Onkyo TX-SR602E

Amplituner, choć nie jest plasowany jako produkt dla najbardziej wymagających, został wyposażony w rozwiązania, których nie mają urządzenia ze zdecydowanie wyższego pułapu cenowego.

Amplituner, choć nie jest plasowany jako produkt dla najbardziej wymagających, został wyposażony w rozwiązania, których nie mają urządzenia ze zdecydowanie wyższego pułapu cenowego.

Wyposażenie nowoczesnych amplitunerów rozbudowano już do takich rozmiarów, że ich obsługa zaczyna sprawiać użytkownikom problemy. A jeszcze 5-6 lat temu amplituner kina domowego, nawet ten wysokiej klasy, oferował podstawowe możliwości ustawień, które jednak i w dzisiejszych czasach pozwalają na poprawne dostrojenie takiego urządzenia do pracy w rozbudowanym zestawie kina domowego. Jednak możliwości, jakie obecnie mają wzmacniacze mocy, to już zupełnie inna kategoria. Przede wszystkim rozbudowano funkcje dotyczące... obrazu i obsługi wielu stref dźwiękowych. Na szczęście udoskonalenia nowych produktów idą także w stronę wprowadzania rozwiązań ułatwiających ich obsługę użytkownikowi. Onkyo 602E nie należy do modeli plasowanych jako produkty dla najbardziej wymagających, a jednak są w nim rozwiązania, których nie mają produkty ze zdecydowanie wyższego pułapu cenowego. Na przykład konfigurowanie ustawień i trybu pracy kolumn użytkownik może wykonać sam lub zdać się na łatwy w obsłudze system automatycznie dopasowujący poszczególne parametry kolumn tak, aby optymalnie zagrały w pomieszczeniu odsłuchowym. System jest zaawansowany, przez co należy rozumieć nie tylko automatyczne dobieranie wartości opóźnień (czyli pomiar odległości ustawienia poszczególnych kolumn od miejsca odsłuchu) czy poziomu wysterowania kolumn, lecz także wykrywanie liczby tylnych kanałów surround (jedna bądź dwie kolumny za słuchaczem, które funkcjonują wraz z bocznymi kanałami efektowymi) oraz kilkuzakresową korekcję charakterystyk akustycznych poszczególnych elementów zestawu głośnikowego. Podłączone do Onkyo kolumny JBL SCS 260.6, po optymalizacji charakterystyk, zagrały dźwiękiem dużo stabilniejszym i czystszym, a także efektowniejszym niż przy odłączeniu tego elementu korekcji toru audio. Z kolei pełnozakresowy, dużo bardziej zaawansowany zestaw kolumn Dali Evidence radził sobie lepiej bez dodatkowej ingerencji elektroniki.

Jak widać z funkcją korekcji charakterystyk akustycznych trzeba trochę poeksperymentować i sprawdzić, jak działa w konkretnych konfiguracjach sprzętowo-lokalowych. Na pewno warto skorzystać z automatycznego dostrajania poziomu kanałów i opóźnień, gdyż obie te funkcje działają bezbłędnie. Solidność wykonania amplitunera nie budzi wątpliwości. Obudowa jest wykonana w całości z metalu, a wyświetlacz prezentuje informacje w sposób czytelny, w ładnym, żółtawym odcieniu. Konfigurację najłatwiej wykonać z poziomu OSD wyświetlanego na ekranie telewizora czy projektora. Onkyo posiada funkcję konwersji sygnału wideo kompozyt i S-Video do postaci komponentowej. To pozwala na przepuszczenie przez amplituner sygnałów wizyjnych z wielu, nawet nie najlepszych źródeł i cieszenie się obrazem poprowadzonym tylko jednym kablem komponentowym do projektora czy ekranu plazmowego. Wszystkim źródłom możemy przypisać domyślne wartości pracy, takie jak automatycznie wybierany tryb dekodowania dźwięku (np. gdy do wejścia DVD dotrze sygnał stereo, to uruchomi się dekoder Dolby Pro Logic IIx). Dodatkowo każde źródło może mieć osobno ustawiane parametry w rodzaju poziomu wysterowania subwoofera czy maksymalnej możliwej głośności. Dla purystów audio przygotowano dwa tryby odsłuchów - direct i pure audio. W tym pierwszym pomijane są korektory brzmienia, nie pracuje także subwoofer.

