Rozmówki EuroPlus +

Tkwiące korzeniami w doskonale znanej rodzinie EuroPlus+ rozmówki angielskie i niemieckie, wydane przez Young Digital Poland, to materiał dla osób, które przerobiły już jakiś elementarny kurs języka.

Tkwiące korzeniami w doskonale znanej rodzinie EuroPlus+ rozmówki angielskie i niemieckie, wydane przez Young Digital Poland, to materiał dla osób, które przerobiły już jakiś elementarny kurs języka.

Zakres tematyczny kursu wyraźnie wskazuje jego przeznaczenie - jest to materiał przeznaczony przede wszystkim dla osób wybierających się za granicę - podstawowe zwroty użyteczne w życiu codziennym, podróży, restauracji, rozmowach telefonicznych, w banku i na poczcie, a także związane z noclegiem, robieniem zakupów, rozrywkami i określaniem czasu.

Do kursu dołączony jest IBM-owski system rozpoznawania mowy (oraz mikrofon), który umożliwia szkolenie wymowy - w dość rygorystyczny zresztą sposób, gdyż trzeba nieco się natrudzić, aby nasza wymowa została zaliczona jako poprawna.

W wersji angielskiej na 4 płytach zgromadzono wiele scen wideo, słownik, kilkaset ćwiczeń, objaśnienia gramatyczne oraz tematycznie zorganizowane frazy, przypominające nieco popularny kiedyś kurs kasetowy English 901.

Materiały wideo to filmowe nagrania typowych scenek i dwa swoiste "teatry" - teatr cieni, z emfatyczną manierą prezentujący sytuacje językowe, oraz teatr plastelinowych postaci, z nieco szerszym spektrum językowym, choć może kukiełkowa technika nie wszystkim będzie odpowiadać. Udźwiękowiony słownik zawiera do 1,5 tys. pozycji. Poszczególne lekcje są zorganizowane tak, aby sukcesywnie prezentować zagadnienia i sprawności językowe. Wykonywane ćwiczenia są rejestrowane przez system, dzięki czemu użytkownik ma kontrolę nad postępami.

Wersja niemiecka składa się także z 4 płyt CD i oferuje w sumie 50 lekcji pogrupowanych na 10 rozdziałów. Jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych lub tzw. false beginners. Większość ćwiczeń bazuje na materiale w postaci kreskówek i sekwencji wideo. W razie problemów z poprawnym rozwiązaniem można skorzystać z podpowiedzi, jednak nierzetelny uczeń może wykorzystać pomocnika do przechytrzenia programu (wystarczy podejrzeć rozwiązania, a potem wpisać to samo). W ćwiczeniach jest dostępny prosty mechanizm wpisywania niemieckich znaków diakrytycznych.

Wyniki nauki są prezentowane bardzo przystępnie na trzy sposoby - procentowo kurs, procentowo części i procentowo lekcje. Obok właściwego kursu użytkownik ma do dyspozycji w każdej chwili skromny słownik (działa w obie strony) i rozbudowane rozmówki. Rozdziały rozmówek dostępne są dopiero po zarejestrowaniu kolejnych części kursu w systemie.

Można odsłuchiwać nie tylko treść poszczególnych lekcji, lecz również całą zawartość leksykograficzną rozmówek i minisłowniczka. Ustawienia modułu do rozpoznawania mowy (Panel sterowania) są wyłącznie w języku niemieckim. W kursie zabrakło tylko tabel gramatycznych i oddzielnego trenera słówek. Niemniej jednak stanowi cenną pomoc w opanowaniu podstaw języka mówionego i odświeżenia lub udoskonalenia posiadanych wiadomości.

Program samowolnie instaluje sterowniki DirectX i Windows Media Player, ale na szczęście rozpoznaje nowsze wersje na dysku. Pełne i solidne przerobienie kursu wymaga sporo czasu - dotyczy to zarówno ćwiczeń, jak i pełnego zrozumienia scenek dialogowych, w których przyjęto kompromis między łatwością a naturalnością, z naciskiem na to drugie. Wprawne posługiwanie się kursem wymaga uważnego przyjrzenia się specyficznemu interfejsowi - bez tego mniej zręczny użytkownik może mieć kłopot z wywołaniem starannie ukrytego menu, sygnalizowanego zaledwie przez maleńki kwadracik w górnym rogu ekranu. Program został zaprojektowany do współpracy z jednym użytkownikiem.

Producent Young Digital Poland

Informacje http://www.ydp.com.pl

Cena 99 zł (jeden moduł)


Zobacz również