Remis na górnej półce

W tym miesiącu postanowiliśmy porównać dwa aparaty cyfrowe Canon PowerShot G1 i Nikon Coolpix 990. Wybrane modele zostały wyposażone w matryce CCD o rozdzielczości 3,3 miliona pikseli. Maksymalna wielkość pochodzących z aparatów obrazów to 2048x1536 punktów.

W tym miesiącu postanowiliśmy porównać dwa aparaty cyfrowe Canon PowerShot G1 i Nikon Coolpix 990. Wybrane modele zostały wyposażone w matryce CCD o rozdzielczości 3,3 miliona pikseli. Maksymalna wielkość pochodzących z aparatów obrazów to 2048x1536 punktów.

Aparaty wyraźnie różnią się pod względem konstrukcji obudowy. Canon G1 jest urządzeniem przypominającym klasyczny kompakt. W centralnej części został wbudowany obiektyw, nad którym umieszczono celownik optyczny. Dzięki takiej lokalizacji zminimalizowane jest zjawisko paralaksy. Lampa błyskowa została umieszczona w pobliżu lewej części przedniego panelu aparatu. Z tyłu wbudowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który jest odchylany nawet o 180 stopni, co można wykorzystać choćby przy wykonywaniu autoportretu (trzymając aparat obiektywem skierowanym w kierunku naszej twarzy, możemy mieć pełną kontrolę nad kadrem). Inną dobrą cechą tego modelu jest wmontowanie standardowego uchwytu do zewnętrznej lampy błyskowej. Można zatem wykorzystać jeden z fleszy, kompatybilny z systemem Canona.

Nikon Coolpix 990 jest konstrukcją mniej konwencjonalną. Jego obudowa składa się z dwóch ruchomych względem siebie części. Na jednej z nich został umieszczony obiektyw, flesz oraz celownik optyczny. W drugiej części aparatu znajdują się wyświetlacze LCD (główny na tylnej i informacyjny na górnej ściance).

Optyka

Do aparatów wbudowano obiektywy o zmiennej długości ogniskowej, regulowanej w zakresach od 34 do 102 mm (Canon) i 38 do 115 mm (Nikon), o jasności F2.0-2.5 (Canon) i 2.6-4.0 (Nikon). Zarówno jeden, jak i drugi aparat został wyposażony w trzykrotny zoom - Nikon nieco bardziej przybliża obraz, podczas gdy Canonem można objąć szerszy fragment rzeczywistości. Producent Canona wyposażył swój model w sporo jaśniejszą optykę, co może mieć znaczenie, gdy fotografujemy przy słabym oświetleniu.

Aparaty mogą powiększać obraz czterokrotnie metodą cyfrową. Efekt "beczkowania" (dystorsja) w obu przypadkach ma minimalny wpływ na kształt fotografowanych przedmiotów.

Minimalne odległości od fotografowanego obiektu wynoszą w trybach makro 6 cm (Canon) i 2 cm (Nikon).

Pamięć

Canon Powershot G1 zapisuje obraz na kartę pamięci CompactFlash. W wyposażeniu standardowym znajduje się karta o pojemności 16 MB. Nikon Coolpix 990 również wykorzystuje CompactFlash, ale typ 1. Do aparatu producent dołącza również kartę o pojemności 16 MB.

Komunikacja

Aparaty wykorzystują takie same metody przesyłania danych do pamięci komputera. Może się to odbywać za pośrednictwem USB lub znacznie mniej wydajnego portu równoległego. Istnieje także możliwość wyświetlania fotografii na ekranie telewizora pracującego w systemach PAL i NTSC.

Funkcje

Aparaty można określić mianem półprofesjonalnych między innymi ze względu na możliwość regulacji parametrów fotograficznych. Umożliwiają one użytkownikowi wybór trybu ustawiania parametrów ekspozycji - automatyczny, ręczny, preselekcje czasu migawki oraz przysłony.

Fotografujący może wpłynąć także na sposób pomiaru światła: punktowy (wykorzystywany szczególnie tam, gdzie występuje duża różnica jasności w obrębie jednego kadru) oraz uśredniony (stosowany w standardowych warunkach oświetleniowych). Kolejną wspólną cechą obu cyfrówek jest możliwość ręcznego ustawiania ostrości. Jest to istotna funkcja, którą wykorzystuje się na przykład wówczas, gdy fotografujemy pewien rodzaj obiektów przy słabym oświetleniu.