Pilot - bardzo dobra ergonomia i dobre materiały. Może obsługiwać dowolne urządzenia (programowalny) oraz wykonywać makra.

Pilot - bardzo dobra ergonomia i dobre materiały. Może obsługiwać dowolne urządzenia (programowalny) oraz wykonywać makra.

W ostatnim dodatkowo wyłączana jest sekcja wideo amplitunera. Ciekawe są także możliwości ustawienia parametrów wyjścia słuchawkowego. Oprócz dopasowania sposobu symulacji dźwięku przestrzennego na słuchawkach, możemy regulować poziom wysterowania sygnału na tym gnieździe. Druga strefa może być obsługiwana na dwa sposoby - podłączając w drugim pomieszczeniu dodatkowy wzmacniacz, co pozwoli nam na wygodne sterowanie głośnością kolumn w drugim pomieszczeniu, lub też bezpośrednio podpinając do drugiego zestawu gniazd głośnikowych kolumny z drugiego pomieszczenia. W pierwszej wersji możemy więc słuchać w pokoju filmu odtwarzanego na zestawie kolumn 7.1 i równocześnie odsłuchiwać np. płytę CD w drugim pokoju, a w drugim wariancie pokój numer 1 będzie mógł obsłużyć jedynie kolumny 5.1. Sterowanie amplitunerem z drugiego pokoju będzie możliwe, o ile odpowiednio zostaną w mieszkaniu zamontowane przekaźniki sygnałów podczerwieni (dodatkowe czujniki można podłączyć do amplitunera). Dla drugiej strefy przewidziano także wyjście 12 V trigger, które po podłączeniu do dodatkowego wzmacniacza automatycznie uruchomi go w momencie aktywacji drugiej strefy w amplitunerze. Brzmienie Onkyo 602 jest charakterystyczne dla nowej serii amplitunerów japońskiego producenta. Jest nieco twardsze i bardziej dynamiczne niż w modelach z zeszłego sezonu. Bas pracuje żwawiej, lecz cechuje go wciąż bardzo dobre rozciągnięcie i melodyjność. Wysokie i średnie tony są świetnie słyszalne i dobrze zgrane. Wyrównanie pasma jest doskonałe, także przestrzenności nie można wiele zarzucić. Nie jest może zjawiskowa, jednak zamiast epatowania delikatnymi szczegółami przyciągającymi uwagę słuchacza, Onkyo stawia na masywność i gęstość pola odsłuchu. Jest to charakter typowo kinowy, który też sprawdza się w wielokanałowych nagraniach koncertowych.

Informacje

Typ amplituner 7.1

Cena 2799 zł

Dystrybutor EICh ttp://www.eic.pl

Wymiary 43,5 x 17,5 x 43,1 cm

Waga 12,2 kg

Funkcje DPL IIx, DD EX, DTS ES, DTS NEO:6, DTS 24/96,24-bitowy procesor DSPz 32 programami, kompresja dynamiki, tuner radiowy z RDS i pamięcią 30 stacji, Cinema-Filter, timer, przyciemnianie wyświetlacza, obsługa drugiej strefy, konwersja sygnału wideo, niezależne regulacje parametrów wejść, automatyczna kalibracja z mikrofonem, pure audio

Złącza wejście 5.1, 5 wejść cyfrowych (3 optycznei 2 koncentryczne), 1 wyjście cyfrowe optyczne, 5 wejśći 3 wyjścia S-Video/kompozyt, 6 wejść i 3 wyjścia liniowe audio, 3 wejścia i wyjście komponentowe wideo, wyjście stereo dla drugiej strefy, 12 V trigger, wejście na dodatkowy kontroler podczerwieni, 2 wejścia zasilania (łączne obciążenie 100 W)

Potencjalni rywale

Harman/Kardon AVR 230 3399 zł

Rewelacyjne brzmienie. Świetna funkcjonalnośći bogate wyposażenie. Kalibracja przy pomocy pilota.

Denon AVR-2805 4995 zł

Świetne brzmienie w kinie domowym i równiedobre w nagraniach muzycznych z CD.Bogate wyposażenie. Kalibrację zestawu ułatwia mikrofon konfiguracyjny.

Dlaczego

Bardzo bogate wyposażenie, szczególnie przydatne w rozbudowanych systemach kina domowego. Brzmienie firmowe o pełnej skalii dobrze zarysowanej scenie wokół słuchacza.


Zobacz również