Pamięć w drodze

Do każdego zastosowania jest inna opcja przenośnej pamięci masowej - od breloczkowych urządzeń USB po wielkie zewnętrzne twarde dyski. Przyjrzeliśmy się 13 takim podróżnym archiwom.

Do każdego zastosowania jest inna opcja przenośnej pamięci masowej - od breloczkowych urządzeń USB po wielkie zewnętrzne twarde dyski. Przyjrzeliśmy się 13 takim podróżnym archiwom.

Z pamięcią jest jak z pieniędzmi - nigdy nie za wiele. A w różnych sytuacjach przydają się różne nominały. Wybierając urządzenie magazynujące, trzeba osiągnąć kompromis między kilkoma czynnikami, takimi jak pojemność, wygoda transportu i koszt. W jakim stopniu uwzględnisz poszczególne elementy - to zależy od sposobu użytkowania pamięci masowej. Może na przykład chcesz przenosić pliki w urządzeniu z pamięcią flash, które daje się włożyć do kieszeni i podłączyć do każdego komputera z gniazdem USB. Albo wolisz nagrywać dane na tanich płytach, które odczyta większość napędów CD lub DVD. A jeśli chcesz transportować gigabajty plików, wybierzesz twardy dysk.

Owe trzy zróżnicowane potrzeby znalazły odzwierciedlenie w naszym rankingu, który podzieliliśmy na trzy kategorie: "Do kieszeni", "Wiele kopii" i "Pojemność bez kompromisów". W końcu nie wykonałbyś kopii zapasowej całego twardego dysku na dość wolnym napędzie optycznym albo nawet pamięci taśmowej - nie dziś, gdy masz do dyspozycji znacznie szybsze i prostsze w obsłudze zewnętrzne twardziele. I nie sięgałbyś po twardy dysk, żeby przenieść plik z prezentacją z komputera biurkowego do laptopa, gdybyś miał poręczną, miniaturową pamięć flash.

Jednym z czynników ekspansji pamięci zewnętrznych w ostatnim czasie jest upowszechnienie USB 2.0 w nowych komputerach stacjonarnych i notebookach. Oferując transfer 480 Mb/s (czyli 60 MB/s), USB 2.0 jest wystarczająco szybki, żeby nie spowolnić pracy zewnętrznego napędu, jak to się dzieje w USB 1.1. A jako że ani USB 2.0, ani rzadziej spotykany FireWire 400 nie wymagają instalacji sterowników czy specjalnego oprogramowania, podłączanie urządzeń z tymi interfejsami jest bezproblemowe, a napędy działają niemal od razu w Windows Me, 2000 i XP. To samo dotyczy nowego interfejsu FireWire 800, znanego też pod nazwą IEEE1394b, który podwaja maksymalną przepustowość do 800 Mb/s (1000 MB/s). W związku z wygodą tych szybkich złączy nie dziwi wzrost popularności napędów zewnętrznych.

Pamięć dla ciebie

MSI Mega Stick 1.

MSI Mega Stick 1.

Praktycznie każdą potrzebę archiwizacji zaspokoi inne urządzenie. W zależności od przeznaczenia możesz wybrać między kieszonkową szybką pamięcią typu Actina USB Bar 256 MB, uniwersalnym napędem z wymiennym nośnikiem, takim jak nagrywarka DVD Sony DRU-510UL, czy też zewnętrznym twardym dyskiem o dużej pojemności, w rodzaju Maxtora Personal Storage 5000XT 250 GB.

W schemacie na stronie obok wyodrębniliśmy pięć typowych zastosowań i wybraliśmy dla nich najlepsze rozwiązania.

Do kieszeni

Po prostu najwygodniejsza metoda przenoszenia plików z miejsca na miejsce - lekkie jak piórko i małe jak paczka gumy do żucia urządzenia dostępne są w pojemnościach do 2 GB. Nie zawierają ruchomych części, są więc bardziej niezawodne i odporne na brutalne traktowanie w podróży. A przy tym banalnie łatwe w użyciu: wystarczy je podłączyć, poczekać kilka sekund na załadowanie sterownika (wbudowanego w Windows) i już można żonglować plikami.

