O krok od doskonałości

Nokia 6230 zaprzecza opinii, że nie można zrobić małej, a jednocześnie wielofunkcyjnej komórki. Jeśli masz zamiar kupić telefon, wstrzymaj się chwilę i zdecyduj dopiero po przeczytaniu tego tekstu.

Nokia 6230 zaprzecza opinii, że nie można zrobić małej, a jednocześnie wielofunkcyjnej komórki. Jeśli masz zamiar kupić telefon, wstrzymaj się chwilę i zdecyduj dopiero po przeczytaniu tego tekstu.

Według GSM Assosiation, telefonem roku 2003 został Sony Ericsson T610. Nie inaczej zadecydowali czytelnicy PC Worlda w plebiscycie Produkt Roku 2003. Telefon ten dysponował niemal wszystkimi najnowocześniejszymi funkcjami. Postęp idzie jednak szybko i model T610, musi ustąpić miejsca Nokii 6230.

Z zewnątrz

Stylistyką telefon nawiązuje do serii 6xxx - nie szokuje jaskrawymi kolorami ani ekstrawaganckimi kształtami. Jest prosty, ale elegancki. Ponieważ obudowę modelu 6230 można wymieniać, istnieje możliwość dopasowania barw aparatu, chociażby do marynarki.

Ekran różni się od serii 6100 liczbą wyświetlanych kolorów - zamiast 4096 oferuje użytkownikowi aż 65 000 barw. Nie da się jednak ukryć, że wyświetlacz nie dorównuje jakością tym w Sony Ericssonie T610 czy Sagemie MyX-6, głównie ze względu na niższą rozdzielczość (Nokia - 128x128 pikseli, Sony Ericsson - 128x160 pikseli). Menu to niemal klasyka Nokii - proste ikony i tak charakterystyczne uporządkowanie wszystkich funkcji konfiguracyjnych. W modelu 6230 nie zainstalowano systemu Symbian, dlatego jedynym sposobem na rozszerzenie możliwości telefonu jest skorzystanie z aplikacji napisanych w Javie. Standardowo dostępny jest konwerter walut, słownik oraz program pokazujący aktualną godzinę w różnych strefach czasowych. Javowy jest również klient poczty elektronicznej, umożliwiający odczytanie wiadomości, a także jej zredagowanie. Korzysta zarówno z protokołu POP3, jak i IMAP4. Aby sprawdzić pocztę, należy oczywiście połączyć się z Internetem.

Nokia 6230 - obsługuje nie tylko CSD, GPRS, ale również transmisję EDGE, przynajmniej dwukrotnie szybszą od GPRS-u.

Niestety aktualnie jedynie Plus GSM obsługuje ten standard.

Nokia 6230 może być strzałem w dziesiątkę w kategorii biznesowej, a także jako następca niezapomnianego modelu 6310i.

Nokia 6230 może być strzałem w dziesiątkę w kategorii biznesowej, a także jako następca niezapomnianego modelu 6310i.

Wymiana danych pomiędzy telefonem a komputerem, czy jakimś urządzeniem mobilnym odbywać się może również przez port IrDA oraz Bluetooth, ale nie tylko. Choć Nokia 6230, używając personifikacji, to telefon poważny, nie zabrakło w nim funkcji multimedialnych. MMS-y to standard. Tym razem jednak edytor wzbogacono o obsługę slajdów (kolejno wyświetlanych stron wiadomości), co daje możliwość tworzenia w jednym MMS-ie całych prezentacji. Aparat VGA w tak małym (103x44x20 mm) telefonie to również rzecz ciekawa. Jakość zrobionych zdjęć jest taka, jak w Nokii 6600, a fotografie przez nią wykonane są jak na obecne możliwości telefonu bardzo dobre. Szkoda tylko, że przez niezbyt dużą rozdzielczość ekranu na wyświetlaczu prezentują się przeciętnie. Przed zapisaniem fotografii można ustawić jej kontrast, a potem dodać ramkę, umieścić na niej tekst lub połączyć z innym zdjęciem i tak przygotowany obrazek przypisać do konkretnej osoby. W edytorze brak jednak funkcji dodawania efektów specjalnych.

Przy użyciu Nokii 6230 można też nakręcić film wraz z rejestracją dźwięku lub zapisać dźwięk, korzystając z cyfrowego dyktafonu. Maksymalna długość wideoklipu to 4 minuty, natomiast samego pliku dźwiękowego 3 minuty. Można przechowywać je na kartach pamięci MMC. Ich obsługa to jedna z największych zalet tego telefonu. Maksymalna pojemność MMC akceptowana przez Nokię to 128 MB. Oprócz klipów wideo, zdjęć mogą na niej być również przechowywane pliki MP3 i AAC. Muzyki można słuchać, korzystając z wbudowanego głośnika lub z zestawu słuchawkowego (stereo), który otrzymuje się wraz z komórką. Co interesujące, pliki MP3 mogą posłużyć jako dzwonek. Gdy znudzi ci się odtwarzacz, możesz skorzystać z telefonu jako radia.

Jak w Gadu-Gadu

Nokia w modelu 6230 wprowadziła określanie dostępności abonenta. W tym celu operator musi uruchomić specjalną usługę. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie, kto w danym momencie może rozmawiać przez telefon. Zdarza się zadzwonić do osoby, która właśnie jest na spotkaniu. Wyłączenie telefonu czy jego ściszenie jest pewnym rozwiązaniem, ale nie jedynym. W opisanym przypadku wystarczy, że osoba dzwoniąca sprawdzi status swojego potencjalnego rozmówcy, by wiedzieć czy nawiązać połączenie. Dane o aktualnym statusie abonentów przechowywane są na serwerze, a dostęp do niego odbywa się przez GPRS lub EDGE.

Nokia 6230 to telefon bardzo dobry, jednak nie bez wad. Po pierwsze, po zdjęciu obudowy i ponownym założeniu nie przylega ona już tak dokładnie, więc nie jest stabilna. Po drugie, kolejnym niedociągnięciem jest brak możliwości przypisania osoby z kontaktów do grupy. Co prawda, funkcja taka istnieje, ale po jej wybraniu wychodzi się do głównego menu. Kolejną wadą są dwie tak samo nazwane pozycje w menu, z tym że jedna prowadzi do odtwarzacza MP3, a druga do wideo. Trzeba zapamiętać, która uruchamia dany program. Opisane usterki nie obniżają jednak ogólnej oceny Nokii 6230, choć w tak drogim telefonie nie powinny mieć miejsca i zapewne już za chwilę zostaną poprawione. Biorąc pod uwagę nieprzeciętne możliwości oraz niewielkie rozmiary, testowany model to obecnie zdecydowany numer jeden wśród komórek niebędących smartphone'ami.

Dane techniczne

GSM 900/1800/1900

Transmisja danych CSD,GPRS, EDGE

Waga 97 g

Wymiary 103x44x20 mm

Wyświetlacz 65 000 kolorów w rozdzielczości 128x128

Aparat VGA Możliwość nagrywanie klipów wideo

Inne ciekawe funkcje Dzwonki MP3, Bluetooth, klient poczty

e-mail, czytnik kart pamięci, odtwarzacz mp3, aac

Informacje Nokia, tel. (22) 6547686

http://www.nokia.com.pl

Cena 2800 zł


Zobacz również