Palmtopy z Palm OS

Chcesz kupić niedrogi, a może funkcjonalny czy bardzo bajerancki palmtop z systemem Palm OS? Pomożemy ci wybrać właściwy model.

Chcesz kupić niedrogi, a może funkcjonalny czy bardzo bajerancki palmtop z systemem Palm OS? Pomożemy ci wybrać właściwy model.

Czy komputery naręczne z systemem Palm OS powoli odchodzą w niepamięć? Do tej pory wiele wskazywało, że tak. Odkąd jednak w nowych palmtopach instalowane są najnowsze procesory i moduły obsługujące technologie bezprzewodowe, zdanie to może okazać się nieprawdziwe. Nareszcie ofensywę rozpoczęli też producenci oprogramowania. Do niedawna powstawało, co prawda, wiele aplikacji, ale były to raczej książki kucharskie, trochę bardziej zaawansowane kalendarze mendeżerskie czy mało wygodne w obsłudze programy do odczytywania poczty elektronicznej. Wreszcie ktoś zaczyna też wykorzystywać wysoką rozdzielczość ekranów w palmtopach.

Pozytywne efekty przynieść może podzielenie firmy Palm na dział zajmujący się systemami operacyjnymi i dział projektujący palmtopy. Dzięki temu powstała szansa, że system Palm OS będzie jeszcze częściej stosowany w telefonach komórkowych czy np. multimedialnych odtwarzaczach. To z kolei nakłoni twórców oprogramowania do jeszcze lepszej pracy, a setki nowych aplikacji sprawią, że więcej osób kupi palmtopy.

Pewną przeszkodą w zaprzyjaźnieniu się z komputerem naręcznym z systemem Palm OS może być jego interfejs. Choć jest niezwykle prosty i przejrzysty, gdy korzysta się ze zwykłych aplikacji, to nie sprawdza się podczas konfiguracji zaawansowanych połączeń z Internetem (np. poprzez telefon komórkowy). Sprawia to problemy nawet osobom, które są dość dobrze obeznane z Palm OS. Kolejna wersja systemu ma jednak zawierać poprawki również i w tym obszarze. Wtedy Palm OS ponownie stanie się groźnym konkurentem Windows Mobile.

PalmOne Tungsten C

Informacje: Scientific, http://www.scientific.com.pl , tel. (22) 6448558

Cena: 2086 zł

To pierwszy palmtop firmy Palm Inc. z wbudowaną klawiaturą, umieszczoną pod ekranem w tym miejscu, w którym do tej pory znajdowało się pole rozpoznające pisane znaki. Gdy teraz komuś to rozwiązanie nie odpowiada, może skorzystać z tradycyjnej klawiatury. Tradycjonaliści nie zostali pozbawieni możliwości odręcznego wprowadzania tekstu. Tym razem jednak, dzięki nowemu systemowi Graffiti 2, polem rozpoznającym tekst jest cały ekran. Do Graffiti 2 trzeba się trochę przyzwyczaić, gdyż obsługa różni się od poprzedniego systemu.

Tungsten C to także pierwszy palmtop z Palm OS i procesorem taktowanym z częstotliwością 400 MHz. Omawiany system zawsze bardzo sprawnie działał nawet w kilkudziesięciokrotnie wolniejszych palmtopach, dlatego w przypadku nowego układu pracować będzie bardzo wydajnie. Dzięki procesorowi tak wydajnemu i aplikacji Mmplayer (niestety, musisz ją ściągnąć z Internetu) nareszcie użytkownicy palmtopów będą mogli oglądać DivX-owe filmy.

PalmOne Tungsten C przeznaczony jest do zastosowań biznesowych. Potwierdza to zainstalowanie w nim modułu WLAN (801.11b). Łączenie z bezprzewodowymi sieciami jest nieskomplikowane. Z Internetu skorzystać można właśnie poprzez WLAN lub telefon komórkowy połączony z palmtopem poprzez port IrDa. Do przeglądania stron WWW posłuży nieobsługująca polskiego kodowania znaków przeglądarka PalmSource Web Browser 2.0, a do sprawdzania poczty elektronicznej aplikacja VersaMail. Opisywany palmtop to razem z Zire 72 i Tungstenem T najbardziej udany model firmy Palm. Jego wyświetlacz (pod względem kontrastu i rozdzielczości 320x320) jest nieporównywalnie lepszy od montowanego w starszych komputerach naręcznych z systemem Pocket PC.

