Panasonic DMC-FZ10

Nowy aparat cyfrowy Panasonica wyróżnia się bardzo dobrym i długim obiektywem firmy Leica, pozwalającym na wykonywanie zdjęć ze stałą jasnością. Obiektyw ma wbudowany optyczny stabilizator obrazu. Wykonane przez DMC-FZ10 fotografie nie odbiegają znacznie od zdjęć wykonanych przez sprzęt profesjonalny.

Nowy aparat cyfrowy Panasonica wyróżnia się bardzo dobrym i długim obiektywem firmy Leica, pozwalającym na wykonywanie zdjęć ze stałą jasnością. Obiektyw ma wbudowany optyczny stabilizator obrazu. Wykonane przez DMC-FZ10 fotografie nie odbiegają znacznie od zdjęć wykonanych przez sprzęt profesjonalny.

Aparat ma dość interesujący kształt. Wygląda jakby do obiektywu został dołączony aparat, a nie odwrotnie. Obiektyw jest dość duży, przez co przyćmiewa konstrukcję korpusu aparatu. Intryguje natomiast, że w miejscu, gdzie zwykle producenci umieszczają nazwę firmy, Panasonic umieścił nazwę serii aparatów (Lumix), a logo znajduje się obok (z nazwą modelu), prawie niewidoczne. Aparat dostępny jest w dwóch rodzajach obudowy - czarnej i srebrnej.

Lumix DMC-FZ10 to pierwszy cyfrowy aparat z matrycą o rozdzielczości 4 megapikseli i 12-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowej 35-420 w filmie 35 mm). Parametry zapewnia obiektyw Leica o stałej jasności 1:2,8. Wyposażono go w optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer), który wspiera fotografa podczas wykonywania zdjęć z długim czasem otwarcia migawki oraz na długich ogniskowych. Uważać jednak należy w czasie fotografowania z krótkimi ogniskowymi - z najszerszą ogniskową widzialny jest efekt rybiego oka.

Zdjęcia wykonywane są z maksymalną rozdzielczością 2304 x 1728 pikseli. Dostępne są też mniejsze rozdzielczości: 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 oraz funkcja zdjęć panoramicznych o rozdzielczości HDTV - 1920 x 1080.

Sprawnie działa funkcja seryjnego wykonywania zdjęć. Wykonując takie fotografie, można odnieść wrażenie, że korzysta się z tradycyjnego aparatu. Podczas seryjnego fotografowania zdjęcia od razu pokazywane są na wyświetlaczu. Aparat wykonuje cztery fotografie na sekundę, a w buforze mieści się siedem zdjęć w pełnej rozdzielczości. Istnieje też możliwość ustawienia trybu dwukrotnie wolniejszego.

DMC-FZ10 ma kilka trybów ekspozycji: Program AE, ustawienia przysłony, ustawienia czasu otwarcia migawki oraz tryb ręczny. Dostępne są także predefiniowane tryby makro, nocny, portretowy, sportowy i fotografowanie poruszających się obiektów. Nagrywa filmy QuickTime w rozdzielczości 320 x 240 pikseli z prędkością 30 lub 10 klatek na sekundę. Długość filmu ograniczona jest tylko ilością dostępnego miejsca na karcie.

Podczas wykonywania zdjęć można uruchomić funkcję wyświetlania histogramu. Wykres pokazywany jest na wyświetlaczu cały czas przed wykonaniem fotografii, można więc sprawdzić, czy właściwe są ustawienia i czy zdjęcie będzie odpowiednio naświetlone. Zarówno zdjęcia, jak i histogram wyświetlane są na dużym, 2-calowym wyświetlaczu LCD.

Jakość wykonywanych zdjęć jest bardzo dobra. Producent wyeliminował wszelkie szumy z matrycy, dzięki czemu są one czyste i czytelne. Aparat w trybie automatycznym miał lekkie tendencje do prześwietlania zdjęć wykonywanych w pełnym słońcu, ale parametr ten bez problemu można skorygować ustawiając go ręcznie. Szybkość ustawiania ostrości nie jest duża, chociaż wciąż akceptowalna. Maleje jednak wraz ze zwiększeniem ogniskowej obiektywu.

W aparat wbudowana jest bardzo mała, chociaż dość silna lampa błyskowa. Istnieje też możliwość podłączenia lampy zewnętrznej.

Dostarczony z aparatem akumulator można ładować zarówno w aparacie, jak i w dołączonym zasilaczu. Istnieje możliwość równoczesnego ładowania baterii w zasilaczu i zasilania nim aparatu.

Zdjęcia zapisywane są w karcie pamięci Secure Digital, do aparatu, niestety, producent dołączył kartę o bardzo małej pojemności 16 MB.

Decydując się na kupno tego aparatu, trzeba wziąć pod uwagę konieczność kupna bardziej pojemnej karty. Miłą zaletą jest podłączony do komputera aparat, widziany jako kolejny dysk i nie trzeba instalować specjalnego oprogramowania.

produkt: Lumix DMC-FZ10

producent: Panasonic, http://www.panasonic.pl

cena brutto: 3499 zł

konkurenci: Canon, Minolta, Nikon, Olympus

kontakt: Panasonic, http://www.panasonic.pl

za:

Duży i solidny obiektyw firmy Leica, możliwość wyświetlenia histogramu podczas wykonywania zdjęć, funkcja zdjęć panoramicznych, stopka do zewnętrznej lampy błyskowej.

przeciw:

Stosunkowo mała rozdzielczość matrycy.


Zobacz również