Patchburn 3 - narzędzie wspomagające nagrywanie

Nie działa ngrywarka DVD z aplikacjami systemowymi? Patchburn 3 pomoże rozwiązać taki problem. Po chwili jakakolwiek wewnętrzna lub zewnętrzna nagrywarka będzie widoczna w iTunes, iDVD czy DiskUtility.

Nie działa ngrywarka DVD z aplikacjami systemowymi? Patchburn 3 pomoże rozwiązać taki problem. Po chwili jakakolwiek wewnętrzna lub zewnętrzna nagrywarka będzie widoczna w iTunes, iDVD czy DiskUtility.

Patchburn to niewielkie narzędzie, które umożliwia Macintoshowi współpracę z dowolną nagrywarką DVD. Pierwsza wersja Patchburna działała pod OS-em 10.2. Druga była dedykowana specjalnie dla systemu 10.3. Trzecia wersja pracuje także pod Panterą, ale wnika ze zmianami głębiej w system.

Najnowszą funkcją w programie jest zmiana wartości w Apple System Profilerze. ASP, wywoływany przez Menu Jabłko -> About this Mac -> More Info, pokazuje urządzenia podłączone do komputera. Są wśród nich dyski twarde, nagrywarki CD/DVD, karty graficzne itp. Gdy najedziemy kursorem na zakładkę ATA i wybierzemy nagrywarkę - pojawi się napis "Vendor Supported".

I tak to działa - Apple od systemu 10.3 umożliwił dodawanie opisów nowych nagrywarek do systemu przez tzw. Device Profiles (profile urządzeń). Profile wyglądają na pierwszy rzut oka jak zwykłe pliki XML, które można edytować dowolnym edytorem tekstu. Teoretycznie więc można by je pisać samemu. Jednak istnieje ograniczenie w ich tworzeniu - odpowiednie możliwości są dostępne tylko dla producentów sprzętu. W Device-Profile znajduje się zapis DRDeviceProfileData. Zawiera on dane binarne, spakowane i zakodowane jako kod ASCII. System operacyjny w czasie restartu sprawdza, czy dane binarne zgodne są z pozostałą częścią profilu, i w przypadku zgodności pokazuje w Apple System Profilerze wspomniany napis Vendor Supported.

Począwszy od wersji 3. program Patchburn jest w stanie zmienić profil (i zawarte w nim dane XML). Jeżeli po jego użyciu w ASP pojawi się po restarcie opis Vendor Supported, to oznacza, że nasza nagrywarka jest już widziana przez system.

Triki w iDVD

Zmieniony profil pozwala na nagrywanie bezpośrednio w iTunes i Finderze. Problemy zaczynają się pojawiać dopiero w przypadku programu iDVD. Teoretycznie narzędzie to pracuje bowiem tylko z wbudowanymi nagrywarkami. Patchburn 3 obchodzi to ograniczenie i pozwala korzystać z zewnętrznych nagrywarek. Kliknięciem w trójkąt przy opcji Expert Mode w programie uruchamiamy opcje zaawansowane. Na dole widać przycisk Install support for iDVD4. Patchburn używa tylnej furtki, którą programiści Apple'a zapomnieli usunąć. Jeżeli użytkownik Macintosha ma na dysku dwa specjalne pliki iDVD, może zgrywać dane na zewnętrzną nagrywarkę lub napęd taśmowy. Patchburn sprawdza, czy te pliki istnieją, a jeśli ich nie ma, sam je dodaje. Ażeby sprawę iDVD doprowadzić do końca, trzeba przedsięwziąć jeszcze parę kroków. Na początek nagrywarka zewnętrzna musi być widoczna przez system. To załatwia Patchburn swoją główną funkcją. Tu uwaga: oficjalnie uznawanych przez Apple'a nagrywarek nie można podłączyć do wewnętrznej szyny IDE komputera. W tym przypadku iDVD działa tylko z zewnętrznymi nagrywarkami.

Aby uzyskać dodatkowe opcje w iDVD, należy dwukrotnie kliknąć przycisk Burn prawym klawiszem myszy (lub myszą z wciśniętym klawiszem Ctrl). iDVD otworzy okno dialogowe, z którego można będzie wybrać zewnętrzne nagrywarki, napędy taśmowe lub zgrać pliki jako image.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Patchburn 3 podczas każdego startu pyta się o hasło administratora. Ma to pozwolić na zmiany w systemie tylko uprawnionym użytkownikom komputera. Ponadto wyskakujące w wersji 2. błędy NilObject-Exception należą do przeszłości. Jeżeli usuniemy wygenerowany przez program profil, Patchburn usunie tylko ten profil, który sam utworzył. Związane jest to z tym, że niektórzy producenci (na przykład LaCie) dodają własne profile do swoich urządzeń, a tych Patchburn nie rusza. Stare profile z wersji 2. zostają od razu przez program wykryte i usunięte, a następnie są tworzone nowe. Nie ma więc niebezpieczeństwa nadpisania profilu.

Podsumowanie

Program jest prostszy niż poprzednia wersja. Po jego użyciu w zasadzie każda nieautoryzowana nagrywarka powinna współdziałać poprawnie z systemem Mac OS X.

produkt Patchburn 3

producent Christian Möller, http://www.patchburn.de

cena bezpłatny

konkurenci brak

kontakt Christian Möller, http://www.patchburn.de

za:

Dołącza tylko swoje profile, nie naruszając systemu. Pozwala na nagrywanie różnymi nagrywarkami.

przeciw:

Kolejna wersja programu może zawierać inne błędy, które na szczęście są poprawiane na bieżąco.


Zobacz również