Optoma H30

Przetestowaliśmy Przeznaczony dla szerszej grupy odbiorców najtańszy model z kinowej serii projektorów Optoma.

Przetestowaliśmy Przeznaczony dla szerszej grupy odbiorców najtańszy model z kinowej serii projektorów Optoma.

W dziedzinie kinowych projektorów Optoma ma duże doświadczenie. Od lat śledzimy wprowadzane przez tę firmę kolejne modele projektorów. Po bardzo udanych, ale i stosunkowo drogich modelach H55 i H56 przyszedł czas na model skierowany do szerszej publiczności. Optoma Theme Scene H30 nie jest jednak tylko prostym projektorem multimedialnym. Dużo uwagi poświęcono elementom bardzo istotnym z punku widzenia wymagającego kinomana. Projektor wykonano w technologii DLP. Skorzystano z przetwornika Texas Instruments dysponującego rzeczywistą rozdzielczością 800 x 600 pikseli. Procesor ten może jednak pracować także w trybie 16:9 i wówczas generuje obraz o rozdzielczości 800 x 480 pikseli.

Kinowe urządzenia muszą pracować cicho, bo hałas wytwarzany przez wentylatory wewnętrzne przeszkadza w koncentrowaniu się na akcji filmu. Ten model Optomy to urządzenie bardzo ciche. Nawet w trybie standardowej mocy światła w trakcie projekcji prawie go nie słychać. Po przełączeniu lampy w tryb ekonomiczny (spada jasność, a rośnie żywotność lampy z 2 do 3 tys. godz.) słyszalny szum jest niemal całkowicie wyeliminowany. Przy ustawieniach gwarantujących najwyższą jasność współczynnik ANSI lumenów sięga 800. Oczywiście po ustawieniu wszelkich opcji dostrajających charakterystykę obrazu do potrzeb kinowych, jasność znacznie spada, jednak przy całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia obraz jest wyraźny i cechuje go zadowalający poziom jasności. Duża w tym zasługa wysokiego współczynnika kontrastu sięgającego 2000:1. Producent zastosował modny ostatnio, szerokokątny obiektyw pozwalający na uzyskanie dużego obrazu z małej odległości od ekranu (obraz o przekątnej 100" uzyskujemy z ok. 4 m). Jedną z najistotniejszych i najsilniejszych stron nowego projektora Optomy jest barwny filtr, kluczowy element w projektorach DLP, który determinuje intensywność występowania tzw. efektu tęczy. W najprostszych konstrukcjach filtr składa się z trzech elementów. Zaawansowane projektory kinowe mają filtr 6-barwny (RGB-RGB). Taki właśnie element znalazł się w tanim modelu H30. Dodatkowo synchronizację poprawnego wyświetlania obrazu poprawia 4-krotna prędkość obrotowa filtra. W efekcie męczący dla niektórych widzów efekt tęczy został niemal całkowicie wyeliminowany. Przy dynamicznej akcji osoby szczególnie wyczulone na tę wadę projektorów DLP sporadycznie zaobserwują niewielkie "przebłyski" barwne. Charakterystykę barwową można precyzyjnie wyregulować, korzystając z opcji zaawansowanego menu. Są tu opcje regulacji jasności i kontrastu dla każdego z trzech podstawowych kolorów: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Jedną z silniejszych stron obrazu Optomy jest głęboka, zróżnicowana czerń i soczyste, lecz nie przejaskrawione barwy. Ze względu na niewielką rozdzielczość obraz należy oglądać co najmniej z odległości dwukrotnie większej niż przekątna ekranu. Wtedy piksele składające się na obraz nie będą widoczne.

Pilot - Dobra ergonomia i wszystkie klawisze można podświetlić.

Pilot - Dobra ergonomia i wszystkie klawisze można podświetlić.

Odtwarzacz DVD czy komputer można podłączyć do H30 na kilka sposobów. Niestety, słabością urządzenia jest dość ubogi zestaw gniazd. Oprócz wejścia VGA, które również obsługuje transmisję komponentową i akceptuje sygnał z Euroscartu (RGB), znajdziemy tradycyjny zestaw - komponent + S-Video. Jest także wyjście na dodatkowy monitor, zamiast którego bardziej przydatne byłoby dodatkowe gniazdo komponentowe lub cyfrowe DVI. Ciekawym elementem wyposażenia jest specjalny statyw dołączany w komplecie z projektorem. Pozwala on na wygodne ustawienie projektora na stole.

Zadowoleni z projektora Optomy będą także esteci. Biała obudowa doskonale sprawdzi się w większości wnętrz. Gabaryty urządzenia są także niewielkie, więc z umiejscowieniem projektora nawet w małych pokojach nie będzie problemu. Przy wyświetlaniu obrazu w trybie 16:9 na obiektyw można założyć specjalną dołączoną w zestawie pokrywkę, która przepuści strumień świetlny, lecz ograniczy świecenie obiektywu na boki. Nadmiar światła nie będzie więc rozświetlał pomieszczenia, co dodatkowo wpłynie na polepszenie warunków oglądania filmów.

Informacje

Typ projektor DLP 4:3

Cena 9900 zł

Wymiary 27,2 x 8,6 x 21,1 cm

Waga 2,1 kg

Dystrybutor Projekcja, Best Audio

http://www.projekcja.pl , http://www.bestaudio.com.pl

Funkcje korekcja zniekształceń trapezu, tryb projekcji odwróconej i tylnej, stopklatka, zoom, progresywne skanowanie, tryb Euro 576p/i, korekcja gamma

Złącza VGA, S-Video, kompozyt, wyjście VGA

Trwałość lampy 2000 godz.

Kontrast 2000:1

Głośność 32 dB

Główni rywale

InFocus ScreenPlay 4800 7000 zł

Doskonały kontrast, wysoka jasność, naturalne odwzorowanie barw. Cicha praca i deklarowana długa żywotność lampy - 4000 godzin.

Hitachi PJ-TX10E Illumina 9150 zł

Projektor do kina domowego o możliwościach dużo wyższych, niż wskazywałaby na to cena.


Zobacz również