Open Source

''Open Source'' - oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym trzyma się mocno. Zestawienie wybranych, najlepszych aplikacji.

''Open Source'' - oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym trzyma się mocno. Zestawienie wybranych, najlepszych aplikacji.

AxCrypt 1.6.2.3 - Bezpieczeństwo

Narzędzie do szyfrowania danych tzw. mocnymi algorytmami (AES-128 lub SHA-1), ponadto oferuje kompresję danych, deszyfrowanie, wymazywanie informacji z twardego dysku. Po zaszyfrowaniu pliki mają rozszerzenie AXX i nową ikonę, przy czym nazwa pozostaje ta sama. Do zaszyfrowania wystarczy kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wprowadzenie hasła lub opcjonalnie podanie ścieżki do pliku-klucza, który dodatkowo zabezpiecza dostęp. Obsługuje pliki większe niż 4 GB, dlatego można zaszyfrować np. wcześniej wykonany obraz twardego dysku lub duże pliki danych. Narzędzie ma specjalne zabezpieczenia przed atakami typu brute force. Stanowi świetne zabezpieczenie komputerów przenośnych oraz biurkowych, w których ryzyko wycieku informacji mogłoby spowodować duże straty lub problemy, a jednocześnie nie wymaga doświadczenia w korzystaniu z oprogramowania tego typu.

Informacje http://axcrypt.sourceforge.net/

Rodzaj szyfrowanie danych

System Windows 98/Me/2000/XP

Rozmiar 1058 KB

Blender 2.41 - Grafika

Blender to program do tworzenia grafiki i animacji 3D, rozwijany na zasadach open source. Początkowo traktowany był jako ciekawostka, niestandardowy interfejs nie zachęcał do dłuższej znajomości z aplikacją. Znaleźli się jednak tacy, którym przypadł do gustu. Przekształcił się w potężny pakiet do realistycznej grafiki i animacji 3D, który w zastosowaniach hobbystycznych i półprofesjonalnych śmiało może konkurować z komercyjnymi. Blender to nie tylko grafika i animacja, pozwala tworzyć również interaktywne prezentacje 3D, a nawet gry. Zawiera język skryptowy, pozwalający programować proste aplikacje, może korzystać ze zintegrowanej biblioteki obliczającej ruch i kolizje obiektów z przypisanymi parametrami fizycznymi. W najnowszej wersji pojawiły się nowości związane z mapowaniem normalnych, m.in. funkcja Warp, pozwalająca regulować intensywność zaburzenia powierzchni.

Informacje http://www.blender3d.org

Rodzaj grafika 3D

System Linux, Windows 98/2000/XP

Rozmiar 6586 KB

CDex 1.6 beta 1 - Audio

Ripper, czyli program do cyfrowej konwersji nagrań audio-CD na pliki dźwiękowe. Wykorzystując CDex, łatwo skopiujesz utwory i zapiszesz w formacie MP3, OGG, WAV czy APE lub skonwertujesz pliki na inny format (skompresujesz plik WAV lub zapiszesz plik skompresowany jako WAV). Bardzo przydatna jest funkcja obsługi bazy danych CDDB, wyręczająca użytkownika w żmudnym wpisywaniu informacji o utworach. Po włożeniu płyty audio automatycznie pobiera informacje z Internetu i wprowadza je do znaczników ID3. Aby mieć dostęp do internetowej bazy CDDB, przejdź najpierw do Options | Settings | Remote CDDB i w pole Your e-mail address wpisz adres e-mail. CDex usuwa trzaski i reguluje poziom głośności poszczególnych ścieżek. Mocną stroną programu jest duży wybór ustawień jakości dźwięku. Oprócz stałych wartości bitrate (CBR), można stosować wartości zmienne (VBR).

Informacje http://cdexos.sourceforge.net

Rodzaj ripper audio

System System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Rozmiar 3875 KB

Ethereal 0.10.14 - Narzędzia

Ethereal to tzw. sniffer, program przechwytujący i analizujący dane przepływające w sieci. Radzi sobie ze wszystkimi popularnymi protokołami m.in. TCP/IP, IPX/SPX, SMB i NetBIOS. Dobrze analizuje problemy w sieci. Należy go używać wyłącznie do tego celu. Podsłuchiwanie ruchu jest w większości wypadków zabronione. Jeśli podejrzewasz, że ktoś podsłuchuje cię, używając tego programu, możesz to sprawdzić narzędziami administracyjnymi. Przed instalacją Ethereala musisz zaopatrzyć się w bezpłatny sterownik WinPcap (znajdziesz go na dołączonej płycie lub pod adresem http//winpcap.polito.it ). Narzędzie odczytuje wszystkie dane przepływające przez kartę sieciową. Materiał źródłowy służy później do analizy za pomocą Ethereala. Przed rozpoczęciem nagrywania można zdefiniować filtry, aby zredukować liczbę rejestrowanych danych.

