wynik spośród trójki pakietów i drugi wśród wszystkich produktów: 86 procent skuteczności zwalczania składników szpiegowskich. Panda usunęła też spyware bez zmuszania nas do podejmowania decyzji w każdym przypadku.

Testy bezpłatnych narzędzi nie wyłoniły wyraźnego zwycięzcy. Jeśli nie chcesz płacić za niszczyciela spamu, zalecamy skorzystanie z kilku darmowych programów, aby zwiększyć poziom ochrony.

Pakiet Symantec Norton Internet Security zalecił udostępnienie Internetu plikowi utworzonemu przez trojan FXAgent.

Pakiet Symantec Norton Internet Security zalecił udostępnienie Internetu plikowi utworzonemu przez trojan FXAgent.

Najbardziej poprawiła się skuteczność programu McAfee AntiSpyware 2006, który wychwycił 79 procent składników spyware'u w naszych testach. Zeszłoroczna wersja aplikacji usunęła zaledwie 22 procent intruzów. I choć od tamtej pory zmieniły się zarówno programy spyware, jak i ich pogromcy, to takie ulepszenie wciąż jest godne uwagi.

Pakiet firmy Symantec również skasował 79 procent wszystkich elementów szpiegowskich, jednakże w kilku przypadkach bardzo zawiódł. Doradził nam na przykład umożliwienie dostępu do Internetu koniowi trojańskiemu FXAgent - rejestratorowi klawiatury uaktywnionemu z łącza zawartego w wiadomości e-mail, które miało prowadzić do narzędzia firmy Symantec usuwającego intruzów. Po zainstalowaniu trojana w folderze systemowym Windows pojawia się plik dlhost.exe, który próbuje uzyskać dostęp do Internetu. Symantec twierdzi, że udostępnił już aktualizację pakietu, która rozpoznaje tego konia trojańskiego i od razu go eliminuje.

Chociaż alerty ZoneAlarm są wyczerpujące dla tych, którzy znają się na rzeczy, mniej zorientowanych będą frustrować.

Chociaż alerty ZoneAlarm są wyczerpujące dla tych, którzy znają się na rzeczy, mniej zorientowanych będą frustrować.

Największym rozczarowaniem okazał się CounterSpy firmy Sunbelt Software, zwycięzca naszego majowego testu. Program usunął tylko 66 procent wszystkich składników szpiegowskich, w porównaniu do 85 procent w poprzednim rankingu. Bezpłatna beta Windows AntiSpyware Microsoftu również skasowała 66 procent intruzów - podobieństwo nie jest przypadkowe, ponieważ oba produkty wykorzystują tę samą technologię z Giant Company Software, firmy, którą Microsoft kupił w grudniu 2004 roku.

W niniejszym teście znalazła się wersja 1.029 aplikacji CounterSpy, lecz w fazie beta jest już wersja 1.5 (w rankingu nie uwzględniliśmy niedostępnych publicznie programów beta). To opóźnione nowe wcielenie CounterSpy ze znacznie usprawnionym mechanizmem działania uzyskało dobre wyniki w naszym nieoficjalnym teście; powinno być już na rynku, gdy niniejszy numer znajdzie się w kioskach. Przetasowania wśród zwycięzców i przegranych pomiędzy naszymi dwoma testami - a dzieli je zaledwie siedem miesięcy - wskazują, jak ważne jest "bycie na bieżąco" z zagrożeniami i metodami walki z nimi.

Ikona McAfee umieszczona w zasobniku systemowym uruchamia SecurityCenter, który nie zawiera modułu AntiSpyware 2006.

Ikona McAfee umieszczona w zasobniku systemowym uruchamia SecurityCenter, który nie zawiera modułu AntiSpyware 2006.

Sprzątanie bałaganu Jednym z istotnych kryteriów oceny oprogramowania antyszpiegowskiego jest to, jak usuwa procesy spyware'u działające w pamięci. Owe procesy stanowią pewną część wszelkich składników szpiegowskich, którymi posłużyliśmy się w teście. Tylko Panda usunęła 100 procent uruchomionych procesów. McAfee uplasował się tuż za nią, usuwając 96 procent, a na trzecim miejscu znalazł się Spy Sweeper (88 procent).

