Przegląd programów dołączonych do Knoppiksa

Knoppix to ponad 900 pakietów z oprogramowaniem. Jak przebrnąć przez ten gąszcz?

Knoppix to ponad 900 pakietów z oprogramowaniem. Jak przebrnąć przez ten gąszcz?

Przygotowaliśmy dla ciebie przegląd najlepszego oprogramowania dołączonego do Knoppiksa. Oczywiście wszystkie pakiety są gotowe do pracy natychmiast po uruchomieniu systemu z płyty CD!

Programy użytkowe

Organizator

Jest to program typu PIM (Personal Information Management) dołączony do KDE, a przede wszystkim znakomita, bardzo rozbudowana aplikacja do zarządzania czasem - można tu wpisywać dwie kategorie zdarzeń: spotkania oraz zadania do wykonania. Okno kalendarza można przełączać w różne tryby podglądu, co ułatwia przejrzenie terminów w szerszym horyzoncie czasowym. Organizator rozsyła zawiadomienia o spotkaniach e-mailem oraz przypomina o zbliżającym się spotkaniu lub zadaniu, odtwarzając dźwięk i wyświetlając komunikat. Program jest bardzo funkcjonalny i przejrzysty. Można go skonfigurować w menu Ustawienia | Konfiguruj: KOrganizer. Program możesz uruchomić z menu K | Biuro | Utilities | Organizator.

W menu K | Użytki znajdziesz dodatkowo kilkadziesiąt drobnych programów użytkowych: edytor binarny, tzw. żółte karteczki, miernik czasu pracy, książkę adresową, program do przenoszenia danych do oraz z niektórych typów telefonów komórkowych, słownik sieciowy i inne.

Evolution

To program pocztowy, PIM i książka adresowa w jednym. W założeniach autorów ma być linuksowym odpowiednikiem MS Outlooka. Podobnie jak Organizator KDE, obsługuje dwa rodzaje zdarzeń - spotkania i listę zadań do wykonania. Zresztą większość opcji ustawień spotkań i zadań jest skopiowana z Organizatora KDE. Niestety, program jeszcze często się zawiesza, co gorsza - właśnie w module kalendarza. Ximian Evolution można uruchomić z menu K | Aplikacje | Ximian Evolution.

Multimedia

Trzy najważniejsze programy do odtwarzania plików wideo - Xine, VideoLAN Client i Ogle.

Trzy najważniejsze programy do odtwarzania plików wideo - Xine, VideoLAN Client i Ogle.

Odtwarzanie plików multimedialnych w Knoppiksie jest oczywiście uzależnione od poprawnej konfiguracji karty dźwiękowej i graficznej. Nie ma problemu z najpopularniejszymi formatami WAV czy MP3 czy MID - programy do ich odtwarzania znajdziesz w menu K | Multimedia | Sound, a odtwarzacze plików wideo w menu K-Multimedia | Video. Są to Xine, VideoLAN Client i Ogle - potrafią odtwarzać pliki w najpopularniejszych formatach: AVI, DivX (także napisy), MPEG-1 (VideoCD) i filmy na płytach DVD niezabezpieczonych algorytmem DCSS.

Bardziej zaawansowanym pozostaje jeszcze program Xanim (uruchamiany na konsoli poleceniem xanim), który nie ma menu, ale rozpoznaje większość popularnych formatów (m.in. AVI, MPEG, MOV) i wiele egzotycznych. Nie będą na pewno działać pliki, do których przygotowania użyto licencjonowanych kompresorów chronionych patentami. Najbardziej uciążliwym przykładem są ściągane z Internetu filmy w formacie QuickTime z kodekiem Sorenson (niestety, ten kodek jest używany do przygotowywania trailerów filmów).

GIMP - grafika na poważnie

GIMP - najlepszy bezpłatny program do obróbki grafiki rastrowej.

GIMP - najlepszy bezpłatny program do obróbki grafiki rastrowej.

GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, to najlepsza bezpłatna aplikacja do obróbki grafiki rastrowej, przeznaczona do systemów uniksowych, a w szczególności do Linuksa. Jest przede wszystkim programem do obróbki i retuszu map bitowych. Zawiera wszystkie standardowe narzędzia i rozszerzenia, jakie można znaleźć w innych popularnych programach - Adobe Photoshop czy Corel PHOTO-PAINT. GIMP zawiera wiele wygodnych narzędzi dla webmasterów, takich jak zautomatyzowana konwersja dowolnego formatu graficznego na GIF/PNG/JPG, zarządzanie przezroczystością, wyrafinowane możliwości tworzenia animacji, a wśród efektów specjalnych generowanie przycisków i innych podstawowych elementów graficznych o jednolitej kolorystyce i wyglądzie. GIMP to typowy program Open Source, rozwijany przez dużą grupę niezależnych programistów za pośrednictwem Internetu. W wersji 1.2.3 został dołączony do Knoppiksa i możesz go uruchomić z menu K | Multimedia | Grafika | The Gimp.

Blender

Blender 2.26 to znakomity program do modelowania 3D.

Blender 2.26 to znakomity program do modelowania 3D.

To w pełni funkcjonalne narzędzie do modelowania, renderingu i tworzenia animacji 3D, do niedawna komercyjne, od kilku miesięcy jest oprogramowaniem Open Source, dostępnym bezpłatnie dla każdego. Blender składa się z dwóch części funkcjonalnych - modelarza obiektów 3D oraz wbudowanego renderera, generującego obrazy statyczne i poszczególne klatki animacji.

Ma wbudowaną bibliotekę obiektów podstawowych, takich jak kula, sześcian, stożek itd., jak również funkcje wspomagające tworzenie bardziej skomplikowanych modeli - krzywych Beziera czy obiektów NURBS - i przeprowadzania operacji logicznych na bryłach. Blender pozwala na nakładanie dowolnych tekstur z zewnętrznych plików graficznych, na urozmaicanie scen efektami fotorealistycznymi typu zamglenie czy efekt halo. Obsługa animacji opiera się na systemie klatek głównych (wystarczy więc zdefiniować klatkę początkową i końcową - wszystkie pośrednie mogą być wygenerowane automatycznie na podstawie zdefiniowanych punktów kluczowych). Swobodna manipulacja kamerą, światłem, kolorem i przezroczystością uzupełnia możliwości tworzenia najbardziej nawet skomplikowanych animacji. Program uruchamiamy jest poleceniem blender z okna terminalu.

Programy internetowe

KMail

Jeśli jesteś przyzwyczajony do używania poczty w MS Windows, to najłatwiej będzie ci korzystać z programu KMail (menu K | Internet | KMail). Jest jednym z najczęściej używanych programów pocztowych w Linuksie i ma interfejs nieco zbliżony do Outlook Expressu, chociaż mniejsze możliwości. Do pracy wymaga - oczywiście poza ustawieniem dostępu do Internetu - konfiguracji ustawień poczty. Wejdź w Ustawienia | Konfiguruj: KMail. KMail potrafi obsługiwać kilka kont pocztowych jednocześnie. Trzeba podać przede wszystkim nazwę i adres e-mail (sekcja Identyfikacja), następnie serwery SMTP (do wysyłania) oraz zdefiniować konta POP3 do odbierania poczty (sekcja Sieć), możesz tutaj również ustawić filtry wiadomości. Samo tworzenie listów, dodawanie załączników i inne standardowe czynności nie powinny sprawiać problemów. Pocztę sprawdzasz poleceniem Plik | Sprawdź pocztę, a wysyłasz z menu Plik | Wyślij z kolejki. Dołączona do programu pomoc jest, niestety, w języku angielskim. Program uruchamiasz z menu K | Internet | KMail.


Zobacz również