Sezonowi bywalcy

Na początek tegorocznego sezonu wzięliśmy na warsztat najnowsze kamery internetowe, płyty główne do stacji roboczych i najwydajniejszych pecetów, czyli urządzenia rzadko testowane.

Na początek tegorocznego sezonu wzięliśmy na warsztat najnowsze kamery internetowe, płyty główne do stacji roboczych i najwydajniejszych pecetów, czyli urządzenia rzadko testowane.

Co miesiąc pojawiają się dziesiątki nowych kart graficznych, routerów sieci Wi-Fi, monitorów LCD, nie mówiąc już o notebookach, których premiery są praktycznie codziennie. Relacjami z testów tych urządzeń moglibyśmy zapełnić każde wydanie PC Worlda, ale nawet najciekawsze raporty w nadmiarze zanudziłyby czytelników. Jednak są i tacy producenci, którzy rzadziej dostarczają tematów dziennikarzom prasy fachowej, bo większą wagę przywiązują do odmienności konstrukcji, jej wyjątkowości i dopracowania w szczegółach. Właśnie ich urządzenia zdominowały tym razem naszą sekcję sprzętową.

O sieciowych kontrolerach PLC wykorzystujących sieci energetyczne do przesyłu danych pisaliśmy już kilkakrotnie. Choć PLC obecne jest w Polsce od kilku lat, technologii tej nie udało się odnieść sukcesu. Podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy to wysokie ceny urządzeń i niezadowalające prędkości transferów. Teraz sytuacja ta może się zmienić, za sprawą PLC nowej generacji.

Aktualnie siecią energetyczną można przesłać dane nie tylko z prędkością równą, lecz dużo wyższą niż w popularnych sieciach standardu 100 Mb/s.

Nie mniej oryginalne zestawienie przygotowaliśmy, dobierając do testu płyty główne do najwydajniejszych pecetów, a precyzyjniej mówiąc - stacji roboczych. Wybrane modele mają tak zróżnicowaną budowę i wyposażenia, że często trudno znaleźć podobne urządzenie przeznaczone dla masowego odbiorcy. Z powodu tej odmienności i przygotowania pod kątem określonych zastosowań płyty są niezwykle interesujące. Sądzi-my, że z zainteresowaniem przeczytacie, dlaczego akurat dany produkt najlepiej sprawdzi się w roboczej stacji graficznej, a inny będzie bezkonkurencyjny w pracy z bazami danych. Modele te mają jednak pewne cechy wspólne - wszystkie są przeznaczone do wysoko wydajnych pecetów i wszystkie współpracują z serwerowymi procesorami AMD Opteron (tylko jedna z pojedynczym, pozostałe bez problemu obsługują po dwa). Wkrótce przygotujemy podobne zestawienie, ale jednostkami obliczeniowymi będą procesory Intela. Wtedy też zobaczymy, czy różnice między płytami wynikają tylko z przyjęcia określonych założeń co do przeznaczenia platform czy są związane także z architekturą samych procesorów.

Kamery internetowe testujemy rzadko, bo producenci nie zasypują rynku nowościami. Co więcej, wszyscy jak jeden mąż czekają do okresu przedświątecznego i wtedy zapełniają sklepowe półki. My również czekamy na ten moment, aby upolować nowości do redakcyjnych testów. Rezultatem jest tym razem suplement poświęcony w całości kamerom internetowym. Nie ograniczyliśmy się w nim do testów i przeglądu premier. Dokładnie informujemy, co możecie znaleźć w sklepach, jak kamera internetowa jest zbudowana i za pomocą jakiego oprogramowania najlepiej wykorzystacie potencjał tych niewielkich, lecz bardzo użytecznych urządzeń. Dla majsterkowiczów, zwłaszcza tych, którzy chcą zaoszczędzić na karcie graficznej, przygotowaliśmy warsztat ukazujący tajniki przeróbki popularnej karty graficznej Radeon X800 GTO2 na model o kilkaset złotych droższy - Radeon X850 XT. Cała operacja zajmuje dosłownie kilka minut, a można zaoszczędzić sumę wystarczającą na kilkuletnią prenumeratę PC Worlda. Przyznacie, kusząca propozycja.


Zobacz również