Płyty główne AMD 64

AMD 64 przystępuje właśnie do decydującej walki o klienta. Rok 2005 może być dla procesorów 64-bitowych przełomowy lub zakończyć się wielką klapą.

AMD 64 przystępuje właśnie do decydującej walki o klienta. Rok 2005 może być dla procesorów 64-bitowych przełomowy lub zakończyć się wielką klapą.

W ostatnim kwartale tego roku Microsoft zamierza wprowadzić 64-bitową odmianę Windows XP, która powinna zdecydowanie zmienić układ rynku aplikacji na tę platformę sprzętową. Właśnie brak odpowiedniego oprogramowania, idący w parze z wysokimi cenami samych procesorów, hamował dotychczas rozpowszechnianie się 64-bitowej platformy AMD. Paradoksalnie popularyzacji AMD pomoże zapewne Intel 64-bitowymi Prescottami, które mają się pojawić na rynku z początkiem 2005 roku. Pod względem sprzętowym platforma AMD 64 wyraźnie dojrzała. Pierwsze, niezupełnie udane chipsety NVIDIA nForce3 150 opuszczają już płyty główne, a zastępują je bardziej dopracowane układy sterujące z rodziny nForce3 250/Pro. Także VIA, chociaż mogła się pochwalić najlepszym dotychczas chipsetem na platformę 64-bitową, nie spoczęła na laurach i opracowała kolejną wersję udanego chipsetu K8T880. Przeznaczony jest zarówno do procesorów AMD 64, jak i FX. Jego największa zaleta to możliwość pracy z asynchronicznym taktowaniem szyny systemowej, AGP i PCI. To pozwoli miłośnikom podkręcania na maksymalny tuning platformy 64-bitowej. Dotychczas taktowanie możliwe było jedynie w trybie synchronicznym, co bardzo skutecznie przeszkadzało w "rasowaniu" peceta. Teraz możliwe jest ustawienie "na sztywno" częstotliwości taktowania szyny PCI i AGP, które przy synchronicznym. Obecnie to jednak nForce3 250 jest najnowocześniejszym i najbardziej zaawansowanym chipsetem na platformę 64-bitową AMD. Jeśli chodzi o płyty główne, to polecamy zarówno modele z chipsetami VIA, jak i NVIDII.

Gigabyte K8VT800 Pro

Informacje: NTT System, http://www.gigabyte.pl , tel. (22) 6105161

Cena: 519 zł

Płyta oparta na sprawdzonym i bardzo szybkim chipsecie, pozbawiona słabych stron, zyskała nasze szczególne uznanie. Doskonałe wyposażenie czy wyjątkowa wydajność, przy słabej dokumentacji lub pominięciu któregoś z kluczowych elementów wyposażenia, nie pozwolą jej na zyskanie wielkiej popularności rynkowej. Wie o tym Gigabyte, który w konstrukcjach dla wymagających użytkowników nie szczędzi dodatków i autorskich rozwiązań. Płytę K8VT800 Pro oparto na sprawdzonym chipsecie VIA K8T880. Nie jest to, niestety, wersja PRO, chociaż i tak zaawansowane opcje dostępne w BIOS-ie pozwalają na przyspieszenie działania procesora i innych komponentów komputera. W wyposażeniu płyty znalazło się prawie wszystko, czego potrzeba w nowoczesnym pececie. Prawie, bo jedynym zgrzytem, jaki odnotowaliśmy, jest brak choćby jednego cyfrowego wyjścia audio. Stosowne złącze znajdziesz na płycie, jednak w komplecie z K8VT800 Pro nie dostaniesz śledzia z wyjściem cyfrowym. Do płyty możesz podłączyć aż 10 napędów dyskowych, osiem z nich musi być wyposażonych w kontroler ATA, natomiast dwa pozostałe zapewnią komunikację z urządzeniami standardu SATA-150. Oczywiście bez względu na rodzaj dysków można je skonfigurować do pracy w trybie RAID (dwa kontrolery na płycie). Zamiast samych twardych dysków do kontrolerów możesz, oczywiście, podłączyć napędy optyczne ATA lub SATA. Z montażem solidnego układu chłodzenia na procesorze nie będzie problemów. Wokół podstawki procesora zamontowano solidny stelaż, zapewniający stabilność nawet ciężkiego radiatora. Dodatkowa wzmacniająca konstrukcję płyta znalazła się na spodzie. K8VT800 Pro w naszych testach był najwydajniejszym modelem.

