Pioneer DV-668av

Ze względu na bardzo wysoką jakość obrazu, odtwarzacz plasuje się w ścisłej czołówce.

Ze względu na bardzo wysoką jakość obrazu, odtwarzacz plasuje się w ścisłej czołówce.

Kilka miesięcy temu na rynku debiutował DV-868AVi - jeden z najlepszych odtwarzaczy DVD Pioneera, flagowy model tej marki. Urządzenie to wówczas stanowiło wyznacznik jakości obrazu i chociaż w salonach audio-wideo pojawiło się coraz więcej modeli odtwarzaczy mogących konkurować z nim jakością, to i tak rzadko który był i jest w stanie zaoferować podobną funkcjonalność w zbliżonej cenie. Obecnie do naszych testów trafił model bardzo zbliżony do 868AVi, będący jego okrojoną wersją - DV-668AV. Kluczowe elementy wyposażenia obu odtwarzaczy pozostały jednak identyczne i dlatego oba zasługują na szczególne zainteresowanie. DV-668AV wyposażono w wyjście wideo najnowszego, cyfrowego standardu HDMI. Standard ten jest rozwinięciem idei cyfrowego przesyłania sygnału wideo pomiędzy urządzeniami. Rozbudowano go o przesyłanie dźwięku wielokanałowego. Korzyść, jaka płynie z cyfrowej transmisji obrazu, to po pierwsze brak konieczności konwersji cyfrowego sygnału na analogowy i odwrotnie. Jest to więc doskonały sposób komunikacji pomiędzy takimi urządzeniami, jak odtwarzacze DVD, projektory czy ekrany plazmowe. Model 868AVi miał dodatkowy obwód wideo podnoszący rozdzielczość obrazu - Digital Direct Pixel Drive, który pozwalał zwiększyć rozdzielczość wyjściową materiału wideo tak, aby był on prezentowany z doskonałą jakością na ekranach o wysokiej rozdzielczości. Wersja 668AV nie ma tego elementu wyposażenia. Obraz wysyłany złączem HDMI ma 576 (PAL) lub 480 linii poziomych. Nie jest zatem możliwe jego nadpróbkowanie do postaci 1080 linii spotykanych w wyświetlaczach HDTV. Warto dodać, że posiadając projektor z gniazdem DVI, a nie HDMI, także będzie można skorzystać z cyfrowej drogi przesyłu sygnału. Interfejs jest kompatybilny wstecznie, to znaczy możliwe jest skorzystanie z przejściówki HDMI-DVI i poprowadzenie wyłącznie sygnału wideo do wyświetlaczy z takim właśnie interfejsem.

Pilot - bardzo ergonomiczny sterownik z wygodnym joystickiem i obrotowym pierścieniem. Podświetlane klawisze.

Pilot - bardzo ergonomiczny sterownik z wygodnym joystickiem i obrotowym pierścieniem. Podświetlane klawisze.

Urządzenie odtwarza krążki DVD-Audio i SACD. W sekcji audio zauważalna jest kolejna różnica w stosunku do modelu "wyższego". Jest nią brak cyfrowego złącza FireWire, które pozwoliłoby połączyć odtwarzacz DVD z odpowiednim amplitunerem i za pośrednictwem jednego kabla przesyłać wielokanałowe ścieżki audio (także DVD-Audio i SACD, które standardowo wymagają transmisji 6 przewodami analogowymi). Dla każdego z kanałów przewidziano na szczęście bardzo dobre przetworniki Burr Brown 1738EG o parametrach 24-bit./192 kHz. Jednak największe wrażenie w odtwarzaczu Pioneera robi sekcja wideo.

W DV-668AV zastosowano przetwornik wideo 12-bit./216 MHz. Taki układ połączony z procesorem wygładzania krawędzi NSV pozwala na uzyskanie obrazu o rewelacyjnej wręcz jakości. Już uzyskana na złączu komponentowym wizja jest doskonała. Obraz jest stabilny, bardzo precyzyjny, z doskonałą redukcją efektu tzw. postrzępionych krawędzi, których praktycznie nie widać. Po przełączeniu transmisji wizji na interfejs HDMI uzyskamy jednak jeszcze lepszy obraz. Różnice można zauważyć, podłączając DVD do dobrego projektora lub ekranu plazmowego. Obraz staje się przede wszystkim ostrzejszy i nieco bardziej kontrastowy. Eliminacji podlegają także szumy, co automatycznie pozwala docenić efekty transmisji sygnału wideo niepoddanego dwukrotnej konwersji. Pioneer gwarantuje uzyskanie doskonałego obrazu z praktycznie dowolnego wyjścia wideo. Kolory są czyste, a kontury wspaniale rysowane (nie następuje ich przerysowanie). Brzmienie jest bardzo precyzyjne, uporządkowane, wręcz "aptekarsko" dokładne. Warto podłączyć DVD Pioneera do wzmacniacza o ciepłym brzmieniu, bo w przeciwnym razie ten krystaliczny dźwięk może okazać się zbyt techniczny i pozbawiony wigoru. Kontrola basu jest wprawdzie bardzo dobra, a wszelkie podzakresy dawkowane w odpowiednich proporcjach, jednak aby zachować "duszę" nagrania, należy dobrze dobrać sprzęt towarzyszący - kolumny, okablowanie i wzmacniacz.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 3800 zł

Dystrybutor DSV

http://www.dsv.com.pl

Wymiary 42 x 10 x 27,8 cm

Waga 5,4 kg

Funkcje kompresja dynamiki, przekształcanie dźwięku wielokanałowego DD 5.1 do stereo dostępnego na wyjściach analogowych, odtwarzanie MP3, tryb dźwięku przestrzennego, Disk Navigator, zoom, regulacja parametrów obrazu, SACD, DVD-Audio, HDMI, Pure Audio

Złącza HDMI, komponent, 2 x kompozyt, 2 x S-Video, 2 x Euroscart, wyjście cyfrowe elektryczne i optyczne, wyjście analogowe 5.1, terminal sterowania systemowego SR

Główni rywale

Sony DVP-NS999ES 6999 zł

Dla najbardziej wymagających kinomanów, którym zależy nie tylko na bardzo wysokiej jakości obrazu, ale i dźwięku.

Pioneer DV-868AVi 6300 zł

Szczyt osiągnięć w kategorii jakość obrazu. Brzmieniowo bez przełomu. Wyposażony w skaler wideo T-Rex i cyfrowy interfejs iLink.


Zobacz również