Onkyo Integra DV-SP800

Pierwszy odtwarzacz DVD Onkyo akceptujący płyty DVD-Audio i SACD.

Pierwszy odtwarzacz DVD Onkyo akceptujący płyty DVD-Audio i SACD.

Nie jest tajemnicą, że DV-SP800 powstał przy użyciu wielu elementów znakomitego i rekomendowanego przez nas Pioneera DV-757Ai. Zaglądając do wnętrza Onkyo, zauważymy układy wideo z logo Pioneera, ale również napęd Sony i procesory Analog Devices. W oczy rzuca się duży, solidny transformator i płytka audio z dekoderem DSD pochodzącym od Sony. Odpowiada on za odtwarzanie płyt SACD zarówno dwu-, jak i wielokanałowych. Onkyo nie jest jednak prostą kopią Pioneera. Stworzono je z pewnymi modyfikacjami, które i widać, i słychać. Metalowy front wyposażono w dość dużą liczbę przycisków, co jednak nie zmienia faktu, że urządzenie prezentuje się elegancko i rasowo. Rażą tylko nie pasujące tu neonowe wstawki, których wygasić się nie da. Na przodzie zaszczytne miejsce zajmuje rząd logo, które sygnalizują, co też za cuda elektroniki ukryto pod "maską" 800-ki. Jeden z symboli to THX Ultra.

Bardzo dobry sterownik, znany również z lepszych amplitunerów Onkyo. Wspaniale rozplanowane klawisze, wygodny joystick.

Bardzo dobry sterownik, znany również z lepszych amplitunerów Onkyo. Wspaniale rozplanowane klawisze, wygodny joystick.

Zdobycie certyfikatu przez odtwarzacz jest na pewno wskazówką, że mamy do czynienia z modelem nie byle jakim. Inna sprawa, że nie każdy odtwarzacz DVD, który mógłby mieć taki certyfikat, go posiada. Producenci rezygnują z kosztownego procesu certyfikacji ze względów ideowych (chociażby Yamaha, która ma odmienną koncepcję tworzenia pól przestrzennych niż inżynierowie THX) czy po prostu nie widzą potrzeby dowartościowywania w ten sposób swoich produktów. Nikt, kto miał do czynienia chociażby z Pioneerem DV-757Ai, nie powie, że model ten nie zasługuje na to, aby na jego ściance przedniej umieścić logo laboratoriów Lucasfilm. Tym bardziej że bardzo do niego podobne Onkyo taki emblemat ma. Tak czy inaczej THX sprawia, że urządzenia sprzedają się lepiej, a zadowolony klient czuje, że jest właścicielem urządzenia na swój sposób wyjątkowego.

Porównując 800-kę z Pioneerem, od razu widać, że nie ma ona złączy cyfrowych FireWire, którymi jednym kablem można by przesyłać sygnał wielokanałowy SACD czy DVD-Audio do amplitunera (również wyposażonego w taki interfejs). Dziwi to trochę, ale widocznie w Onkyo uznano, że na korzystanie z tego typu rozwiązań jest jeszcze za wcześnie, a może po prostu doświadczenia wewnątrzfirmowe wykazały wyższość połączeń analogowych nad cyfrowym? Poza tym kluczowe elementy dotyczące sekcji obrazu i dźwięku w obu produktach są zbliżone, jeśli nie identyczne. Za obróbkę obrazu odpowiada 12-bitowy przetwornik wideo pracujący z częstotliwością 108 Hz. Asystuje mu układ Digital NSV eliminujący widoczne "ząbkowanie" krawędzi. Liczba opcji regulacji obrazu to zestaw znany również z tańszego modelu DV-PS500. Funkcji jest tyle, że zabawa w precyzyjne dostrojenie obrazu do konkretnego projektora czy telewizora może trwać godzinami. Dla wygodnych i niecierpliwych przewidziano jednak gotowe profile wideo.


Zobacz również