Niektóre składniki szpiegowskie w naszym teście zmieniały w Internet Explorerze stronę główną, stronę wyszukiwania, obiekty pomocnicze przeglądarki (BHO), paski narzędzi oraz strefę zaufanych witryn. Sprawdziliśmy, które produkty antyszpiegowskie najlepiej wykrywają i odwracają owe niechciane zmiany.

Spy Sweeper okazał się liderem w wykrywaniu i usuwaniu zmian, niszcząc 100 procent BHO i pasków narzędzi osadzonych w testowej przeglądarce, jak również przywracając pierwotne ustawienia strony domowej i wyszukiwania. Panda i McAfee również poradziły sobie ze wszystkimi obiektami BHO i paskami narzędzi, ale nie udało im się cofnąć zmian na domyślnych stronach przeglądarki. Trend Micro i ZoneAlarm także nie odtworzyły ustawień strony głównej i wyszukiwania, natomiast usunęły odpowiednio 50 i 86 procent obiektów BHO oraz pasków narzędzi.

Webroot Spy Sweeper okazał się jedyną aplikacją antyszpiegowską, która wykryła i wyrzuciła wyjątkowo niemiły wariant spyware'u look2me. Ten wredny program podpina się do systemu logowania Windows i śledzi wszystkie odwiedzane witryny WWW, pobierając jednocześnie kolejne aplikacje spyware i adware.

Pańskie oko

Bezpłatne narzędzie AntiSpyware Microsoftu okazało się przeciętne w usuwaniu spyware'u, ale dobre w prewencji.

Bezpłatne narzędzie AntiSpyware Microsoftu okazało się przeciętne w usuwaniu spyware'u, ale dobre w prewencji.

Wiele produktów antyszpiegowskich nie tylko stara się usunąć znany spyware, lecz również uchronić twój komputer przed jeszcze niezidentyfikowanymi szpiegami. W tym celu monitoruje obszary systemu będące zwykle celem złośliwych programów, przygląda się podejrzanym działaniom i zatrzymuje je. Aby sprawdzić owe możliwości reagowania utworzyliśmy aplikację, która wykonuje działania typowe dla instalacji adware'u i spyware'u: dodaje klucze uruchomieniowe do rejestru i plik do folderu autostartu Windows, zmienia stronę główną i wyszukiwania przeglądarki, a następnie zastępuje plik Hosts - miejsce, od którego Windows zaczyna szukanie adresów WWW . Spyware może modyfikować plik Hosts po to, aby przekierować cię do pewnych witryn (np. serwerów adware) albo uniemożliwić dostęp do innych (np. firm antywirusowych).

CounterSpy, McAfee, Spybot, Spy Sweeper, Spyware Doctor, Windows AntiSpyware i pakiet ZoneAlarm zapewniły pewien stopień zabezpieczenia behawioralnego. Spy Sweeper okazał się najbardziej efektywny.

Jeśli chodzi o łatwość użycia, pakiet Pandy jest wzorowym przykładem, bo usuwa wykryte adware i spyware bez interwencji użytkownika. Można jednak zmienić ustawienia i program będzie pytał o decyzję za każdym razem. Pakiet ZoneAlarm wyświetla wiele komunikatów wymagających twej reakcji, a to może być kłopotliwe, gdy nie masz dogłębnej wiedzy o zabezpieczeniach.

Byliśmy też rozczarowani interfejsem McAfee. Ikona znajdująca się w zasobniku systemowym Windows nie uruchamia skanera antyszpiegowskiego, lecz okno centrum zabezpieczeń McAfee. Daje ono dostęp do innych produktów firmy, ale nie do aplikacji AntiSpyware.

Wojna trwa

Zestawienie antyszpiegów

Zestawienie antyszpiegów

Jak wspomnieliśmy, spyware wciąż się zmienia, a z nim narzędzia, które je zwalczają. Gdy będziesz czytał niniejszy artykuł, powinny być już dostępne zaktualizowane wersje produktów firm Sunbelt, Symantec i Webroot, a także Microsoftu. Analizując zmiany w stosunku do wyników poprzedniego testu, należy przypuszczać, że i tym razem bycie na czasie będzie najlepszą dewizą.


Zobacz również