Skanery płaskie

Niewiele danych z opakowania czy instrukcji tanich skanerów mówi o jakości kluczowych elementów urządzenia: mechaniki, optyki i przetworników A/C.

Niewiele danych z opakowania czy instrukcji tanich skanerów mówi o jakości kluczowych elementów urządzenia: mechaniki, optyki i przetworników A/C.

Skaner powinno się dobierać do rodzaju oryginału, z którym będziemy pracować. Skanowanie gazet na dynamicznym i drogim modelu będzie rozrzutnością, nie uda się kombinacja odwrotna: skany negatywów zrobione mało czułym, tanim urządzeniem. Decyduje maksymalna dynamika. Mniejsza cechuje druk gazetowy, większa - zdjęcia wywołane na papierze w tradycyjnym laboratorium, a największa - materiały przezroczyste: negatywy i slajdy.

Czułość skanera powinna być mierzona bitową głębią koloru, lecz producenci wymieniają raczej parametry maksymalne niż realne. Prawie wszystkie skanery cechują się 48-bitową głębią, jednak wiele w tym szumów i przypadkowych danych. Bardziej wiarygodnym parametrem jest rzadziej podawana gęstość optyczna. Do skanowania materiałów drukowanych wystarcza 2 D, papierowym fotografiom - 2,5 D, negatywom 3 D, a do zeskanowania pozytywów ze wszystkimi szczegółami potrzeba nawet 3,5 D.

Kolejnym parametrem skanera jest rozdzielczość. Zdjęciom przeznaczonym do ekspozycji na ekranie monitora wystarcza 100 dpi, więcej (300) potrzeba do rozpoznania tekstu. Skanom do druku atramentowego wystarcza rozdzielczość czterokrotnie miejsza od tej, w której zamierzamy drukować. Planując powiększenie, musimy zwiększyć rozdzielczość skanowania w tym samym stopniu.

Ważną częścią skanera jest sterownik, który powinien mieć filtry do usuwania rys, kurzu i niewidocznych dla oka ale rejestrowanych przez skaner wad oryginału. Usuwa się je kilkakrotnym skanowaniem, czego nawet najlepszy edytor graficzny nie może zastąpić.

Najlepszy - Microtek Scanmaker 4850

Zwycięstwo ScanMakera w teście byłoby jeszcze wyraźniejsze, gdyby nie brak polskiego sterownika. Spolonizowano tylko instrukcje i program do rozpoznawania tekstu. Niestety, nie najgorszy w innych próbach FineReader w wersji piątej nie radził sobie z rozpoznaniem napisów na tle. Z innych wad wymienić trzeba umiarkowane tempo pracy i wyraźny spadek czułości poziomej po przekroczeniu 600 dpi. Jest to objaw często obserwowany w skanerach 1200 dpi, ale przecież Microtek ma dwukrotnie więcej.

Z pozostałych prób ScanMaker wyszedł zwycięsko. Sterownik SkanWizard 5 jest wyjątkowo bogaty w tradycyjne opcje i logicznie zorganizowany. Nawet skanowanie wstępne może być prowadzone na kilka sposobów. Wyjątkowo elastycznie można konfigurować funkcje uruchamiane przez naciśnięcie przycisków na korpusie skanera. Do rzadkości u innych należy wybór między większą szybkością lub jakością pracy. Retusze nie wychodzą poza klasyczny zestaw, brakuje obecnych w nowszych i droższych modelach funkcji do usuwania kurzu, czerwieni z oczu i kilku innych nowinek. W sumie pierwsze miejsce w kategorii możliwości i drugie w ergonomii.

Pomimo problemów z czułością do Microteka należy najlepszy wynik w teście szczegółów. Także skanowi fotografii niewiele można zarzucić, jakością przewyższał dokonania konkurencji. Oba Microteki najwierniej oddały intensywności barw z tablicy Macbetha. Wobec tylu najlepszych ocen i braku większych wpadek nic dziwnego, że w łącznej punktacji Microtek okazał się najlepszy.