Informacje http://www.ethereal.com

Rodzaj analizator pakietów sieciowych

System Windows 98/Me/2000/XP

Rozmiar 12 788 KB

floAt's Mobile Agent 2.0 - Biuro

float's Mobile Agent, zwany potocznie FMA, jest programem obsługującym obecnie telefony komórkowe Sony Ericcson i służącym do przeglądania zapisanych w nich informacji znacznie poręczniej niż narzędziami, w które wyposażony jest sam aparat. Program łączy się z komputerem przez port podczerwieni lub kabel. Możliwa jest edycja książki telefonicznej aparatu, i to zarówno w jego pamięci, jak i na karcie SIM. Narzędzie pozwala wysyłać wiadomości SMS, instalować aplikacje oraz przegrywać pliki multimedialne. Możliwa jest edycja profilu użytkownika. Z poziomu programu można sterować niektórymi funkcjami telefonu komórkowego.

W następnych edycjach przewidziana jest obsługa coraz większej liczby producentów i telefonów (także smartfonów), co zdecydowanie rozszerzy użyteczność programu.

Informacje http://fma.sourceforge.net

Rodzaj interfejs telefonu komórkowego

System Windows 2000/XP

Rozmiar 3744 KB

Gaim 1.5.0 - Internet

Komunikator internetowy obsługujący, oprócz protokołu Gadu-Gadu, AIM, ICQ, MSN, Yahoo Messenger, IRC, Jabber oraz Zephyr. Umożliwia jednoczesne zalogowanie się do każdej z sieci - w jednym oknie można rozmawiać z osobami z ICQ, a w drugim dyskutować z przyjaciółmi na Gadu-Gadu. Główne zalety Gaim to dostępność na różne platformy systemowe i przyjemny interfejs graficzny. Wśród jego cech warto wymienić przesyłanie plików, możliwość tworzenia grup na liście kontaktów oraz funkcję Buddy Pounces - powiadamiania o zmianie statusu wybranych znajomych odtworzeniem dźwięku, wyświetleniem wiadomości czy nawet uruchomieniem programu. Plusem jest również regularne pojawianie się nowych wersji, wprowadzających istotne ulepszenia. Oferuje funkcje obsługi skórek zmieniających wygląd interfejsu oraz wtyczki rozszerzające możliwości programu.

Informacje http://gaim.sourceforge.net

Rodzaj komunikator internetowy

System Windows 98/Me/2000/XP

Rozmiar 6804 KB

Gimp 2.2.10 - Grafika

To chyba najsłynniejszy program graficzny dostępny na licencji open source. Może zostać uruchomiony praktycznie w dowolnym systemie operacyjnym, dostępny jest także w polskiej wersji językowej. Najlepiej sprawdza się w retuszu zdjęć cyfrowych, dorównując takim tuzom, jak Corel Paint Shop Pro czy Ulead PhotoImpact. Oferuje praktycznie wszystkie funkcje fotoretuszerskie, o jakich można marzyć w domowych i półprofesjonalnych zastosowaniach: malowanie, wypełnianie gradientem i deseniem, niezbędne w retuszu klonowanie, a także potężny zestaw filtrów i efektów specjalnych (tzw. Script-fu). Program może być w dużej mierze dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Świetnym narzędziem są np. dynamiczne skróty klawiaturowe, a tworzy się je tak szybko i łatwo, jak w żadnym innym programie.

Informacje http://www.gimp.org

Rodzaj program graficzny

System Windows 98/2000/XP, Linux

Rozmiar 7863 KB

HTTrack Website Copier 3.40 - Internet

Aplikacja do pobierania całych stron WWW, które można później przeglądać w trybie offline. Jest prosta w obsłudze (ma polski interfejs), ale oferuje wiele zaawansowanych opcji konfiguracyjnych - można np. określić tzw. głębokość pobierania stron (czyli podążania za odnośnikami w obrębie witryny i poza nią), a także wymusić ponawianie ściągania, gdy pojawią się błędy. Może zapisać stronę na twardym dysku w formie nadającej się do przeglądania w trybie offline albo jako mirror do umieszczenia na serwerze. Oferuje także wyszukiwanie błędnych odnośników. W programie możesz określić liczbę jednoczesnych wątków (maksymalnie 32) oraz górny limit prędkości przesyłania danych. Poza tym masz spore możliwości kontrolowania tego, co jest pobierane ze strony. Możesz ustawić pierwszeństwo ściągania plików HTML przed pozostałą zawartością strony czy zrezygnować z ściągania plików graficznych.

Informacje http://www.httrack.com

Rodzaj archiwizacja stron WWW

System Windows 95/98/NT/2000/XP

Rozmiar 3350 KB


Zobacz również