Procesor: PXA-255 400 MHz

Pamięć: 64 MB

Wymiary: 122x78x17 mm

Waga: 178 g

PalmOne Zire 31

Informacje: Scientific, http://www.scientific.com.pl , tel. (22) 6448558

Cena: 860 zł

Obecnie najtańszym (nie uwzględniając sprzedaży sprzętu używanego) palmtopem na rynku jest PalmOne Zire 31. Za 860 zł nabywasz pełnowartościowy komputer naręczny z systemem Palm OS. Zire 31 wyposażono w dotykowy ekran o rozdzielczości 160x160 pikseli, 16 MB pamięci RAM, którą rozszerzyć można za pomocą kart SD, i zastosowano w nim procesor ARM 200 MHz. Choć daleko mu do najnowszych konstrukcji, z powodzeniem nadaje się do wydajnej obsługi programów. Filmów nie radzimy jednak oglądać na Zire. W opisywanym modelu zainstalowano takie aplikacje, jak kalendarz menedżerski, książkę adresową czy notatnik. Dane do palmtopa wprowadza się w tradycyjny sposób - kreśląc litery na specjalnym polu umieszczonym pod ekranem. Zire 31 nie oferuje zaawansowanych technologii bezprzewodowych, takich jak Bluetooth, nie ma wbudowanego telefonu komórkowego, GPS-u i innych gadżetów, ale jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wykorzystują podstawowe możliwości palmtopa. Ponadto do Zire 31 można wgrać interesujące aplikacje, do kupienia bądź ściągnięcia z Internetu w niewyobrażalnych ilościach. Już z samym palmtopem producent dołącza program wspomagający zarządzanie pieniędzmi, aplikację do odtwarzania plików MP3 (RealOne Player) czy Photos do przeglądania przechowywanych w komputerze naręcznym zdjęć. Wspomnieliśmy już o plikach MP3. Muzyki w tym formacie da się posłuchać po podłączeniu słuchawek lub przez wbudowany głośnik.

Warto zwrócić uwagę, że w tak tanim palmtopie zastosowano port SD w wersji SDIO, co pozwala podłączyć do Zire specjalny aparat cyfrowy czy nawet moduł WLAN! Kiedy więc zechcesz, Zire stanie się bardziej funkcjonalny.

Procesor: ARM 200 MHz

Pamięć: 16 MB

Wymiary: 112x74x16 mm

Waga: 116 g

PalmOne Zire 72

Informacje: Scientific, http://www.scientific.com.pl ,tel. (22) 6448558

Cena: 1537 zł

Palmtopy z serii Zire 3x odznaczają się niską ceną, a Zire 7x - ciekawym wyposażeniem za rozsądną cenę. Tak właśnie jest w przypadku PalmOne Zire 72. Elementem charakterystycznym jest wbudowany aparat cyfrowy z matrycą 1,2 Mp. Zrobione nim zdjęcia ocenić można jako przyzwoite i na pewno dużo lepsze niż wykonane cyfrówkami w komórkach. Aby fotografia wyglądała jak najlepiej, warto skorzystać z opcji zmiany parametrów, takich jak jasność. Na wykonane zdjęcia nakładać można jeden z trzech efektów: sepia, redukcja kolorów oraz niebieski filtr. Zire 72 posłuży również jako kamera wideo, z której obraz zapisany zostanie na karcie SD.

Do portu SD podłączyć można, oprócz kart pamięci, takie urządzenia, jak karta WLAN. Dokupienie modułu Bluetooth nie jest potrzebne, gdyż został wbudowany.

Aby całość działała sprawnie, zdecydowano się na procesor PXA-270 taktowany z częstotliwością 312 MHz. Zire 72 dysponuje 32 MB pamięci RAM, ale użytkownik ma do dyspozycji tylko 24 MB.

Jeżeli do Zire podłączysz słuchawki, to z powodzeniem zastąpi odtwarzacz MP3 i tym samym stanie się prawdziwie multimedialnym palmtopem. Gdyby naszła cię ochota na oglądanie filmów w podróży, Zire 72 również sobie z tym poradzi po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania i skopiowaniu wybranego filmu. Ekran, na którym odbywać się ma projekcja, jak przystało na produkt Palm-One, jest bardzo dobrej jakości.

Wraz z palmtopem nabywca otrzymuje futerał oraz kabel do połączenia Zire z pecetem. Nie zapomniano też o pakiecie aplikacji, w skład którego wchodzi m.in. VersaMail. Zire 72 jest godny polecenia tym, którzy cenią system Palm OS oraz nowoczesne gadżety.

Procesor: PXA-270 312 MHz

Pamięć: 32 MB

Wymiary: 116x75x17 mm

Waga: 136 g


Zobacz również