Nowe pomysły

Programy graficzne są z reguły podobne do siebie. Programy do obróbki grafiki rastrowej mają zbliżone filtry, efekty specjalne i narzędzia do obróbki kolorów. Aplikacje przeznaczone na potrzeby grafiki wektorowej również oferują porównywalne opcje. Tym większą wartość mają produkty, które wnoszą nowe, świeże pomysły do kanonu aplikacji graficznych.

Programy graficzne są z reguły podobne do siebie. Programy do obróbki grafiki rastrowej mają zbliżone filtry, efekty specjalne i narzędzia do obróbki kolorów. Aplikacje przeznaczone na potrzeby grafiki wektorowej również oferują porównywalne opcje. Tym większą wartość mają produkty, które wnoszą nowe, świeże pomysły do kanonu aplikacji graficznych.

Do takich programów należą aplikacje firmowane przez mało znanego producenta z Kanady - firmę MediaChance (www.mediachance.com). Opisujemy pięć programów, które, chociaż dotyczą różnych aspektów obróbki grafiki, to łączy je podobny interfejs i wszystkie uzupełniają się wzajemnie.

Multimedia Builder 4.7b

Jeśli chcesz szybko przygotować program multimedialny, prezentację lub nawet odtwarzacz MP3, a nie potrafisz programować, wystarczy, że użyjesz programu Multimedia Builder 4.7b. Jest to zintegrowane środowisko umożliwiające szybkie przygotowanie efektownych aplikacji. Zdecydowanie najłatwiej jest przygotować odtwarzacz plików MP3 lub typową prezentację - praca sprowadza się do umieszczenia na kolejnych stronach projektu elementów takich jak przyciski, grafika, animacje i dźwięki. Łatwo przypisać funkcje do elementów interaktywnych (np. przycisków), chociaż w bardziej zaawansowanej aplikacji konieczne stanie się wykorzystanie wbudowanego języka skryptowego i przygotowanie własnych modułów obsługujących zdarzenia.

Aplikacje tworzone w Multimedia Builder mają jednak ograniczoną funkcjonalność - o ile nie zostaną wykorzystane możliwości języka skryptowego. Chociaż pisanie własnych skryptów wymaga już pewnej wiedzy o programowaniu, nie jest trudne, zwłaszcza po zapoznaniu się z opcjami pomocy dostępnymi w programie. Multimedia Builder nie jest wystarczającym narzędziem do tworzenia dowolnych aplikacji - liczba formatek, których można użyć w programie jest dość ograniczona, podobnie - język skryptowy nie pozwala na wykorzystanie w programie bardziej zaawansowanych algorytmów. Można jednak odtwarzać pliki dźwiękowe (w tym MP3), wyświetlać grafikę czy odtwarzać animacje. Możliwe jest nawet uzyskanie pseudorównoległego wykonywania operacji. Jedną z najciekawszych możliwości, jakie oferuje Multimedia Builder, jest wykorzystanie możliwości Microsoft Text-to-Speech Engine. Dzięki temu program może odczytywać "na głos" pliki tekstowe (w języku angielskim). Należy wspomnieć, że Multimedia Builder nie tylko odtwarza pliki MP3, ale ma także funkcje zarządzające listami utworów. Utworzenie prostego, lecz funkcjonalnego programu-odtwarzacza MP3 nawet początkującym użytkownikom programu nie zajmuje więcej niż pół godziny.

Cena: 45 USD

Zalety:

- szybkość tworzenia efektownych aplikacji

- odtwarzanie MP3

Wady:

- mała liczba formatek

- ograniczone możliwości języka skryptowego

CompactDraw 1.03

Gotowe kształty w programie CompactDraw.

Gotowe kształty w programie CompactDraw.