Mostek północny: VIA K8T880

Mostek południowy: VT8237

Maks. RAM: 3072 MB

Złącza dysków: 4x Ultra ATA/133; 2x Serial ATA

Microstar K8N Neo Platinum Edition

Informacje: MSI, http://www.msi-polska.pl

Cena: 555 zł

Microstar zaprojektował ciekawą płytę do procesorów AMD. Urządzenie wyróżnia się wśród konkurencji m.in. nietypowym i - naszym zdaniem - bardzo udanym rozplanowaniem podzespołów na laminacie. Banki pamięci powędrowały nad podstawkę procesora, gdzie zwyczajowo umieszczono gniazda napędów ATA133. W ich pobliżu znajdują się także dwa złącza SATA-150 (w sumie na płycie są cztery), a na samym dole nieco już zapomniane złącze do stacji dyskietek. Producent poważnie podszedł do kwestii zasilania. Zamontowano specjalne układy stabilizujące napięcie i można się spodziewać długotrwałej i bezawaryjnej pracy konfiguracji opartej na K8N Neo. Układ dźwiękowy może obsługiwać aż osiem kanałów, a za przetwarzanie audio odpowiada coraz popularniejszy kodek Realtek ALC850. W okolicy podstawki procesora, wokół której znajdziemy mnóstwo wolnej przestrzeni, pozwalającej na montaż ponadprzeciętnie dużych układów chłodzenia, zauważyć można niepozorną srebrną kostkę z nadrukiem CoreCell. W rzeczywistości jej możliwości są spore, a odpowiada za realizację wielu funkcji. Przede wszystkim daje bardzo zaawansowane możliwości przetaktowania podzespołów, z blokadą taktowania szyny PCI włącznie. Jeśli nie czujesz się ekspertem w dziedzinie dobierania optymalnych wartości zwiększających wydajność komputera, możesz zdać się na system automatycznego zwiększania prędkości D.O.T. Swego czasu MSI było mocno krytykowane za nieujawnienie jego właściwości, polegających na automatycznym zwiększaniu mocy obliczeniowej peceta. Teraz w ślady tajwańczyków poszli inni wytwórcy, a D.O.T. montowany jest na najlepszych płytach MSI. Ogromnym atutem płyty jest, oczywiście, jej atrakcyjna cena.

Mostek północny: NVIDIA nForce3 250Gb

Mostek południowy: zintegrowany

Maks. RAM: 3072 MB

Złącza dysków: 2x Ultra ATA/133; 4x Serial ATA

Epox EP-8KDA3+

Informacje: Pronox Technology, http://www.pronox.com.pl , tel. (32) 2075600

Cena: 599 zł

Płyta EP-8KDA3+ do Athona 64 jest szczególnie atrakcyjna dla osób lubiących samodzielnie zwiększać wydajność peceta. Epox nie od dzisiaj znany jest z produkcji płyt głównych, które oferują ponadprzeciętne możliwości przetaktowania komponentów komputera. Opisywany model przeznaczony jest do układów Athlon 64 z podstawką Socket 754. Opiera się na najnowszym chipsecie NVIDIA nForce3 250Gb. Dopisek "Gb" oznacza, że w chipsecie zintegrowano kontroler gigabitowej sieci LAN. Najnowszy układ jest zdecydowanie lepszy od przeciętnej pierwszej wersji chipsetu NVIDII do procesorów AMD 64, nForce3 150. Zalet jest dużo więcej. W mostku północnym (chipsety nForce3 nie mają mostka południowego, wszystkie funkcje zintegrowano w jednym układzie) zawarto także zaawansowany kontroler napędów dyskowych ATA i SATA. Realizuje on również funkcje RAID 0,1 oraz 0+1 i obsługuje do czterech napędów SATA. Epox nie poprzestał na standardowym wyposażeniu i dodał oddzielny kontroler Sil3114, który pozwala na podłączenie kolejnych dwóch dysków SATA.

Mając płytę Epox, możemy oglądać filmy i słuchać muzyki, podłączając do peceta aż osiem kolumn. Nowy kodek Realtek ALC850 daje taką możliwość. Oczywiście nie zabrakło cyfrowych wyjść audio (koncentryczne i optyczne). Wspomniane już funkcje BIOS-u, pozwalające na podkręcanie komputera, prezentują się bardzo zachęcająco. Mnożnik procesora możemy zmieniać w zakresie 8-20x, napięcie 1,55-1,70 V, a FSB ze skokiem co 1 MHz w zakresie 200-250 MHz. Wydajność płyty jest bardzo dobra, a na uwagę zasługuje stabilna praca platformy nForce3 250Gb. Za wadę płyty uważamy brak choćby jednego gniazda FireWire.

Mostek północny: NVIDIA nForce3 250Gb

Mostek południowy: zintegrowany

Maks. RAM: 3072 MB

Złącza dysków: 2x RAID Ultra ATA/133; 2x Serial ATA


Zobacz również