Pioneer VSX-D814

Przetestowaliśmy 8-kanałowy amplituner z bogatym wyposażeniem, posiadający system automatycznej kalibracji kolumn

Przetestowaliśmy 8-kanałowy amplituner z bogatym wyposażeniem, posiadający system automatycznej kalibracji kolumn.

Pioneer od wielu lat wyposaża swoje amplitunery w większą liczbę dodatków niż jego konkurenci. Nie zawsze są to funkcje istotne, jednak w przypadku modelu VSX-D814 japońska firma nie dołączyła kolejnego mało przydatnego programu kreacji wirtualnego kościoła czy stadionu, lecz wprowadziła wygodny w użyciu mikrofon kalibracyjny dotychczas występujący z najlepszymi modelami w firmowym katalogu.

Mimo to implementacja rozwiązania odpowiedzialnego za optymalne ustawienie parametrów pracy kolumn nie jest taka sama jak w najdroższych modelach. Amplitunery AX3 i AX5 mają bowiem bardziej rozbudowany system MCACC. Mikrofon analizuje sygnały testowe emitowane przez kolumny zestawu, a następnie, oprócz obrania odpowiednich wartości opóźnień i wzmocnienia poszczególnych kanałów, bada ich charakterystykę częstotliwościową i koryguje dla każdej kolumny osobno. W przypadku amplitunera VSX-D814 korekcja charakterystyk została pominięta. Pozostały automatyczne regulacje pozwalające na wygodne wyrównanie poziomu wysterowania kolumn i ujednolicenie czasu docierania dźwięku do uszu słuchacza. Proces kalibracji zestawu przy użyciu systemu MCACC jest bardzo łatwy. Do specjalnego gniazda na przednim panelu podłączamy dostarczony w komplecie mikrofon z długim przewodem. Mikrofon umieszczamy w miejscu, gdzie zamierzamy najczęściej oglądać filmy. Następnie uruchamiamy program specjalnie przygotowanych sygnałów testowych, czekamy aż system przeanalizuje zebrane przez mikrofon dane i ustawi optymalne parametry odsłuchu. Jeśli nie zadowolą nas efekty automatycznego ustawienia, możemy dokonać odpowiednich korekt samodzielnie. Niestety, producent nie wyposażył amplitunera w menu ekranowe, które ułatwiłoby szybkie wybieranie pożądanej opcji. VSX-D814 jest urządzeniem 8-kanałowym: zamiast jednej kolumny tylnej centralnej, możemy podłączyć dwa zespoły głośnikowe i w ten sposób dodatkowo zwiększyć spójność ściany dźwiękowej za słuchaczem. Jeśli tylne kolumny surround są ustawione szeroko, warto skorzystać z takiej opcji.

Pilot - do jego sprawnej obsługi potrzeba nieco wprawy. Dobrze wykonany, jednak brakuje podświetlania klawiszy.

Pilot - do jego sprawnej obsługi potrzeba nieco wprawy. Dobrze wykonany, jednak brakuje podświetlania klawiszy.

W przypadku wąskiego rozstawu konfiguracja taka nie ma uzasadnienia. Niestety, dodatkowych końcówek mocy przeznaczonych dla tych kanałów nie da się wykorzystać w sposób przewidziany w droższych amplitunerach Pioneera (w modelach AX3 i AX5, jeśli nie korzystamy z dodatkowych kanałów surround, to można je wykorzystać do dodatkowego zasilania mocą kolumn wyposażonych w podwójne złącza głośnikowe). Co więcej, jeśli będziemy chcieli podłączyć kolumny z gniazdami biwire do złączy głośnikowych A i B jednocześnie, to można korzystać z takiego trybu tylko podczas odsłuchów stereo. Przy nagraniach wielokanałowych możliwa jest aktywacja wyłącznie jednego gniazda. Wyposażeniem, które uzupełnia braki poprzednich modeli amplitunerów Pioneera, są gniazda wideo standardu komponentowego. Jest jedno wyjście i dwa wejścia komponent dla urządzeń wideo wyposażonych w ten rodzaj interfejsu. Ostatnią z istotnych nowości VSX-D814 jest wyposażenie go w najnowszy dekoder dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic IIx. Dzięki niemu można przekształcić nagrania stereofoniczne, a także 6-kanałowe, tak aby dźwięk był generowany przez wszystkie 8 kolumn zestawu. Oczywiście nie zabrakło całej gamy innych cyfrowych dekoderów: DD EX, DTS ES, DTS 96/24 czy DTS NEO:6. Brzmieniowo amplituner Pioneera wypada zdecydowanie lepiej niż jego poprzednicy należący do podobnej kategorii cenowej. Dźwięk zyskał lepsze wypełnienie, jest soczysty i mniej techniczny. Amplitunery Pioneera oferowały zwykle brzmienie poprawne, jeśli chodzi o równowagę częstotliwościową, jednak brakowało im nasycenia barw, bogatszej palety dźwięków. Teraz usłyszeliśmy amplituner grający obszernie, efektownie i przyjemnie dla ucha. Brzmienie nieco zmiękczono, w wyniku czego jest ono bardziej plastyczne i relaksacyjne. Nie zatracono przy tym prędkości basu czy wypełnienia średnich tonów. Te podzakresy pasma przekazywane są w sposób zdecydowany i mocno zarysowany. Soprany nieco złagodniały, co jednak pozytywnie wpłynęło na jakość brzmienia.

Informacje

Typ amplituner 7.1

Cena 2259 zł

Dystrybutor DSV http://www.dsv.com.pl

Wymiary 42 x 15,8 x 40,1 cm

Waga 10,6 kg

Funkcje DPL II, NEO:6, DD EX, DTS ES, DTS 96/24, DPL IIx, kilkanaście trybów DSP, kompresja dynamiki, tryb Direct, przyciemnianie wyświetlacza, przypisywanie złączy do źródeł, MCACC (automatyczna kalibracja z użyciem mikrofonu), tuner radiowy z RDS i pamięcią 30 stacji, łącze systemowe SR+

Złącza 2 wejścia i 1 wyjście wideo komponent, 7-kanałowy pre out, wejście na 6-kanałowy zewnętrzny dekoder, 6 wejść i 2 wyjścia liniowe audio oraz 4 złącza S-Video, wyjście cyfrowe audio (optyczne), 5 wejść cyfrowych audio (3 optyczne, 2 elektryczne), wejście i wyjście do połączenia urządzeń Pioneera w jeden zestaw

Dlaczego

Bogate wyposażenie z wygodnym systemem automatycznej kalibracji. Możliwość stworzenia rozbudowanego 8-kanałowego systemu kinowego o dobrym, obszernym brzmieniu.


Zobacz również