Skaner nieźle sprawdzi się w domowych pieleszach, poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zdjęciami. Jednak skanowanie przezroczy, możliwe po dokupieniu specjalnej przystawki, wydaje się już ponad jego siły.

Informacje Connect, http://www.microtek.pl

tel. (22) 8432491

Cena 425 zł

Najlepszy - Canon CanoScan LiDE 50

Canon postarał się zmodernizować skanery CIS tak, aby pracowały z fotografiami. LiDE to nazwa technologii Canona, która ma być receptą na niedostatek światła emitowanego przez diody w konwencjonalnych skanerach CIS. Kartka nie jest oświetlana bezpośrednio, ale energią dostarczaną przez światłowód. Co prawda, nowy sposób miał zapewniać równomierne oświetlenie skanowanej powierzchni, ale wyniki naszego testu wskazują na pojawianie się większych nierówności niż w klasycznych modelach. To najpoważniejsza usterka, jaką stwierdziliśmy. Większa ilość światła dostarczana przez układ LiDE może być wykorzystana do poprawienia jakości lub skrócenia pracy. Przeznaczenie tego bonusu w zbyt wielkim stopniu na powiększenie szybkości można traktować jako drugi zarzut, ale raczej to wyraz preferencji producenta. Stąd dynamika skanów ociera się o granicę poziomu akceptowalnego dla fotografii na materiałach refleksyjnych, a mogłaby być nieco lepsza. Skaner dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi, ale najlepiej pracuje w niższej rozdzielczości, w granicach 300 dpi. To rozsądny wybór, gdyż takie parametry wystarczają w większości przypadków. Tempo pracy Canona może być wzorem.

Mocną stroną skanera jest oprogramowanie. Sterownik nie został spolszczony, nie ma też swojej linuksowej mutacji, ale jest bardzo logicznie zorganizowany. Cenną pozycją na krążku CD jest edytor Photoshop Elements. Dostarczany ze skanerem OCR OmniPage SE wreszcie rozpoznaje polskie ogonki.

Informacje Canon, http://www.canon.pl

tel. (22) 5723000

Cena 749 zł

Oryginalny - Hewlett-Packard Scanjet 8200

W pełnym wykorzystaniu Scanjeta 8200 przeszkadza... oprogramowanie. Nie różni się specjalnie od maksymalnie uproszczonej wersji do najtańszych modeli, podczas gdy urządzenie jest dziesięciokrotnie droższe i oferuje kilka unikatowych rozwiązań. Jednym z nich jest potrójny system detektorów. Pierwszy przeznaczono głównie do skanowania materiałów przezroczystych w 4800 dpi i zbudowano z czterech rzędów z interwałem 1200 dpi do każdego z kolorów podstawowych z osobna. Kolejny to typowy moduł RGB 600 dpi powszechnego użytku do większych oryginałów. Trzeci mierzy tylko światło białe i dzięki niezasłanianiu swej powierzchni kolorowym filtrem jest szybszy o 50 procent. Używany jest także do skanów monochromatycznych zamiast zwykle wykorzystywanej zielonej składowej z triady RGB. Niespotykane jest wyposażenie urządzenia w tekstowy wyświetlacz LCD. Scanjet stał się niekwestionowanym mistrzem w odwzorowaniu szczegółów. Także zeskanowany negatyw został oceniony najwyżej. Zdecydowanie najlepsza była równowaga kolorów, ale nieco przesterowana dynamika. Skan papierowej fotografii wypadł nieco powyżej średniej. W sumie za jakość pracy Scanjet zasłużył na nagrodę. Poza rozwiązaniami technicznymi wyróżnia się wystrojem zewnętrznym, pokrywką podnoszoną z szerszej krawędzi i wieloma, bo aż dziesięcioma przyciskami do sterowania. Za to wyjątkowo mała jest powierzchnia oświetlająca materiały przezroczyste. Pod nią zmieszczą się tylko trzy klatki filmu małoobrazkowego.

Informacje Hewlett-Packard, http://www.hp.pl

tel. (22) 5657700

Cena 2698 zł


Zobacz również