CompactDraw jest programem do rysowania, a właściwie do malowania - nie znajdziemy tu (a przynajmniej nie od razu) opcji fotoretuszu, filtrów, efektów specjalnych, a opcje grafiki wektorowej pozwalają go zaliczyć do kategorii programów zbliżonych do np. CorelDraw. CompactDraw służy przede wszystkim do rysowania pełnych fantazji cyfrowych obrazków. Dlaczego pełnych fantazji? Takie efekty daje użycie narzędzi dostępnych w CompactDraw. Program oferuje szczególnie bogate opcje w zakresie doboru tekstur, oświetlenia i trójwymiarowości rysowanych kształtów. Do narysowanego obiektu można dobrać odpowiednią teksturę, stopień przezroczystości i rodzaj przenikania, efekt trójwymiarowości, cieniowanie, a na koniec dołożyć subtelne zmiany dzięki opcji GenetX. Bardzo silnym narzędziem okazuje się możliwość modyfikacji narysowanych kształtów poprzez przesuwanie i dodawanie punktów kontrolnych. Równie ważna jest możliwość łączenia różnych obiektów. Dzięki temu pięć dostępnych kształtów można rozwijać właściwie w nieskończoność. Możliwości, które odnoszą się do prostokątów, elips i gwiazd, są dostępne również w przypadku tekstu. Kompozycję można zresztą przygotować, korzystając z bogatej kolekcji gotowych obiektów. CompactDraw korzysta z powłok (layers). Każdy wstawiony obiekt staje się nową powłoką, która może być zablokowana lub ukryta.

W grafice tworzonej w CompactDraw można umieszczać także zawartość zwykłych plików bitmapowych. Po zaznaczeniu takiego obiektu i użyciu małego przycisku obok pola wyboru koloru można dotrzeć do zaskakująco dużej liczby opcji dotyczących tylko i wyłącznie bitmap - filtrów i efektów specjalnych, podobnych do tych, jakie dostępne są w kolejnych aplikacjach: Photo-Brush i PhotoSEAM. Oprócz typowego wyboru tekstury, cienia czy stopnia przezroczystości obiektu warto zwrócić uwagę na dwie opcje. Pierwsza z nich to Color Shift. Umożliwia szybką zmianę koloru nawet skomplikowanego obiektu. Druga opcja to wspomniany już GenetX. Jest to swoisty generator interesujących tekstur, oparty na ciekawym pomyśle. Każda tekstura ma przypisany kod, tzw. DNA, który podlega kolejnym mutacjom, dając w rezultacie niepowtarzalne efekty.

Obsługa programu jest prosta, chociaż odnalezienie niektórych opcji nie jest do końca intuicyjne. CompactDraw okazał się szczególnie wydajnym narzędziem do tworzenia bitmap na potrzeby Multimedia

Builder - te dwa programy doskonale się uzupełniają. Szkoda tylko, że program nie potrafi zapisywać efektów pracy użytkownika w znanych formatach graficznych - obsługiwane są tylko BMP, JPG, PNG i własny format IDR.

Cena: 45 USD

Zalety:

- bogate opcje tekstur i efektów specjalnych

- edycja kształtów

Wady:

- mała liczba gotowych kształtów

- trudny dostęp do niektórych opcji

Photo-Brush 1.3c

Obfitość efektów i narzędzi malarskich to główne zalety programu Photo-Brush.

Obfitość efektów i narzędzi malarskich to główne zalety programu Photo-Brush.

Trzeci program firmowany przez MediaChance to klasyczny program do obróbki grafiki rastrowej i fotoretuszu zdjęć. Chociaż Photo-Brush nie może poszczycić się taką liczbą opcji i efektów specjalnych jak Photoshop czy chociażby GIMP, to niewiele im ustępuje. Photo-Brush zawiera wiele typowych narzędzi fotoretuszerskich: dostosowywanie jasności, kontrastu, nasycenia kolorów, poziomów poszczególnych składowych (czerwony, niebieski, zielony). Na początku obróbki zdjęcia warto użyć opcji Auto Enhance Photos oraz Auto Levels, które poprawią jasność, kontrast i ogólny wygląd obrabianej grafiki.

Wśród różnych opcji programu warto zwrócić uwagę m.in. na skalowanie. Powiększanie lub zmniejszanie obrazków odbywa się z użyciem interpolacji (użytkownik ma możliwość wyboru kilku jej rodzajów: biliniowej, hermitowskiej, bikubicznej, bisklejanej), a więc nie jest prostym pominięciem lub zwielokrotnieniem niektórych pikseli. Dzięki temu zdjęcie powiększone nawet trzykrotnie nie cierpi na "pikselozę", lecz zachowuje jakość oryginału (przy ewentualnie nieco mniejszej ostrości). Równie interesującym narzędziem jest Proportional Crop. Przypomina typową opcję do wycinania fragmentów obrazu, ale umożliwia ustalenie stałego stosunku wysokości do szerokości wycinanego fragmentu, tak że wycięty obszar będzie zawsze miał odpowiednie proporcje, aby wydrukować go jako zdjęcie do albumu (proporcje 6:4), chociaż oryginał nie zachowywał tych proporcji (np. 4:3 - proporcje obrazu z aparatu cyfrowego).


Zobacz również