Poręczna szafa grająca

Określenie ''odtwarzacz MP3'' już niedługo wyjdzie z użycia. Najnowsze tego typu urządzenie obsługują już nie tylko format MP3, ale również WMA, AAC oraz MP3 Pro. To jeszcze nic, bo odtwarzacz może być również przenośnym kalendarzem menedżerskim czy książką adresową.

Określenie ''odtwarzacz MP3'' już niedługo wyjdzie z użycia. Najnowsze tego typu urządzenie obsługują już nie tylko format MP3, ale również WMA, AAC oraz MP3 Pro. To jeszcze nic, bo odtwarzacz może być również przenośnym kalendarzem menedżerskim czy książką adresową.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Czasy, kiedy odtwarzacze MP3 służyły wyłącznie do odgrywania muzyki, minęły równie bezpowrotnie, jak czasy wykorzystywania telefonów komórkowych wyłącznie do rozmów. Obecnie odtwarzacze MP3 mogą pełnić funkcję radia, dyktafonu, przenośnego twardego dysku. Pierwszym przenośnym odtwarzaczem MP3 był Rio firmy Diamond. Gdy tylko powstał, do natarcia rzuciła się rzesza prawników opłacanych przez stowarzyszenie firm fonograficznych RIAA. Celem było wymuszenie odszkodowania od Diamonda za rzekome umożliwienie przenoszenia nielegalnych kopii utworów muzycznych dzięki Rio. Wszystko, co wiązało się z formatem MP3, organizacji RIAA kojarzyło się z piractwem. Nieważne, czy utwór w formacie MP3 skopiowałeś na własny użytek z płyty CD będącej twoją własnością, czy ściągnąłeś ze stron zespołów, które w ten sposób chciały się promować, zdaniem RIAA, MP3 to piractwo. Na szczęście obłęd minął, dzięki czemu początkowo przestraszeni producenci sprzętu muzycznego zaczęli wzbogacać rynek odtwarzaczy MP3 o swoje produkty. Właśnie dzięki temu dziś możesz poznać wyniki naszego testu.

Jak zauważysz, w teście zdecydowaną większość stanowią odtwarzacze płyt CD i na karty pamięci. Najciekawszymi produktami są za to urządzenia wyposażone w twardy dysk, choć z uwagi na wysoką cenę cieszą się małą popularnością.

Rekomendacje

Niektóre funkcje odtwarzacza można uznać za standardowe i nie warto płacić większych pieniędzy za sprzęt atrakcyjnie wyglądający, ale niedysponujący czymś więcej. Powiemy ci, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę, kupując odtwarzacz.

Typowe urządzenie do odgrywania plików MP3 powinno mieć przede wszystkim wyświetlacz, na którym oprócz numeru piosenki czy jej długości powinna się znaleźć informacja o tytule utworu. Jedynym usprawiedliwieniem braku ekranu są małe rozmiary urządzenia, tak jak MuVo firmy Creative. Liczba odczytywanych formatów muzycznych także ma znaczenie. MP3 nie jest idealną metodą kompresji dźwięku, w niektórych wypadkach lepszy okazuje się standard WMA, w innych AAC, a przeważnie MP3 Pro, o którym powiemy w dalszej części tekstu. Trudno znaleźć urządzenie współpracujące ze wszystkimi formatami, dlatego zwróć uwagę, czy odtwarzacz ma funkcję dogrywania dekoderów. Rozwiązanie to zastosował Thomson w modelu PDP 2225, Lyra Personal Jukebox oraz Philips w Expanium EXP 511 i 431. W tym ostatnim wypadku sprawa jest o tyle ciekawa, że produkt Philipsa jest urządzeniem odtwarzającym płyty CD bez interfejsu USB czy FireWire. Aby do Expanium EXP 511 wgrać nowe dekodery, należy - zgodnie z zaleceniami producenta - nagrać stosowną płytę i włożyć ją do odtwarzacza. Dzięki temu produkt zainstaluje obsługę nowych formatów.

W większych urządzeniach, jak odtwarzacze płyt CD lub z twardym dyskiem, sprawdź, czy producent dodaje pilota umieszczonego na kablu słuchawkowym. Jeżeli nie, to każda zmiana utworu będzie wymagać wyjęcia odtwarzacza z kieszeni czy torby.

Coraz więcej urządzeń odgrywających pliki muzyczne wyposażonych jest w baterie-akumulatory, które ładują się po podłączeniu odtwarzacza do prądu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastąpienia ich zwykłymi bateriami kupionymi w kiosku, np. gdy jesteś w podróży. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup urządzenia z twardym dyskiem, upewnij się, że model wyposażono w interfejs FireWire lub USB 2.0. Dzięki temu pliki zamiast kilkudziesięciu minut wgrywane będą do pamięci odtwarzacza znacznie krócej. Doskonale widać to w tabeli testowej.

Zarówno w wypadku odtwarzacza na karty pamięci, jak i z twardym dyskiem, warto sprawdzić, czy pozwala on na pracę z Windows jako dysk wymienny bądź dysk USB. Część testowanych urządzeń Windows XP od razu wykrywa jako "dysk wymienny", inne wymagają dodatkowego oprogramowania, tak jak Creative Jukebox 3. Pliki niemuzyczne kopiuje się na twardy dysk wbudowany w ten odtwarzacz i odtwarza z niego przy użyciu programu Creative File Manager. Aby możliwe było przeniesienie ich do innego komputera, aplikację wyposażono w funkcję Create installation disk, która na dyskietkę kopiuje pliki instalacyjne Creative File Managera. W komputerze docelowym wystarczy włożyć dyskietkę, zainstalować niewielką aplikację, aby móc przegrywać dane zapisane w odtwarzaczu. Sposób ten może nie jest tak wygodny, jak w przypadku iPOD-a, rozpoznawanego jako dysk wymienny, ale lepszy rydz niż nic. Największą uwagę zwróć na jakość słuchawek. Kupując na przykład produkt Thomsona, otrzymasz słuchawki o bardzo dobrej jakości, jednak do wielu urządzeń trzeba dokupić lepsze.

Wskazówka

Procedurę testową do odtwarzaczy MP3 zamieszczamy na płycie dołączonej do numeru.


Zobacz również