Asus SCB-2408D

Asus SCB-2408D

Owe kieszonkowe cuda są odpowiednim magazynem danych, jeśli wymogi pojemności sięgają góra 512 MB. Możesz na nich przechowywać ważne dokumenty, setki cyfrowych zdjęć albo godziny muzyki MP3. Jeśli jednak potrzebujesz więcej miejsca, pamięci USB stają się straszliwie drogie. Ceny zaczynają się od raptem 100 zł za modele 64 MB, przez 200 zł za wersję 128 MB, po 350 zł za pojemność 256 MB. Jednak za urządzenie 2 GB musisz zapłacić aż 5000 zł - ponad cztery razy więcej niż za model 512 MB. Sam koszt jest wystarczającym powodem, żeby nie zawracać sobie głowy pamięcią 2 GB, którą można zgubić równie łatwo, jak klucze.

Urządzenia z wymiennymi kartami pamięci mają kilka zalet. Kart można używać w aparacie cyfrowym albo w palmtopie, a w razie potrzeby zwiększać pojemność nowymi kartami, tańszymi niż dodatkowy dysk półprzewodnikowy o podobnej pojemności. Natomiast trzeba uważać, żeby nie zgubić maleńkich kart. Z testowanych urządzeń tylko napęd PenDrive Plus SD oferuje gniazdo kart - formatu Secure Digital. Wykorzystuje jednak interfejs USB 1.1, jest więc wolniejszy od najszybszej w naszym zestawieniu Actiny USB Bar 256 MB o błyskawicznym zapisie i odczyt danych dzięki USB 2.0.

Pozostałe dwa produkty również są warte uwagi: tania Iomega Mini 128 MB szybko zapisuje dane, choć ma USB 1.1, a MSI Mega Stick 1 kusi aż trzema dodatkowymi funkcjami - odtwarzacza plików MP3 i WMA, radia FM i cyfrowego dyktafonu. Urządzenie MSI wyposażono nawet w wyświetlacz LCD.

Wiele kopii

Porównanie pamięci wymiennych

Porównanie pamięci wymiennych

Przetestowane napędy firm Asus, Fujitsu, Plextor i Sony są modelami zewnętrznymi z wymiennymi nośnikami. Oczywiście dostępne są też ich znacznie tańsze, wewnętrzne odpowiedniki, jednak uznaliśmy, że mobilność nie kończy się na nośniku. Ponieważ coraz więcej gospodarstw domowych ma dwa komputery, wyższa cena zewnętrznego napędu zwraca się w możliwości łatwego współdzielenia jednego urządzenia przez kilka pecetów. Napędy z wymiennymi nośnikami doskonale się sprawdzą w przenoszeniu wielkich plików i sporządzaniu kopii danych, które można udostępniać innym albo po prostu archiwizować. I co ważne, nośniki do tych urządzeń są tanie - z wyjątkiem dysków magnetooptycznych. W podróży najlepiej sprawdzi się Asus SCB-2048D: poręczny (niewiele większy od pudełka na płytę CD), elegancki, uniwersalny (złącza USB 2.0 oraz FireWire 400) i dość szybki napęd combo o prędkościach 24/12/24/8, którego chyba jedyną wadą jest konieczność używania zasilacza. Jeśli jednak bardziej zależy ci na szybkości, lepszym rozwiązaniem będzie Plextor Premium U/T3, który cechuje się rewelacyjnymi parametrami 52/32/52. Ale najbardziej uniwersalnym, najszybszym - i najdroższym, niestety - urządzeniem jest Sony DRU-510UL, pozwalający nagrywać płyty DVD formatu + i - R/RW, przy czym nośniki +RW zapisuje z najwyższą na razie wartością 4x. Oprócz DVD wypala także krążki CD-RW, a dzięki interfejsom USB 2.0 i FireWire 400 podłączysz go do każdego komputera.


Zobacz również