Parametry techniczne

Parametry techniczne

Aparaty zostały przystosowane także do rejestracji krótkich sekwencji filmowych. Nikon prezentuje większe możliwości pod względem kombinacji jakości i ilości klatek na sekundę. Zapis ruchomego obrazu w Coolpix 990 odbywa się w formacie QuickTime. Canon G1 zapisuje film w formacie AVI.

Ponadto Canon oferuje możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych - składających się z kilku połączonych ujęć.

Wykonywanie zdjęć

Obydwa modele aparatów, mimo iż są dosyć zaawansowane pod względem możliwości i liczby funkcji, obsługuje się w prosty i intuicyjny sposób. Canon nawet "komunikuje" się z użytkownikiem w 10 językach (niestety nie ma wśród nich polskiego). Obraz jaki pokazuje na LCD nie jest pozbawiony zakłóceń, które są widoczne, kiedy używamy aparatu w ciemnych pomieszczeniach. LCD Nikona co prawda nie pokazuje szumów w takich warunkach, ale w zamian za to nie pokazuje najbardziej zacienionych szczegółów (obraz w tych miejscach jest czarny).

Dużo wygodniej fotografuje się Nikonem, głównie ze względu na rękojeść. W Canonie zastosowano naszym zdaniem niewygodną dźwignię zoomu, umieszczoną wokół przycisku spustu migawki. Takie rozwiązanie powoduje opóźnienie wykonania zdjęcia - funkcje zmiany ogniskowej i wyzwalania migawki obsługuje się tym samym palcem. Aparaty po wykonaniu maksymalnej wielkości zdjęcia (JPEG) zapisują je na nośnik pamięci w ciągu 6,4 sekundy (Canon) i 6,9 sekundy (Nikon).

Jakość zdjęć

Testowane modele wyposażono w takie same pod względem rozdzielczości matryce CCD. Powiększyliśmy wykonane w naszym laboratorium zdjęcia testowe i okazało się, że Nikon Coolpix 990 nieco ostrzej rejestruje obraz. Ze względu na większą ostrość jest wyższy poziom szumów - obraz z Canona jest czystszy. Na krawędziach sfotografowanych Canonem przedmiotów widoczne są wyraźne przebarwienia (szczególnie widać to w miejscach, gdzie jasna krawędź umieszczona jest na ciemnym tle - patrz ilustracja).

Odwzorowanie kolorów w obu urządzeniach jest porównywalne. Canon zarejestrował kolory ze sfotografowanego wzorca Macbetha z 275-punktowym odchyleniem od oryginału, czyli nieco mniejszym niż Nikon, którego odchylenie wynosi 286 punktów. Dla porównania można przytoczyć osiągnięcia w tym zakresie testowanych w ubiegłym miesiącu cyfrówek trzymegapikselowych Sony i Olympusa, których odchylenia wynoszą odpowiednio: 258 i 353 punkty.

Równoważenie bieli lepiej wychodzi Canonowi G1. Z analizy białego pola tablicy Macbetha, sfotografowanego przy świetle o temperaturze barwowej 5500 stopni Kelwina wynika, że różnice w składowych RGB różnią się maksymalnie o 9 jednostek. Nikon wypada pod tym względem gorzej - składowe RGB białego pola Macbetha różnią się aż o 16 punktów.

Canon PowerShot G1

Rodzaj: aparat cyfrowy

Producent: Canon, www.canon.pl

Informacje: Canon Polska, tel. (022) 5723000

Cena: 5800 zł

Zalety:

- jasna optyka

- umieszczony na obudowie uchwyt flesza

Wady:

- mniej wygodna obudowa

- słabsza ostrość zdjęć

Nikon Coolpix 990

Rodzaj: aparat cyfrowy

Producent: Nikon, www.nikon.com

Informacje: Camera Sp.z o.o., tel.(022) 5562355

Cena: 5690 zł

Zalety:

- wygodna obudowa

- dobra ostrość

Wady:

- słabsze rezultaty w odwzorowaniu kolorów i równoważeniu bieli

- powolny zoom


Zobacz również