Silna niemoc

Jeśli jeszcze nie zetknąłeś się z technologią Centrino, a nosisz codziennie kochane kilogramy mobilnego peceta, najwyższa pora, byś zmienił coś w swym życiu. Teraz wreszcie dostaniesz więcej za mniej, choć w mniejszej skali.

Jeśli jeszcze nie zetknąłeś się z technologią Centrino, a nosisz codziennie kochane kilogramy mobilnego peceta, najwyższa pora, byś zmienił coś w swym życiu. Teraz wreszcie dostaniesz więcej za mniej, choć w mniejszej skali.

Konstrukcja Centrino

Konstrukcja Centrino

Wszystko zaczęło się od firmy Transmeta, która 3 lata temu opracowała procesor Crusoe stworzony specjalnie na potrzeby komputerów przenośnych. Oryginalna konstrukcja CPU pozwoliła na znaczne zmniejszenie poboru mocy przez układ, wydłużając tym samym czas pracy na bateriach i zmniejszając wydzielanie ciepła. Crusoe był nie lada wyzwaniem dla Intela i zapowiadał rewolucję na rynku procesorów do notebooków, lecz wkrótce okazało się, że wydajność produktu Transmety nie całkiem jest zgodna z obietnicami twórców, zaś sam układ pojawił się w szczątkowej liczbie urządzeń.

Wyniki testów

Wyniki testów

Intel nie czekał jednak na podobny cios ze strony konkurencji i zabrał się do projektowania układów przeznaczonych wyłącznie do laptopów. Pod uwagę wzięto wyniki badań przeprowadzonych wśród użytkowników przenośnych pecetów, według których najważniejszym kryterium wyboru notebooka jest jego waga, następnie długość czasu pracy na bateriach, a dopiero na końcu wydajność. Tymczasem stosowane dotąd rozwiązanie, polegające na adaptacji układów z komputerów biurkowych, w niewielkim stopniu odpowiadało wymaganiom użytkowników. Procesory i chipsety wciąż nie były wystarczająco energooszczędne, więc czas pracy na bateriach nie był zadowalający. Dość duży pobór mocy wymagał też pojemnych, czyli ciężkich, baterii oraz równie masywnych systemów odprowadzania ciepła, przez co waga notebooków nie spadała. Ponadto mobilne procesory pojawiały się ze sporym opóźnieniem w stosunku do "stacjonarnych" odpowiedników, więc nie oferowały maksymalnej dostępnej wydajności.

Jedynym sensownym wyjściem z tej patowej sytuacji mogło być tylko zaprojektowanie od nowa CPU i towarzyszących mu układów. Aż dwa lata inżynierowie Intela poświęcili na przedsięwzięcie o kryptonimie Banias, w wyniku którego powstał całkowicie nowy procesor, chipset oraz układ obsługujący sieci bezprzewodowe 802.11b. Owe trzy elementy składają się na technologię o wdzięcznej nazwie Centrino.

Niech moc nie będzie z tobą

Sam procesor ochrzczono mianem Pentium M, co wprowadziło nieco zamieszania, bowiem literą "M" oznaczane są też mobilne wersje Pentium III i Pentium 4. Lecz w nazwie nowego CPU nie ma numeru, co sugeruje, że mamy do czynienia z konstrukcją zgodną z linią Pentium, ale jednak znacznie od niej odmienną.

Bardzo długi czas pracy baterii Toshiby Tecry S1 rekompensuje niższą wydajność CPU 1,3 GHz.

Bardzo długi czas pracy baterii Toshiby Tecry S1 rekompensuje niższą wydajność CPU 1,3 GHz.

Pentium M wykonano w technologii 0,13 mikrometra; zawiera 77 mln tranzystorów, z czego aż 50 mln to wewnętrzna pamięć cache drugiego poziomu o pojemności 1 MB (dla porównania, Pentium 4 wyposażony jest w 512 KB pamięci L2). Tak duża pamięć podręczna zdecydowanie zwiększa wydajność procesora. Dodatkowo w nowym CPU zastosowano kilka nowatorskich rozwiązań, które znacznie usprawniają wykorzystanie tej pamięci w porównaniu do Pentium 4 i przyspieszają pracę układu. Są to m.in. architektura Micro-Ops Fusion, która łączy dwie mikrooperacje w jedną, zaawansowane zarządzanie pamięcią podręczną, pozwalające na czyszczenie lub zapisywanie konkretnych obszarów pamięci cache L2 bez modyfikowania innych danych w niej przechowywanych, czy Advanced Branch Prediction - udoskonalony algorytm predykcji rozgałęzień, który używa potoku o długości 12 instrukcji, a nie 20 jak w P4.

Dzięki temu w przypadku błędnej decyzji wyczyszczenie potoku jest znacznie szybsze. Wszystkie te usprawnienia miały na celu zwiększenie wydajności procesora przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości taktowania i napięcia zasilania, a więc poboru mocy. Oczywiście Intel nie porzucił technologii SpeedStep - wręcz przeciwnie, zdecydowanie ją rozwinął. Pentium M może pracować z wieloma szybkościami zegara (dotychczas SpeedStep oferował tylko dwie) i wartościami napięcia zasilania. Co ważne, procesor sam steruje napięciem, bez pośrednictwa chipsetu, toteż reakcja na zapotrzebowanie aplikacji na moc jest szybsza i bardziej efektywna. Procesorowi towarzyszy chipset i855, z którym komunikacja odbywa się przez magistralę systemową 400 MHz o regulowanym poborze mocy - jej nieużywane fragmenty są wyłączane. Chipset występuje w dwóch wersjach: GM ze zintegrowanym układem graficznym Intel Extreme Graphics 2 oraz PM bez grafiki. Obsługuje do 2 GB pamięci DDR SDRAM 200 lub 266 MHz.

Acer TravelMate 803LCi - rekordowa wydajność nie tylko wśród notebooków Centrino.

Acer TravelMate 803LCi - rekordowa wydajność nie tylko wśród notebooków Centrino.

Mostek południowy ICH4-M - jedyny element znany z wcześniejszych konstrukcji - zapewnia obsługę do sześciu portów USB 2.0 i dwóch kanałów ATA/100. Do jego magistrali PCI dołączany jest trzeci element nowego zestawu Intela: układ PRO/Wireless 2100 do współpracy z sieciami bezprzewodowymi WiFi 802.11b. Dzięki temu układowi Intel zamierza zawojować rynek i uczynić z WiFi standard wyposażenia notebooka. Przenośny pecet oznaczany jest logo Centrino tylko wtedy, gdy znajdują się w nim wszystkie trzy składniki nowej technologii Intela, a więc procesor Pentium M, chipset i855 (z grafiką lub bez) oraz sieć PRO/Wireless 2100. Jeśli producent laptopa zrezygnuje z intelowskiej sieci WiFi, musi też pożegnać się z nazwą Centrino. Pozostanie mu tylko logo Pentium M.


Zobacz również