Norton Utilities 6.0

Niebawem odbędzie się premiera Mac OS-a X, dlatego otuchą napawa pojawienie się tak podstawowego narzędzie, jak Norton Utilities w wersji kompatybilnej z nowym OS-em X.

Niebawem odbędzie się premiera Mac OS-a X, dlatego otuchą napawa pojawienie się tak podstawowego narzędzie, jak Norton Utilities w wersji kompatybilnej z nowym OS-em X.

Co jest, doktorku? Norton Utilities 6.0-Disk Doctor skanuje i naprawia wolumeny systemu Mac OS-a X beta. Szczypta nowych funkcji, wspierających MacOS-a X beta. Jeśli do tej pory nie używałeś Nortona Utilities lub potrzebujesz bezpieczeństwa w MacOS-ie X, to warto zainteresować się nową wersją produktu Symanteca. Natomiast jeśli używasz NUM w wersji 5.0.3 i nie zamierzasz instalować wersji X, to opłata w wysokości 50 USD za aktualizację może okazać się za wysoka, biorąc pod uwagę znikomą ilość  nowych funkcji.

Co jest, doktorku? Norton Utilities 6.0-Disk Doctor skanuje i naprawia wolumeny systemu Mac OS-a X beta. Szczypta nowych funkcji, wspierających MacOS-a X beta. Jeśli do tej pory nie używałeś Nortona Utilities lub potrzebujesz bezpieczeństwa w MacOS-ie X, to warto zainteresować się nową wersją produktu Symanteca. Natomiast jeśli używasz NUM w wersji 5.0.3 i nie zamierzasz instalować wersji X, to opłata w wysokości 50 USD za aktualizację może okazać się za wysoka, biorąc pod uwagę znikomą ilość nowych funkcji.

W zestawie znajdziemy znane standardy - DiskDoctor do diagnozowania i reperowania, UnErase i Volume Recover do odzyskiwania skasowanych plików oraz Speed Disk do optymalizacji.

Wartość nowych funkcji jest trudna do ocenienia. Volume Recover pozwala na przebudowanie katalogu dyskowego, co - według firmy Symantec - w porównaniu z poprzednimi wersjami bardziej zwiększa szansę na odzyskanie danych. Nie pomogło to jednak przy "naprawianiu" uszkodzonego ZIP-a. Pomimo że nowa wersja UnErase odzyskała około 33 proc. więcej plików niż poprzednia 5.0.3, to jedynie kilka z nich zawierało użyteczne informacje; pozostałe często zawierały nieprzydatne śmieci.

Unowocześniony Speed Disk jest bardziej elastyczny. Umożliwia wybór z kilku profili optymalizacji. Na przykład profil Multimedia pozwala na maksymalizację sąsiadujących ze sobą niezapisanych obszarów bez optymalizacji lub defragmentacji innych plików na dysku. Można dokonać defragmentacji tylko ostatnio używanych plików. Ustawienia te przyspieszają proces optymalizacji, ale jeśli dokonasz tego procesu raz, prawdopodobnie nie zauważysz przyrostu osiągów napędu.

Pomimo faktu, że nowe funkcje wersji 6.0 nie różnią się bardzo od NUM 5.0.3, to program pozostaje i tak wartościowym narzędziem, pozwalajacym na ocalenie i odzyskanie danych z wielu rodzajów dysków i napędów.


Zobacz również