Produkt roku

Dziesiątki przebadanych gruntownie urządzeń audio-wideo ze wszystkich kategorii sprzętowych to coroczny dorobek redakcyjnych testów. Wśród sprawdzonych produktów znalazły się urządzenia wyjątkowe, które zasługują na szczególne uznanie i wyróżnienie. Rok w branży audio-wideo to okres, w ciągu którego dzieje się bardzo wiele. W minionych 12 miesiącach (nasz konkurs obejmował okres od października 2004 r. do października 2005 r.) pojawiło się dużo rozwiązań przełomowych.

Dziesiątki przebadanych gruntownie urządzeń audio-wideo ze wszystkich kategorii sprzętowych to coroczny dorobek redakcyjnych testów. Wśród sprawdzonych produktów znalazły się urządzenia wyjątkowe, które zasługują na szczególne uznanie i wyróżnienie. Rok w branży audio-wideo to okres, w ciągu którego dzieje się bardzo wiele. W minionych 12 miesiącach (nasz konkurs obejmował okres od października 2004 r. do października 2005 r.) pojawiło się dużo rozwiązań przełomowych.

Warto wymienić te najważniejsze. Odtwarzacze DVD coraz częściej wyposażane są w cyfrowe wyjścia wideo - sygnał z płyt DVD nie musi być poddawany konwersji z postaci cyfrowej na analogową, co znajduje swoje odzwierciedlenie w możliwości uzyskania obrazu bardzo wysokiej jakości. Niemal normą stało się także to, że odtwarzacze DVD pozwalają na bezbłędny odczyt plików DivX z polskimi napisami. Dzięki temu stały się one łącznikiem między światem komputerów i elektroniki użytkowej. Amplitunery coraz powszechniej wyposażane są w mikrofony do automatycznej kalibracji systemu, co zdecydowanie wpłynęło na uproszczenie ich obsługi. Technologia LCD, nieco marginalizowana w kinie domowym, święci obecnie triumfy - produkty ją wykorzystujące oferują obraz o jakości dotychczas niespotykanej. Nagrywarki wyposażane są w coraz większe dyski twarde pozwalające na zapis dziesiątek godzin filmów. To tylko wierzchołek góry lodowej tegorocznych przełomowych rozwiązań technologicznych. Przejdźmy zatem do przeglądu najciekawszych, naszym i Państwa zdaniem, produktów audio-wideo minionego roku.

Najbardziej innowacyjny produkt

Wzmacniacz do kina domowego, którego już sam wygląd wzbudza podziw. 10 wzmacniaczy o mocy 220 W na kanał (przy obciążeniu 6 om) w zależności od konfiguracji może zostać zagospodarowane na różne sposoby (np. jednocześnie generować dźwięk 5.1 z dwóch różnych filmów w dwóch pomieszczeniach). To jednak nie koniec, bo wzmacniacz Denona ma także potężny procesor wideo wyposażony w zaawansowany skaler obrazu i bogaty zestaw cyfrowych gniazd HDMI. Denon zastosował w nim także najbardziej zaawansowany na rynku system automatycznej kalibracji zestawu kina domowego, który samodzielnie dobiera parametry ustawień, tak aby doskonałym brzmieniem cieszyli się wszyscy widzowie.

Wybór redakcji, wybór Czytelników: Denon AVC-A1VX (KD 8/2005)

Cena: 26 995 zł

Marka roku

Docenione zostały ubiegłoroczne dokonania dwóch potężnych producentów elektroniki użytkowej. Denon zaprezentował całą gamę rewolucyjnych produktów bardzo wysokiej jakości skierowanych głównie do najbardziej wymagających kinomanów. Panasonic z kolei przetarł szlak dla najnowszych technologii w segmencie urządzeń tańszych. Jako pierwszy wprowadził do oferty tani odtwarzacz DVD z wyjściem HDMI i skalerem rozdzielczości, a jego ekrany plazmowe za przystępną cenę zapewniały niedoścignioną jakość obrazu.

Wybór redakcji: Panasonic

Wybór Czytelników: Denon

Zestawy combo

Urządzenie Pioneera, jest niedrogie i oferuje zaskakującą elastyczność użytkowania. Dobrze nagłośni pomieszczenie w tradycyjny sposób - z kolumnami z tyłu, ale może również generować dźwięk otaczający przy ustawieniu wszystkich 6 kolumn z przodu. Combo Pioneera wyposażono w automatyczną kalibrację zestawu (dołączony mikrofon), ma świetne brzmienie i znakomity obraz.

Wybór redakcji, wybór Czytelników: Pioneer DCS-340 (KD 9/2005)

Cena: 1900 zł

Amplitunery

Denon AVR-3805 jest urządzeniem dobrze sprawdzającym się zarówno przy słuchaniu muzyki z płyt CD, jak i krążków filmowych DVD. Nasze uznanie zdobył za wysoką jakość potężnego brzmienia.

Czytelnicy wybrali produkt bardzo udany, w swojej kategorii cenowej trudny do pobicia nie tylko ze względu na znakomite wyposażenie i solidną budowę, lecz także na brzmienie. W nowych modelach Pioneera znacznie poprawiono bowiem jakość dźwięku.

Wybór redakcji: Denon AVR-3805 (KD 4/2005)

Cena: 6995 zł

Wybór Czytelników: Pioneer VSX-915 (KD 7/2005)

Cena: 1879 zł

Odtwarzacze DVD do 1000 zł

Model DV-2850 różni się od popularnego DV-380 jedynie obudową. Tak naprawdę są to identyczne urządzenia, więc wyróżnienie należy się im obu. Model ten o włos przegrał z DVD-S49 Panasonica. Urządzenie Pioneera ma świetną sekcję wideo, dobry napęd oraz dobrze sobie radzi z filmami DivX i polskimi napisami.

Wybór redakcji, wybór Czytelników: Pioneer DV-2850 (KD 8/2005)

Cena: 499 zł

Odtwarzacze DVD od 1000 zł

Urządzenie Denona wygrało bezapelacyjnie dystansując modele konkurencji. Nawet najbardziej wymagający kinomani nie mogą nic zarzucić temu odtwarzaczowi - ma znakomitą sekcję wideo wyposażoną w wyjścia cyfrowe i skaler rozdzielczości. Ponadto oferuje bardzo rozbudowane możliwości konfiguracji obrazu i dźwięku.

Wybór redakcji, wybór Czytelników: Denon DVD-3910 (KD 3/2005)

Cena: 6995 zł

Telewizory do 5000 zł

Wśród niedrogich telewizorów ciekłokrystalicznych to jedna z najlepszych propozycji. Wyposażony w wysokiej jakości przetworniki DCDi firmy Faroudja jest w stanie wyświetlać ostry obraz pozbawiony smużenia. Ponadto ma bogaty zestaw gniazd, atrakcyjny wygląd oraz matrycę prezentującą naturalne barwy.

Wybór redakcji, wybór Czytelników: LG RZ-27LZ50 (KD 6/2005)

Cena: 3999 zł

Telewizory od 5000 zł

Telewizor LG ma matrycę wysokiej rozdzielczości i jest oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie. Do tego wyposażony jest w wejścia cyfrowe najnowszych standardów, a procesor XD-Engine znakomicie poprawia kontrast, kolory oraz szczegółowość obrazu. Oferuje znakomitą równowagę barw i stabilny obraz zarówno z tunera TV, jak i przy odtwarzaniu DVD.

Wybór redakcji, wybór Czytelników: LG 42PX5R-ZB (KD 8/2005)

Cena: 12 999 zł


Zobacz również