Primatte Chromakey 2.0

  • kj,
  • se,

Bluebox to bardzo przydatne narzędzie w rękach filmowca. Dzięki nowym plug-inom trafiło także do fotografów.

Bluebox to bardzo przydatne narzędzie w rękach filmowca. Dzięki nowym plug-inom trafiło także do fotografów.

Primatte Chromakey to plug-in do Photoshopa, który pozwala na usunięcie jednolitego kolorystycznie tła ze zdjęć studyjnych i nałożenie innego zdjęcia jako tła. Na oczyszczanym zdjęciu mogą znajdować się jednolite tkaniny, włosy czy szkło. Tło powinno być jednolite i może być w dowolnym kolorze, chociaż producent zaleca wykorzystanie tła w kolorze zielonym lub niebieskim.

Primatte był dostępny przez wiele lat jako plug-in do oprogramowania wideo, np. Adobe After Effects. To jego pierwsza wersja do obróbki zdjęć.

Program udostępnia mnóstwo narzędzi do oddzielania interesującego obiektu od tła. Wymagają one jednak trochę pracy i eksperymentów, bo dość łatwo jest przesadzić z ustawieniami, czego efektem będzie np. nadanie przezroczystych cech głównemu obiektowi.

Plik z oddzielonym tłem można jeszcze dopracowywać, pomaga w tym wiele dodatkowych narzędzi korekcyjnych. Wymaga to trochę praktyki, ale usuwanie niebieskich fragmentów z włosów działa świetnie. Korygowany fragment obrazu można także podejrzeć na powiększeniu.

Primatte jest dość powolny i względnie drogi (chociaż konkurencyjny, najlepszy na rynku, ale też o wiele wolniejszy, AdvantEdge firmy Ultimatte kosztuje 495 USD). Plug-in dostępny jest w wersji zarówno dla PC, jak i dla Maca.

produkt: Primatte Chromakey 2.0

producent: Digital Anarchy

cena: 299 USD, aktualizacja 129 USD

konkurenci: AdvantEdge, Cinematte

kontakt: http://www.digitalanarchy.com

za:

Wiele narzędzi korekcyjnych, sprawne przetwarzanie włosów i materialów przezroczystych.

przeciw:

Dośc wolny i drogi.


Zobacz również