Odtwarzacze z dyskiem

Określenie ''odtwarzacz MP3'' już niedługo wyjdzie z użycia. Najnowsze tego typu urządzenie obsługują nie tylko format MP3, ale również WMA, AAC oraz MP3 Pro. Potrafią wyświetlać pliki graficzne pełnić funkcję pamięci do aparatów cyfrowych. Stają się powoli kombajnami multimedialnymi.

Określenie ''odtwarzacz MP3'' już niedługo wyjdzie z użycia. Najnowsze tego typu urządzenie obsługują nie tylko format MP3, ale również WMA, AAC oraz MP3 Pro. Potrafią wyświetlać pliki graficzne pełnić funkcję pamięci do aparatów cyfrowych. Stają się powoli kombajnami multimedialnymi.

Czasy, kiedy odtwarzacze MP3 służyły wyłącznie do odgrywania muzyki, minęły równie bezpowrotnie, jak czasy wykorzystywania telefonów komórkowych wyłącznie do rozmów. Obecnie odtwarzacze MP3 mogą pełnić funkcję radia, dyktafonu, przenośnego twardego dysku.

Pierwszym przenośnym odtwarzaczem MP3 był Rio firmy Diamond. Gdy tylko powstał, do natarcia rzuciła się rzesza prawników opłacanych przez stowarzyszenie firm fonograficznych RIAA. Celem było wymuszenie odszkodowania od Diamonda za rzekome umożliwienie przenoszenia nielegalnych kopii utworów muzycznych za pomocą Rio. Wszystko, co wiązało się z formatem MP3, organizacji RIAA kojarzyło się z piractwem - nieważne, czy utwór w formacie MP3 skopiowałeś na własny użytek z płyty CD będącej twoją własnością, czy ściągnąłeś ze stron zespołów, które w ten sposób chciały się promować. Na szczęście obłęd minął, dzięki czemu początkowo przestraszeni producenci sprzętu muzycznego zaczęli wzbogacać rynek odtwarzaczy MP3 o swoje produkty.

Typowe urządzenie z twardym dyskiem do odtwarzania plików MP3 powinno mieć przede wszystkim wyświetlacz, na którym oprócz numeru piosenki czy jej długości powinna się znaleźć informacja o tytule utworu. To minimum, bo na ekranie powinny znaleźć się nawet teksty piosenek czy informacje o stacji radiowej, gdy odtwarzacz taką obsługuje.

Liczba odczytywanych formatów muzycznych także ma znaczenie. MP3 nie jest idealną metodą kompresji dźwięku, w niektórych wypadkach lepszy okazuje się standard WMA, w innych AAC. Nadal jednak najpopularniejsze są dwa pierwsze formaty.

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup urządzenia z twardym dyskiem, upewnij się, że model wyposażono w interfejs FireWire lub USB 2.0. Dzięki temu pliki zamiast kilkudziesięciu minut wgrywane będą do pamięci odtwarzacza znacznie krócej. Warto sprawdzić, czy pozwala on na pracę z Windows jako dysk wymienny bądź dysk USB. Część urządzeń Windows XP od razu wykrywa "dysk wymienny", inne wymagają dodatkowego oprogramowania, np. Creative Zen Touch.

Największą uwagę zwróć na jakość słuchawek. Kupując na przykład produkt iRiver, otrzymasz słuchawki o bardzo dobrej jakości, jednak do wielu urządzeń trzeba dokupić lepsze. Ponieważ odtwarzacze z twardym dyskiem są dość drogie, zwróć uwagę, czy w pudełku znajduje się pokrowiec chroniący przed uszkodzeniami. Ważnymi dodatkami są też wejścia i wyjścia liniowe, dzięki którym odtwarzacz zastąpi wieżę. Funkcja dyktafonu, zwłaszcza w produktach z twardym dyskiem, jest bardzo przydatna, bo umożliwia nagrywanie np. całej serii wykładów lub konferencji.

Wadą odtwarzaczy z tej kategorii jest stosunkowo krótki czas pracy na baterii w porównaniu z odtwarzaczami z pamięcią flash. Na dłuższe wyjazdy zabieraj ze sobą ładowarkę.

Dwa z opisanych produktów wyposażone są w dyski Microdrive o małej pojemności, ale dzięki temu są bardziej opłacalne niż odtwarzacze MP3 z pamięcią flash. Mają jednak poważną wadę - czas dostępu do plików jest znacznie dłuższy niż w odpowiednikach z większymi dyskami i przeskakiwanie pomiędzy piosenkami jest uciążliwe.

