Rynek PC będzie się kurczył. Zbierają się czarne chmury nad Steve'em Ballmerem?

Z ostatnich prognoz firmy analitycznej Gartner wynika, że w ciągu kilku najbliższych lat spadać będzie sprzedaż klasycznych komputerów osobistych. Microsoft powinien się bać...

Według najnowszych prognoz firmy analitycznej Gartner w obecnym roku sprzedaż komputerów, telefonów i tabletów będzie wyższa o 9% (Android - 860 mln urządzeń, Windows - 354 mln urządzeń, Apple iOS/OS X - 293 mln urządzeń), natomiast do 2017 roku przekroczy poziom 3 miliardów sztuk.

Ponadto wzrostowi sprzedaży rozwiązań mobilnych (smartfony, tablety) będzie towarzyszył spadek popularności klasycznych komputerów osobistych: w obecnym roku sprzedać ma się ich 315 mln sztuk, natomiast do 2017 roku liczba ta skurczy się do ok. 272 mln.

Zobacz również:

Prognozy firmy Gartner

Prognozy firmy Gartner

Prognozy te są bardzo niekorzystne dla Microsoftu, który nie radzi sobie przecież na rynku telefonii komórkowej: obecnie Windows Phone ma zaledwie ok. 3% rynku. Prawdopodobnie zostaną więc wykorzystane przez przeciwników Steve'a Ballmera.

Fragmentacja Androida

Analitycy ostrzegają ponadto, że rosnąca sprzedaż urządzeń z Androidem będzie utrudniała jego rozwój. Powinniśmy więc widzieć na rynku coraz więcej implementacji systemu Google, co oznacza pogłębiającą się jego fragmentację.


Zobacz również