Notebooki wydajne

Nowy ranking notebooków w cenie powyżej 8000zł zdominowały laptopy z procesorem Centrino. Czy rzeczywiście są lepsze od innych notebooków i czy naprawdę warto je kupić?

Nowy ranking notebooków w cenie powyżej 8000zł zdominowały laptopy z procesorem Centrino. Czy rzeczywiście są lepsze od innych notebooków i czy naprawdę warto je kupić?

Nowy procesor Intela to prawdziwy przełom, który spowoduje spadek cen droższych notebooków z procesorem innym niż Centrino. Szukając okazji, będziesz się musiał pospieszyć, gdyż prawdopodobnie starsze notebooki zostaną zastąpione przez laptopy nowej generacji. Obecnie urządzenia z Centrino są znacznie droższe od pozostałych, ale naprawdę dopiero takie komputery można nazwać sprzętem przenośnym: są lekkie i mają długi czas pracy baterii. Tylko Fujitsu-Siemens Lifebook S6120 (poza dziesiątką) pracował krócej niż 300 min, ale mimo to wynik 218 min rzadko kiedy był osiągany przez "zwykłe" notebooki.

Wydajność jest równie ważna, jak czas pracy na bateriach. W tym porównaniu laptopy z Intel Mobile Pentium M także wyprzedzają rywali. Najlepszy według oceny końcowej Acer TravelMate 803Lci uzyskał najwyższy wynik zarówno w teście Mobile Mark Performance, Response Time, jak i w 3DMark. Ten ostatni rezultat zawdzięcza układowi graficznemu - ATI Mobility Radeon 9000. Mimo że Acer kosztuje ponad 12 000 zł, będą to pieniądze wydane właściwie. Należy przecież pamiętać, że wyposażono go we wszystkie możliwe moduły do komunikacji bezprzewodowej oraz napęd combo.

Wyniki testów

Wyniki testów

Dotychczasowy lider zarówno pod względem oceny końcowej, jak i opłacalności Fujitsu-Siemens Amilo D8820 jedyny dzielnie bronił się przed laptopami z Centrino i ostatecznie spadł tylko o jedną pozycję w ocenie końcowej. Utrzymał jednak prowadzenie w kategorii opłacalności. Obecnie największy wpływ na wysoką cenę nowych notebooków ma procesor Intel Pentium Mobile M. W żaden sposób nie usprawiedliwia to braku takich dodatków, jak Bluetooth (użyty jedynie w nowym Lifebooku S6120) lub czytnik kart pamięci.

Jeżeli dysponujesz odpowiednią sumą pieniędzy, to warto je zainwestować w notebook z Centrino. W przeciwnym wypadku radzimy poczekać kilka miesięcy na tańsze wersje laptopów. Nie polecamy natomiast zakupu notebooka w cenie powyżej 8000 zł ze starszym procesorem. Już nie warto, chyba że wspomniany Fujitsu-Siemens Amilo D8820.


Zobacz również