Ostro na wizji

Monitor TFT rozwija skrzydła dopiero po podłączeniu do gniazda DVI. W poniższym materiale streszczamy wszystko, co należy wiedzieć o technologii DVI.

Monitor TFT rozwija skrzydła dopiero po podłączeniu do gniazda DVI. W poniższym materiale streszczamy wszystko, co należy wiedzieć o technologii DVI.

Monitory ciekłokrystaliczne coraz gwałtowniej wypierają swoich kineskopowych kuzynów z biurek w domu i miejscu pracy. Większość nabywców decyduje się na panel TFT ze względu na atrakcyjny, nowoczesny wygląd i niewielkie gabaryty. Tymczasem ekrany tego typu mają znacznie więcej atutów, lecz nadzwyczaj rzadko nadarza im się okazja rozegrać dobrą kartę. Większość użytkowników podłącza je do komputera z przyzwyczajenia poprzez leciwe analogowe gniazdo VGA, które w fachowych kręgach jest znane również jako D-Sub. Tylko nieliczni korzystają z cyfrowego gniazda DVI (Digital Visual Interface), choć tylko ono pozwala monitorowi TFT zaprezentować pełnię możliwości.

Korzyści z DVI

Nietrudno wyjaśnić, dlaczego panele TFT oferują znacznie lepszą jakość po podłączeniu do gniazda DVI. Podczas transmisji danych przez złącze DVI sygnały są przekazywane z komputera do monitora w niezmienionej, cyfrowej postaci, natomiast w trakcie przekazu z użyciem standardowego gniazda VGA (D-Sub) podlegają dwukrotnej konwersji. Najpierw są przekształcane na postać analogową, potem z powrotem na cyfrową. Operacja ta wiąże się ze sporymi stratami, a powstałe w ten sposób różnice jakości obrazu widać gołym okiem - przede wszystkim na monitorach o większych przekątnych ekranu (od 17 cali wzwyż).

1. Obraz na ostro

Podłączony poprzez gniazdo DVI monitor ciekłokrystaliczny zapewnia znacznie intensywniejsze kolory i ostrzejszy obraz. Obiekty o wyostrzonych konturach czy krawędziach, a także litery plików tekstowych nie są zniekształcone przez irytujące cienie. Nowo otwarta, pusta strona dokumentu tekstowego lśni nienaganną bielą, nieskalaną pionowymi smugami.

2. Bez regulowania

Cyfrowe złącze zapewnia nie tylko optymalną jakość obrazu. Upraszcza ponadto współpracę monitora z komputerem. Wystarczy podłączyć kable i nacisnąć włącznik. Nie trzeba szukać funkcji automatycznego strojenia ani ręcznie regulować panelu, co jest konieczne w wypadku złącza analogowego, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość obrazu. Wystarczy wskazać właściwy tryb działania w ustawieniach sterownika karty graficznej, podając optymalną rozdzielczość (w pikselach) i częstotliwość odświeżania obrazu (w hercach). Oba parametry znajdziesz w instrukcji obsługi monitora. Pod tym względem większość monitorów jeszcze nie do końca potrafi samodzielnie dogadać się z komputerem.

3. Na długiej smyczy

Korzystając ze złącza DVI, możesz ustawić monitor prawie pięć metrów od peceta bez obawy, że przesyłany sygnał będzie znikał. Długość kabli D-Sub do przesyłania sygnałów analogowych nie powinna przekraczać trzech metrów, w przeciwnym razie obraz w rozdzielczości powyżej 1024x768 pikseli może być rozmyty. Wprawdzie sygnały cyfrowe wizji podczas transmisji również słabną i podlegają zniekształceniu, jednak na wejściu monitora można zrekonstruować każdy bit przesyłanego sygnału. W wypadku sygnału analogowego nie można odtworzyć danych wyjściowych, więc siłą rzeczy następuje spadek jakości obrazu.

Wymagania sprzętowe

Aby panel TFT mógł odbierać sygnały wizji w postaci cyfrowej, zarówno monitor, jak i karta graficzna powinny dysponować złączem DVI. Ponadto muszą być ze sobą połączone stosownym kablem.

4. Z dobrego gniazda

Co monitor, to gniazdo - chcąc podłączyć panel TFT do komputera, musisz mieć właściwy kabel (patrz punkty 4, 5 i 6).

Co monitor, to gniazdo - chcąc podłączyć panel TFT do komputera, musisz mieć właściwy kabel (patrz punkty 4, 5 i 6).

Gniazdko DVI jest niespełna dwukrotnie szersze od analogowego gniazda D-Sub i wyposażone w 24 styki usytuowane w trzech poziomych rzędach po osiem. Oprócz sygnałów wizji dostarczają panelowi dane sterujące zgodne ze standardem DDC (Display Data Channel). Dzięki temu technologia DVI daje doskonałą platformę standardowi plug & play, a Windows samodzielnie instaluje wymagane sterowniki. W odróżnieniu od gniazda D-Sub złącze DVI jest oferowane w trzech wariantach.

Najczęściej wykorzystuje się złącze DVI-D (od: DVI-Digital) przeznaczone tylko do transmisji sygnałów cyfrowych. Rozpoznasz je po płaskiej, poziomej szczelinie na nóżkę kodowania, umieszczonej po prawej stronie 24 styków.

Uniwersalny okazuje się wariant DVI-I (od: DVI-Integrated), bo przetwarza zarówno cyfrowe, jak i analogowe sygnały wizji. Charakteryzuje się krzyżakową szczeliną na nóżkę kodującą, która jednocześnie pełni funkcję analogowego gniazda masy. Ponadto są tu cztery dodatkowe styki do odbioru analogowych sygnałów wizji.

Ostatni wariant, DVI-A (od: DVI-Analog), obsługuje wyłącznie sygnały analogowe, więc nie daje żadnych korzyści w połączeniu z monitorem TFT.

5. Na tyłach panelu

Tylko niespełna pięć procent paneli TFT dostępnych obecnie na rynku jest wyposażonych wyłącznie w gniazdo DVI, około 35 procent dysponuje obydwoma typami złączy (D-Sub i DVI), zatem masz dość pokaźny wybór. Większość producentów preferuje wariant DVI-D.

6. Zaglądać w karty

Gniazdo DVI w monitorze to tylko połowa sukcesu. Złącze tego rodzaju powinno znajdować się również na karcie graficznej. Panel odbierze sygnały cyfrowe tylko wtedy, gdy właśnie w takiej postaci będą przekazywane z gniazda wyjściowego karty. Niemal wszystkie nowsze karty zapewniają złącze DVI oprócz standardowego D-Sub (przed zakupem sprawdź na opakowaniu). Niektórzy producenci, w tym ATI, MSI i Albatron, preferują wariant DVI-I.

7. Po kablu do kłębka

Wszystkie monitory TFT z gniazdem D-Sub są wyposażone w kabel do transmisji analogowego sygnału wizji. Jednak próżno szukać kabla DVI. Zazwyczaj nie jest dołączany także do karty graficznej. Przyjdzie ci go dokupić. Najlepiej nabyć kabel z wtyczkami DVI-D, bo wsadzisz je nawet do gniazda DVI-I. Tymczasem wariant DVI-I podłączysz tylko do złącza tego samego typu, a w kwestii cyfrowej transmisji nie daje przewagi nad DVI-D. Przydaje się rzadko, gdy trzeba połączyć kartę graficzną przez analogowe wyjście VGA z monitorem, w którym brakuje wejścia D-Sub (ma wyłącznie gniazdo DVI-I). Wówczas jednak nie skorzystasz z walorów DVI.


Zobacz również