Zwróć uwagę na produkt Aireo, który wyróżnia się modułem WLAN. Dzięki temu co noc odtwarzacz sam połączy się z komputerem i przegra najnowsze pliki MP3, które pojawiły się na dysku peceta. Aireo zrobi to, pozostając w torbie leżącej w innym pokoju.

Przed zakupem odtwarzacza z twardym dyskiem zastanów się dobrze, czy na pewno potrzebny ci aż tak funkcjonalny produkt. Może warto wydać mniej pieniędzy, ale nabyć produkt, który nie wykracza poza twoje potrzeby.

iRiver iHP-320

Informacje: Mip, http://www.iriver.pl , tel. (22) 8859381

Cena: 2400 zł

iRiver iHP-340 to najciekawszy odtwarzacz, z jakim się zetknęliśmy. Ma same zalety i właściwie brak mu wad oprócz jednej - ceny. Pierwsza charakterystyczna rzecz to kolorowy wyświetlacz (262 tysiące barw) o doskonałej jakości obrazu. I choć do odtwarzania utworów nie jest to specjalnie potrzebne, iHP-320 potrafi wyświetlić na nim zdjęcia czy pliki tekstowe zapisane w swojej 20-gigabajtowej pamięci! Interesujące, że odtwarzacz iRiver wyposażono nie tylko w zwykły port USB 2.0, ale również w drugi, pracujący jako host USB. Dzięki temu do iHP podłączyć można aparat cyfrowy czy inny odtwarzacz plików i przegrać zawartość jednego urządzenia do drugiego. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, gdyż nie trzeba kupować kart pamięci o dużej pojemności do aparatów cyfrowych - fotografie da się przechowywać w iHP-320. To nie koniec atrakcji - iRiver wyposażono w wejście liniowe, dzięki któremu bez problemu nagrasz utwory z zewnętrznego źródła, takiego jak magnetofon. Wyjście liniowe i cyfrowe zapewni z kolei doskonałą jakość dźwięku przenoszonego do innego urządzenia, takiego jak wieża hi-fi.

Oprócz tego iRiver iHP-320 dysponuje tunerem radiowym z możliwością rejestrowania audycji radiowych w pliku MP3 oraz dyktafonem. Opisywany model działa jako przenośny twardy dysk bez instalowania dodatkowego oprogramowania.

W pudełku oprócz dobrej jakości słuchawek znajduje się zestaw kabli i przejściówek do wtyczek USB, a także futerał na odtwarzacz. Jeżeli stać cię na iRiver, kup go bez wahania.

Wyniary: 103x61x22 mm

Waga: 183 g

Pojemność: 20 GB

Interfejs: USB 2.0

Creative Zen Touch

Informacje: Creative, http://www.creative.com.pl

Cena: 1132 zł

Creative kontynuuje linię Zen, czyli odtwarzaczy MP3 z twardymi dyskami - najnowszy model wyposażono w 20-gigabajtowy. Oprogramowanie tradycyjne dla Jukeboksów pozwala na przeglądanie plików według albumów zapisanych utworów, według nazwisk artystów lub gatunku muzyki. Wszystkie te dane odtwarzacz odczytuje ze znaczników ID3.

Do poruszania się po menu służy suwak reagujący na dotyk oraz przycisk zatwierdzający wybór. Jego obsługa przypomina pracę z Apple iPod. Suwak jest bardzo czuły na ruchy do przodu i do tyłu, dzięki czemu pole wystarczy musnąć. Jest to dość ciekawy bajer, ale czy wygodniejszy od poprzedniego rozwiązania? Trudno powiedzieć. Zen pozwala na konfigurację wielu parametrów związanych z dźwiękiem. Oprócz ustawienia brzmienia poprzez korektor, możliwe jest uaktywnienie funkcji EAX lub Smart Volume, które spowoduje wyrównanie poziomu głośności wszystkich utworów. Niestety, do urządzenia dołączono słuchawki nie najwyższej jakości. Creative w oszczędnościach poszedł jeszcze dalej - nie dołączył pilota na kablu słuchawkowym i trzeba za każdym razem wyjmować odtwarzacz z kieszeni, aby zatrzymać lub przewinąć utwór. Zen NX może pełnić funkcję przenośnego twardego dysku podłączanego przez port USB 2.0. Jego obsługa odbywać się będzie jednak wyłącznie przy użyciu specjalnego programu, który należy instalować na każdym komputerze, do którego Zen ma być podłączony. Mało to wygodne i dużo gorsze rozwiązanie od zastosowanego w iRiver.

