Quake 4, TubeTwist, Connect360, The Movies, Enigmo 2

Miłośnicy strzelanek do potworów mogą rozpocząć świętowanie - na rynku pojawiła się nowa wersja kultowego już Quake'a. Grę można uruchamiać na Macintelach, podobnie jak inne tytuły, których producenci dostarczają niezbędne poprawki.

Miłośnicy strzelanek do potworów mogą rozpocząć świętowanie - na rynku pojawiła się nowa wersja kultowego już Quake'a. Grę można uruchamiać na Macintelach, podobnie jak inne tytuły, których producenci dostarczają niezbędne poprawki.

Strzelanka Quake 4

Seria gier Quake od samego początku cierpiała na pewien kryzys tożsamości. Kolejne wersje były oparte na różnych scenariuszach. W sprzedaży pojawiła się także wersja przeznaczona głównie dla miłośników rozgrywek zespołowych. Quake 4 jest świadectwem kolejnej zmiany. Tym razem wracamy do miejsca, w którym zakończył się Quake 2.

<b>Obcy w obcym kraju</b>
Zabijaj lub zabiją ciebie – Quake 4 nie zapewnia innej alternatywy

<b>Obcy w obcym kraju</b>

Zabijaj lub zabiją ciebie – Quake 4 nie zapewnia innej alternatywy

Gracz wciela się w postać Matthew Kane'a - członka drużyny Rhino Squad, w skład której wchodzą najlepiej wyszkoleni i najsilniejsi marines. Kiedy statek kosmiczny z bohaterem na pokładzie zbliża się do planety Stroggos, na której żyje plemię Stroggów (wyglądem przypominające bardziej muskularną i krwiożerczą wersję Borga ze "Star Treka"), dostaje się pod ogień przeciwnika i rozbija się.

Pierwsza część gry koncentruje się na pracy zespołowej. Poszczególne misje obejmują przejęcie budynku, wysadzenie w powietrze strategicznego celu, zbadanie siedziby wroga itd. Gracz jest wspierany przez zespół marines kierowany przez komputer. W czasie kolejnych zadań należy także kierować pojazdami, operować obrotowymi wieżyczkami z działka itp. Jedna z misji wymaga nawet dostania się do głowy Strogga - w pewnym sensie.

Rozmowy prowadzone przez interkom zapewniają aktualny przegląd wydarzeń. Sam Kane jest dość milczący, ale jego koledzy nadrabiają to z nawiązką. Członkowie zespołu mogą przekazywać kolejne zadania misji i przydatne informacje, dlatego należy uważnie obserwować kontrolkę interkomu na wyświetlaczu.

Quake 4 zapewnia rozbudowane opcje wieloplatformowej rozgrywki zespołowej. Jednocześnie może grać do 16 osób (Doom 3 był ograniczony do 4 graczy). Wersja gry na Maca została wyposażona w serwer Quake'a, dzięki czemu można obsługiwać innych graczy. Tryb wielu graczy jest z pewnością interesujący, ale nie wnosi praktycznie niczego nowego. Osoby, które często korzystają z tej formy gry, mogą poczuć się trochę zawiedzione.

Minimalne wymagania systemowe to komputer z procesorem G4 1,67 GHz lub lepszym, 512 MB pamięci RAM oraz karta graficzna Radeon 9600, GeForce 6600 lub lepsza z co najmniej 64 MB pamięci. Warto podkreślić, że Quake to jedna z pierwszych gier typu Universal firmy Aspyr.

Podsumowanie

Quake 4 to gra intensywnie wykorzystująca możliwości graficzne komputera. Osoby o słabszych żołądkach lub wrażliwe na drastyczne widoki mogą mieć pewne problemy z ukończeniem gry. Rozgrywka jest naprawdę wciągająca, ale tryb gry dla wielu graczy rozczarowuje.

Gra logiczna TubeTwist

Profesor Jaymour, która wynalazła nową formę energii o nazwie Macroton, nagle zaginęła. Gracz przejmuje rolę jej asystenta i musi odnaleźć panią profesor, odtwarzając jej eksperymenty. Oznacza to konieczność zbudowania skomplikowanych maszyn, które kierują energię do reaktora.

Do dyspozycji mamy tylko kilka części - akceleratory, kształtki i rury, urządzenia antygrawitacyjne itp. Należy więc zaprząc wszystkie swoje umiejętności, aby skutecznie wykorzystać te elementy na każdym etapie gry - a jest ich aż 80.

Gra TubeTwist firmy GarageGames (www.garagegames.com) wygląda naprawdę wspaniale. Energia Macroton mieni się wszystkimi kolorami tęczy, a budowane maszyny są bardzo rozbudowane i szczegółowe. Oznacza to jednak pewne problemy z wydajnością na słabszych komputerach, ale i tak warto spróbować.

Nowości ze świata gier

Connect360

To niewielkie narzędzie będzie przydatne dla posiadaczy konsoli Microsoft Xbox. Program Connect360 firmy Nullriver Software (10 USD; www.nullriver.com) umożliwia odtwarzanie na konsoli plików muzycznych i zdjęć cyfrowych zapisanych na Macintoshu.

The Movies

Firma Feral Interactive (www.feralinteractive.com) pracuje nad wersją gry The Movies przeznaczoną dla komputerów Macintosh. Jest to gra strategiczna, w której gracz staję się hollywoodzkim producentem filmowym. Możliwe jest reżyserowanie własnych filmów, zatrudnianie aktorów i dozorowanie produkcji.

Enigmo 2

Firma Pangea Software (www.pangeasoft.net) ogłosiła grę Enigmo 2 - trójwymiarową układankę logiczną, w której konieczne jest kierowanie przepływem wody, plazmy i promieni laserów poprzez włączanie przełączników i pól siłowych, przesuwanie luster itd. Gra kosztuje 30 USD i działa także na Macintoshach z procesorami Intela. Na stronie producenta dostępna jest darmowa wersja demonstracyjna.

Gry w wersji Universal

Przejście na platformę Intela to z pewnością jedna z najlepszych wiadomości dla miłośników gier dla Macintoshy. Nowe komputery są znacznie wydajniejsze niż poprzednie modele, co wynika także z zastosowania bardzo wydajnej karty graficznej ATI Radeon X1600 w iMacu. Poniżej przedstawiamy niektóre gry, które są już dostępne w wersji Universal.

Doom 3 (wersja 1.3A) - nowa wersja strzelanki firmy Aspyr zapewnia znacznie lepszą wydajność niż poprzednia wersja przeznaczona dla platformy PowerPC.

World of Warcraft (wersja 1.9.3) - wersja Universal tej popularnej gry typu MMORPG nie tylko działa szybciej, ale zapewnia więcej rozbudowanych efektów graficznych.

Unreal Tournament 2004 (poprawka 3369.2) - jak twierdzi firma MacSoft, zainstalowanie tej poprawki powoduje dwukrotne zwiększenie szybkości klatek na iMacu z procesorem Intela.

Postal 2 (wersja 1409.2) - również firma Running with Scissors nie zapomniała o miłośnikach tej popularnej strzelanki.

Nanosaur 2 (wersja 2.0), Bugdom 2 (wersja 3.0.1) i Otto Matic (wersja 3.0) to trzy gry przygodowe, które doczekały się aktualizacji firmy Pangea Software.

Quake III Arena X (wersja 1.3.2) - strzelanka firmy Id Software.

Zoo Tycoon 2 (wersja 1.1) - symulator zoo firmy MacSoft.


Zobacz również