Nowe wcielenie TV Painta

Użytkownicy, który kilka lat temu pracowali na komputerach Amiga wyposażonych w karty graficzne, zapewne słyszeli o programie TV Paint firmy Tecsoft. Po załamaniu się rynku Amigi był dalej rozwijany na platformie PC.

Użytkownicy, który kilka lat temu pracowali na komputerach Amiga wyposażonych w karty graficzne, zapewne słyszeli o programie TV Paint firmy Tecsoft. Po załamaniu się rynku Amigi był dalej rozwijany na platformie PC.

Początkowo program służył wyłącznie do tworzenia grafiki statycznej. Ostatnia, stosunkowo mało znana wersja TV Painta 4.0 Animation wprowadzała nową funkcję - tworzenie animacji. Od chwili przejęcia praw do programu przez firmę NewTek jest on rozwijany pod nazwą Aura. Ponieważ służy do pracy przede wszystkim w zastosowaniach wideo, zyskał miano Video Painta. Minimalne wymagania najnowszej wersji Aury 2.5 to system Windows NT4.0, 2000 lub XP Professional, procesor z MMX przy czym warto podkreślić, że program zoptymalizowano do efektywnego wykorzystania systemów wieloprocesorowych. W komplecie otrzymujesz instalacyjne płyty CD, klucz sprzętowy oraz liczącą ponad 300 stron instrukcję obsługi w języku angielskim. Program, podobnie jak inne produkty NewTeka, został zabezpieczony kluczem sprzętowym umieszczanym w porcie równoległym. Klucz jest przelotowy i z powodzeniem może być do niego podłączana drukarka.

Interfejs użytkownika Astry 2.5 to połączenie TV Painta i LightWava.

Interfejs użytkownika Astry 2.5 to połączenie TV Painta i LightWava.

Aura doskonale sprawdza się podczas tworzenia animacji, kompozycji, efektów specjalnych oraz rotoskopingu. Podobnie jak pierwowzór, charakteryzuje się szybkością działania. Umożliwia pracę w szerokim zakresie rozdzielczości, od stosunkowo małych, specyficznych dla animacji na strony internetowe, poprzez typowe rozdzielczości telewizyjne charakterystyczne w systemach PAL lub NTSC, do znacznie większych, np. HDTV (1920x1080 punktów), a nawet filmowych 4K (4096x3112 punktów).

Dostępne są ustawienia częstotliwości wyświetlania liczby klatek na sekundę, pracy z materiałami wideo zapisanymi progresywnie lub z przeplotem (można ustawić kolejność wyświetlania półobrazów) oraz proporcji punktu wyświetlanego na ekranie, co jest szczególnie istotne w wypadku panoramicznych materiałów wideo. Aura pozwala na bezpośrednią współpracę z wieloma profesjonalnymi systemami edycyjnymi, takimi jak: NewTek Video Toaster, DPS PAR/PVR/Hollywood/Reality/Velocity, Matrox DigiSuite/LE/LX/DTV, oferując dodatkowy podgląd na zewnętrznym monitorze TV. Bezpośrednie korzystanie z aparatów cyfrowych, kamer internetowych, kart cyfrowych oraz skanerów zapewniają sterowniki zgodne z WDM. Aura doskonale współpracuje z tabliczkami graficznymi reagującymi na nacisk oraz kąt pochylenia piórka, np. firmy Wacom. Program oferuje wiele narzędzi odpowiadających tradycyjnym narzędziom graficznym i malarskim, takich jak ołówki, piórka, pędzle, kredki lub spraye. Nie dorównują może niedoścignionemu na tym polu Painterowi, ale w zupełności wystarczają. Do dyspozycji masz nielimitowaną liczbę 32-bitowych warstw z kanałem alfa do kompozycji w czasie rzeczywistym. Każda warstwa jest niezależna i może zawierać zarówno grafikę, jak i sekwencje wideo. System ten jest analogiczny do osi czasu programów do montażu nieliniowego.

Z powodzeniem można w nim przeprowadzać edycję wideo z typowymi efektami przejść pomiędzy poszczególnymi scenami. Aura potrafi doskonale kluczować obraz, umożliwiając nakładanie wielu warstw grafiki i animacji, przypominające rysowanie na szklanych płytkach. Dostępne są klucze Color Keyer, Chroma Keyer, Luma Keyer oraz Cross Keyer. Możliwe są dowolne zmiany pozycji obiektów, nakładanych sekwencji wideo ich rotacje oraz skalowania. Jest wiele filtrów wideo do efektów specjalnych oraz korekcji obrazu, a funkcja Pixel Tracker pozwala nakładać dowolne elementy graficzne na ruchome obiekty oraz stabilizować ujęcia. Zastosowanie w programie technologii Sub-pixel sprawia, że większość operacji Aura wykonuje z dokładnością większą od jednego punktu, co pozwala na uzyskanie doskonałej jakości. Nowością wprowadzoną w wersji 2.5 jest import plików Macromedia Flash i umieszczanie ich bezpośrednio na warstwie. Program zawiera interpreter własnego języka, nazwany George i przypominający skrypty Arexxa z wersji TV Painta do Amigi.

Informacje Quedex, tel. (61) 8423360, http://www.quedex.com

Cena ok. 1000 euro, uaktualnienie z 1.0 ok. 400 euro


Zobacz również