Wyniary: 105x68x22 mm

Waga: 203 g

Pojemność: 20 GB

Interfejs: USB 2.0

Aireo

Informacje: Soniqcast, http://www.sonicqcast.com

Cena: 1000 zł

Aireo działa jako przenośny twardy dysk z czytnikiem kart, z którego korzystać można zaraz po podłączeniu do komputera. Jest stosunkowo duży. Przyczyną tego jest moduł WLAN. Dużo miejsca na obudowie zajmują wyświetlacz oraz przyciski sterujące - dzięki sporym rozmiarom są doskonale wyczuwalne nawet przez materiał, co ogranicza konieczność wyjmowania Aireo z kieszeni za każdym razem, gdy chcemy zmienić utwór. Rozdzielczość, przy takich rozmiarach wyświetlacza, mogłaby być znacznie większa. Niebieskie podświetlenie ekranu również ma wady - obraz nie jest wystarczająco jasny, aby bez problemów dostrzec napisy w słoneczny dzień czy nawet w nocy. Wiele spodziewaliśmy się po słuchawkach na uszy, jednak nadają się wyłącznie do wymiany. Z dodanego do zestawu kabla USB skorzystasz właściwie tylko raz - podłączając pierwszy raz Aireo do komputera. Potem transfer plików odbywa się już przez WLAN. Korzystając np. z Windows Media Player, należy utworzyć listę z utworami do skopiowania, a następnie wybrać ją w programie dołączonym do Aireo. To wystarczy, żeby utwory z listy zostały przeniesione do odtwarzacza. A to wszystko nie wymaga wyjmowania Aireo z torby!

Drugą ciekawą funkcją Aireo jest nadajnik radiowy, dzięki któremu utworzysz własną stację radiową odbieraną w promieniu 10 m. Przydatne w domu i samochodzie, bo nie trzeba podłączać odtwarzacza do zestawu hi-fi, ale nielegalne w Europie, niestety. Pozostaje słuchać innych stacji radiowych, wykorzystując wbudowany tuner.

Wyniary: 125x75x35 mm

Waga: 200 g

Pojemność: 1,5 GB

Interfejs: USB 1.1, WLAN

Philips hddO60

Informacje: Philips, http://www.philips.p

Cena: 899 zł

Philips HDD060 wyposażono w napęd Microdrive o pojemności 1,5 GB, co pozwoliło zminiaturyzować urządzenie.

Obudowę odtwarzacza wykonano z białego plastiku i umieszczono na niej niewielki ekran, wyświetlający informacje o odgrywanym utworze, a także okna menu. Zainstalowane oprogramowanie pozwala na przeglądanie zasobów odtwarzacza, skatalogowanych według wykonawców, tytułów albumów lub gatunku muzyki. Model HDD060 nie umożliwia tworzenia listy odtwarzania, trzeba to zrobić na komputerze. Oprogramowanie działa bardzo powoli - po naciśnięciu przycisku trzeba poczekać na reakcję Philipsa, ale co najgorsze, mimo zainstalowania najnowszej wersji firmware'u zawiesza się bardzo często.

Philips HDD060 pełnić może funkcję zewnętrznego twardego dysku, jednak wykorzystuje jedynie port USB w wersji 1.1, dlatego transfer plików nie jest najszybszy. Jeszcze jedna wada: pliki MP3 będą odczytane przez odtwarzacz wyłącznie wtedy, gdy zostaną skopiowane przy użyciu dołączonego oprogramowania, co jeszcze bardziej spowalnia przenoszenie utworu, a także wymaga instalowania aplikacji na każdym komputerze, z którego pobierane będą piosenki.

Wraz z odtwarzaczem klient otrzymuje doskonałej jakości słuchawki oraz pasek na rękę. Dla zapewnienia jak najlepszego brzmienia muzyki producent przewidział cztery predefiniowane (bez możliwości ręcznego ustawienia) poziomy tonów wysokich, niskich i średnich.

Wyniary: 84x54x18 mm

Waga: 93 g

Pojemność: 1,5 GB

Interfejs: USB 1.1


Zobacz również