Onkyo TX-SR502

Nowy siedmiokanałowy amplituner Onkyo jest udoskonaloną wersją, dobrze przez nas ocenionego, modelu TX-SR501.

Nowy siedmiokanałowy amplituner Onkyo jest udoskonaloną wersją, dobrze przez nas ocenionego, modelu TX-SR501.

Wizualnie TX-SR502 jest bardzo zbliżony do poprzedniego modelu TX-SR501 - ma niemal ten sam metalowy przedni panel, lekko wygięty zgodnie ze stylistyką Onkyo. Jedyną różnicę stanowią, niepasujące do pozostałych elementów panelu, klawisze umieszczone po prawej stronie wyświetlacza. To jednak nieistotny szczegół w stosunku do innych zmian, jakie pojawiły się w amplitunerze kolejnej generacji. Po pierwsze, nieznacznie zwiększono moc wszystkich 6 kanałów. Teraz wynosi ona 90, a nie 85 W (przy 6 omach). Na tylnym panelu pojawiły się zdecydowanie lepsze jakościowo zaciski głośnikowe, identyczne dla wyjść wszystkich kanałów. Amplituner wyposażono w najnowszy dekoder Dolby Pro Logic IIx. Układ ten pozwala na przekształcenie analogowych ścieżek stereofonicznych, a także wszelkich cyfrowych (np. Dolby Digital 5.1), tak aby były one odtwarzane przez wszystkie 7 kolumn zestawu kinowego. Oczywiście, wszelkie dostępne wcześniej dekodery cyfrowe pozostały. Mamy więc do wyboru układy DD EX, DTS ES, a także DTS NEO:6 i DTS 24/96. Liczbę programów procesora DSP zmieniających charakterystykę pól dźwiękowych również rozszerzono i w TX-SR502 mamy do dyspozycji aż 17 predefiniowanych i możliwych do modyfikacji trybów surround. Podczas oglądania filmów warto uruchomić filtr Cinema, który poprawia jakość ścieżek dialogowych. Konfiguracja urządzenia jest niezwykle prosta i przeciętny użytkownik będzie w stanie dokonać jej w kilka minut. Nietypowym etapem konfiguracji, rzadko spotykanym w urządzeniach konkurencji, jest możliwość precyzyjnego ustalenia częstotliwości (zakres 60-150 Hz), od której subwoofer rozpoczyna przetwarzanie niskich tonów. Brzmienie jest bardzo naturalne i cechuje je duża muzykalność, gwarantująca przyjemność odsłuchu. Bas pracuje zdyscyplinowanie i dynamicznie. Pozbawione metaliczności soprany są precyzyjne i w sposób płynny rozlewają się po pomieszczeniu. Podczas oglądania filmów wyraźnie odczuwalny jest zapas mocy. Amplituner łatwo nadąża za szybką akcją, nie zwalniając ani na chwilę zawrotnego tempa.

Informacje

Typ amplituner 6.1

Cena 1999 zł

Dystrybutor E.I.C.

http://www.eic.pl

Wymiary 43,5 x 17,5 x 45,9 cm

Waga 10,2 kg

Funkcje DPL IIx, DD EX, DTS ES, DTS NEO:6, DTS 24/96, 24-bitowy procesor DSP z 17 programami, kompresja dynamiki, tuner radiowy z RDS i pamięcią 30 stacji, Cinema-Filter, timer, przyciemnianie wyświetlacza

Złącza wejście 5.1, 4 wejścia cyfrowe (3 optyczne i 1 koncentryczne), 4 wejścia i 2 wyjścia S-Video, 4 wejścia i 2 wyjścia liniowe audio, 2 wejścia i wyjście komponentowe wideo

Główni rywale

Koda AV-600 1650 zł

Amplituner z wydajnymi wzmacniaczami umożliwiający podłączenie aż 8 kolumn. Wyważone, dobre jakościowo brzmienie. Ubogie możliwości konfiguracji oraz za delikatne gniazda głośnikowe.

Pioneer VSX-D814 1999 zł

Bogate wyposażenie z wygodnym systemem automatycznej kalibracji. Umożliwia stworzenie 8-kanałowego systemu kinowego o dobrym, obszernym brzmieniu.


Zobacz również