Remanent dostępowy

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele nowych, interesujących ofert dostępu do Internetu. Przedstawiamy najlepsze rozwiązania przeznaczone dla gospodarstw domowych, małych firm oraz dużych przedsiębiorstw.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele nowych, interesujących ofert dostępu do Internetu. Przedstawiamy najlepsze rozwiązania przeznaczone dla gospodarstw domowych, małych firm oraz dużych przedsiębiorstw.

Jak wynika z odpowiedzi na ankietę zamieszczoną na stronie serwisu PC World Online, 42 procent użytkowników jest skłonnych płacić za dostęp do Sieci mniej niż 50 złotych miesięcznie, a kolejne 45 procent - nie więcej niż 100 złotych. Czy dostawcy usług internetowych zapewniają komfort pracy za taką cenę? Niestety, na razie odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Cena większości oferowanych usług przekracza 100 złotych. Czy w dalszym ciągu jesteśmy skazani na niewygodne połączenie Dial-up?

Nikt dziś nie kwestionuje, że wprowadzenie przez Telekomunikację Polską SA w 1996 roku komutowanego dostępu do Internetu otworzyło drogę do Sieci setkom tysięcy ludzi z całego kraju. Była to swego rodzaju rewolucja, a obecnie mamy chyba do czynienia z kolejną - możliwością zainstalowania stałego i szybkiego dostępu do Internetu. Prekursorem jest również krajowy monopolista, który wprowadził usługę SDI. Równolegle telewizje kablowe, m.in. Aster City oraz UPC, przystosowały swoje łącza do przesyłania dużych partii danych w obu kierunkach.

W niektórych regionach Polski S@tnet, EuropaOnline oraz UPC już oferują jednokierunkowy dostęp satelitarny, gdzieniegdzie pojawiły się również stałe łącza bezprzewodowe. Szlagierem roku może się stać promowany przez TP SA szerokopasmowy dostęp cyfrowy - Neostrada. Czy użytkownicy w kraju mają powody do narzekań? Raczej nie. Poważny problem może jednak sprawić wybór odpowiedniej do potrzeb metody dostępu. Proponując najlepsze rozwiązania dla gospodarstw domowych, małych firm oraz dużych przedsiębiorstw, staramy się taki wybór ułatwić.

Pierwsze kroki

Decydując się na wybór oferty dostawcy usług internetowych (Internet Service Provider), określ przede wszystkim, do czego chcesz wykorzystać łącze. Czy będziesz tylko odbierać pocztę elektroniczną i przeglądać strony internetowe, czy może dodatkowo pobierać i wysyłać duże porcje danych (np. pobierać zwiastuny filmów, "muzyczne" pliki mp3, korzystać z sieciowych baz danych czy też prowadzić wideokonferencje). Po drugie, określ, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na dostęp do Internetu. Pamiętaj, że koszty obejmują nie tylko sprzęt, ale również opłaty instalacyjno-aktywacyjne oraz abonament. Trzecią ważną sprawą jest ustalenie, ile komputerów będzie korzystać z Twojego łącza.

Podzieliliśmy potencjalnych użytkowników na trzy grupy: zainteresowanych dostępem do Internetu w gospodarstwach domowych, małych biurach i dużych przedsiębiorstwach. Oczywiście podział ten jest bardzo umowny, a nie jedyny możliwy i hermetyczny. Dla każdej z grup wybraliśmy optymalny rodzaj usługi zarówno pod względem ekonomii, jak i wydajności (tabela "Każdemu według potrzeb"), uwzględniając także inne możliwości, również te nieco mniej efektywne. Rozważyliśmy także dzielenie jednego łącza przez wiele komputerów (tabela "Sieci lokalne a typ połączenia"). W zestawieniu końcowym wymieniliśmy wszystkie dostępne na polskim rynku technologie dostępowe wraz ze szczegółową charakterystyką.

(Prawie) Szybki dostęp do Internetu w domu

Każdemu według potrzeb

Każdemu według potrzeb

Niespełnionym marzeniem każdego polskiego internauty pozostanie stały, płatny ryczałtem dostęp do Sieci w domu za mniej niż 100 złotych miesięcznie. Pojawiło się mnóstwo ofert dla użytkowników indywidualnych, jednak ceny dostępu są zaledwie zbliżone do powyższej kwoty.

Jednocześnie najpopularniejsze dotąd w kraju połączenie Dial-up (oparte na modemach analogowych) coraz rzadziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Cenowo jest nadal bardzo konkurencyjne (maksymalny abonament podstawowy nieprzekraczający 60 zł plus koszt połączenia lokalnego za każde 3 minuty spędzone w Sieci), jednak zawodność, częste zrywanie połączeń oraz niewielka prędkość przesyłu danych zniechęcają internautów. Oparta na tej samej technologii usługa Callback, polegająca na łączeniu się z serwerem, który następnie oddzwania do użytkownika i umożliwia surfowanie po niższej nawet o 30 procent cenie impulsu, przynosi znikome oszczędności (widać to wyraźnie w zestawieniu końcowym). Operatorzy, starając się sprostać wymaganiom rynku, oferują usługę Dial-up także przez linie i modemy cyfrowe. Jest to satysfakcjonujące rozwiązanie, gdyż w takim przypadku prędkość transmisji danych wzrasta dwukrotnie (w stosunku do połączenia analogowego), ale trzeba się liczyć z wysokimi kosztami instalacji, sprzętu oraz niekiedy drogim abonamentem. ISDN, mimo ogromnych możliwości, pozostaje na naszym rynku technologią niewykorzystaną i niedocenianą. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dostęp komutowany można polecić osobom, które korzystają tylko z podstawowych usług i spędzają niewiele czasu online.

Zapaleni internauci, chcący przebywać w Sieci godzinami, powinni się zastanowić nad stałym dostępem do Internetu i wyborem łącza o jak największej przepustowości. Możliwościom budżetowym przeciętnego użytkownika odpowiadają trzy usługi: <font color="red">Szybki Dostęp do Internetu TP SA, satelitarne połączenie jednokierunkowe oraz dostęp do Internetu oferowany przez operatorów telewizji kablowych. Każda z tych technologii ma dobre i złe strony, ale - naszym zdaniem - obecnie najbardziej atrakcyjna jest propozycja telewizji kablowych. Po pierwsze, oferuje stosunkowo najmniejszy koszt przesyłania plików przy dużej przepustowości (512 Kb/s do klienta). Po drugie, doprowadzone do domu kable umożliwiają oglądanie telewizji satelitarnej. Kusi także niska cena instalacji. Do poważniejszych mankamentów tego rozwiązania można zaliczyć konieczność dzielenia pasma z innymi użytkownikami z tego samego bloku bądź osiedla. Może to w skrajnych przypadkach powodować znaczący spadek prędkości przesyłania danych.

Problem ten nie dotyczy abonen-tów szybkiego dostępu do Internetu w technologii Home Internet Solution 2.0 firmy Ericsson. Za 160 zł miesięcznie otrzymują własne symetryczne łącze 115,2 Kb/s, dzięki któremu można równolegle prowadzić rozmowy telefoniczne (przy spadku przepływności). Niestety, wysoki koszt instalacji oraz ograniczona dostępność (tylko większe miejscowości dysponujące dobrą infrastrukturą teleinformatyczną) spychają tę usługę na drugi plan. Może po zakończeniu okresu pilotażowego SDI stanie się bardziej konkurencyjny, zwłaszcza że firma Ericsson opracowała technologię HIS 3.0, pozwalającą na osiągnięcie prędkości przesyłu znacznie większej niż 115,2 Kb/s. Przejście z wersji 2.0 na nową ma być, według producenta, niezwykle łatwe.

Kolejny typ połączenia - satelitarne łącze jednokierunkowe - bardzo dobrze sprawdza się tam, gdzie inne szybkie łącza są z jakiegoś powodu niedostępne. Mimo konieczności utrzymywania kanału zwrotnego (najczęściej typu Dial-up) jest to jedyna tania usługa, w której przepływność do klienta może sięgać nawet 2,5 Mb/s. Za wadę systemu można uznać stosunkowo wysoki koszt instalacji oraz spore opóźnienia w przesyłaniu danych (szczególnie zauważalne w przypadku wideokonferencji czy gier sieciowych prowadzonych w czasie rzeczywistym).

Zestawienie technologii dostępowych

Zestawienie technologii dostępowych

Nie zapominaj też, że z Twojego połączenia z Internetem może korzystać więcej osób. Ostatnio bardzo popularne staje się zakładanie sieci lokalnych (np. w bloku), a następnie wspólne utrzymywanie określonego typu łącza przez wielu użytkowników. Współdzielenie pasma ujemnie wpływa na wydajność łącza, ale pozwala znacznie obniżyć miesięczne opłaty za korzystanie z Internetu. Jeżeli rozważasz możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania, koniecznie przeanalizuj informacje w ramce "Sieci lokalne a typ połączenia".

Od początku roku szansę na dostęp do Internetu bez komputera otrzymali abonenci cyfrowej telewizji Polsat, którzy dzięki specjalnym dekoderom firmy Sagem oraz Samsung (ze zintegrowaną przeglądarką internetową) mogą wyświetlać ulubione strony WWW na ekranie telewizora. Transmisja zwrotna realizowana jest przez tradycyjne łącze modemowe. Użytkownik opłaca 15-złotowy abonament i dodatkowo pokrywa koszt połączeń telefonicznych. Podobne usługi wprowadza stopniowo platforma Cyfra+, jednak na nieco mniejszą skalę.


Zobacz również