Skanery płaskie

Skanery biurkowe stały się typowymi, niedrogimi urządzeniami peryferyjnymi. Niektórzy sprzedawcy dorzucają niedrogi model do zestawu z komputerem i drukarką, aby zwiększyć atrakcyjność oferty. Dokonując jednak odpowiedniego wyboru, można kupić skaner, który będzie stanowił świetne uzupełnienie sprzętu stosowanego w studiu graficznym.

Skanery biurkowe stały się typowymi, niedrogimi urządzeniami peryferyjnymi. Niektórzy sprzedawcy dorzucają niedrogi model do zestawu z komputerem i drukarką, aby zwiększyć atrakcyjność oferty. Dokonując jednak odpowiedniego wyboru, można kupić skaner, który będzie stanowił świetne uzupełnienie sprzętu stosowanego w studiu graficznym.

W świecie skanerów panuje zasada, że "dostajesz to, za co płacisz".

Darmowy skaner może być przydatny w pracy z dokumentami tekstowymi lub skanowaniu zdjęć z wakacji. Osoby potrzebujące skanera do pracy zawodowej wymagają znacznie lepszych parametrów niż zapewnianych przez urządzenia klasy domowej. Wprawdzie coraz większą popularnością cieszą się cyfrowe aparaty fotograficzne, ale wielu grafików i profesjonalistów pozostaje przy klasycznej technologii średniego obrazka. Również filmy 35 mm są ciągle używane w wielu zastosowaniach. Oznacza to konieczność wyboru skanera z odpowiednią przystawką do skanowania slajdów i negatywów.

Do naszego porównania wybraliśmy skanery o wysokiej jakości, które sprawdzają się dobrze przy skanowaniu filmów. Ceny spadają jednak tak bardzo, że nowy model Epson Perfection 4490 Photo z przydatną funkcją Digital ICE kosztuje tylko 1129 zł. Producenci starają się przyciągać klientów, dodając nowe funkcje, takie jak skanowanie wsadowe lub, w niektórych przypadkach, automatyczną redukcję kurzu oraz możliwość przywracania wyblakniętych kolorów na zdjęciach.

Wszystkie testowane skanery były wyposażone w podświetlenie dla materiałów przezroczystych (opcja w przypadku modeli A3), dzięki czemu możliwe jest skanowanie zarówno filmów, jak i materiałów drukowanych. Należy jednak zwrócić uwagę, że podświetlenie obejmuje tylko fragment płyty dokumentów skanera. Problemu tego są pozbawione skanery A3.

Producenci skanerów podają w materiałach reklamowych bardzo szybkie czasy skanowania. Należy jednak przyjmować te wartości z pewną dozą nieufności, gdyż w większości przypadków podawane czasy dotyczą skanowania w niższej rozdzielczości i z wyłączonymi programowymi funkcjami korekcji. Włączenie procedury usuwania kurzu powoduje znaczne spowolnienie operacji skanowania.

Z drugiej strony, funkcja ta pozwala oszczędzać czas podczas późniejszej obróbki zdjęcia w Photoshopie.

Rozdzielczość i zakres

Jeżeli są skanowane materiały służące do profesjonalnego druku, należy wybrać skaner, który zapewnia wysoką rozdzielczość optyczną i duży zakres dynamiczny. Skanowanie materiałów dla witryn internetowych nie wymaga wysokiej rozdzielczości. Aby skanować film 35 mm, konieczny jest skaner zapewniający co najmniej rozdzielczość 3000 dpi. Pozwoli to powiększyć slajd 35 mm do formatu A4.

Producenci skanerów często podają dodatkowe wartości dla interpolowanej rozdzielczości. Równie dobrze można jednak używać Photoshopa do skalowania obrazów. Decydując o wyborze skanera, należy więc porównywać rozdzielczość optyczną, gdyż to ona decyduje o jakości skanu.

Zakres dynamiczny (nazywany także gęstością optyczną) oznacza możliwość zachowania szczegółów dla jasnych i ciemnych obszarów. Przy skanowaniu kolorowych materiałów przezroczystych należy wybrać skaner zapewniający gęstość co najmniej 3,6 D. Głębia bitowa (zwykle 14- lub 16-bitowa) ma mniejsze znaczenie. Wartość ta oznacza możliwość zachowania odpowiednich odcieni w ramach limitu wyznaczanego przez zakres dynamiczny.

Wszystkie testowane przez nas skanery zostały dostarczone wraz z oprogramowaniem do skanowania oznaczonym logo odpowiedniego producenta. Jakość tych programów dość znacznie się różni. Narzędzie firmy Epson jest wyposażone w wiele funkcji dla doświadczonych użytkowników, podobnie zresztą jak oprogramowanie Canona i Microteka. Z kolei narzędzia HP są dość ograniczone ze względu na duży nacisk na automatyczną analizę.

W naszej opinii nie zapewnia ona optymalnej jakości. Funkcje na platformach Mac i Windows są zwykle identyczne.

Atrakcyjna alternatywa

Na szczęście nie trzeba się ograniczać do programów danego producenta. Wiele skanerów jest dostarczanych wraz z oprogramowaniem SilverFast firm LaserSoft, które de facto stało się standardem dla skanerów wyższej klasy. Ponieważ oprogramowanie to jest dość drogie, warto poszukać modelu skanera, do którego jest dołączone gratis.

Oprogramowanie SilverFast można uruchomić na platformie Mac lub Windows. Zapewnia ono bardzo rozbudowany zestaw funkcji wraz ze wszystkimi niezbędnymi ustawieniami ręcznymi. Ponieważ interfejs użytkownika jest praktycznie identyczny dla każdego skanera, nie trzeba uczyć się obsługi programu po zakupie nowego urządzenia.

Wraz ze skanerami jest zwykle dostarczana wersja AI tego przydatnego programu. Jeszcze więcej opcji jest w wersji HDR. Ponieważ SilverFast jest dostosowywany do określonego modelu skanera, jest konieczna oddzielna kopia tego programu dla każdego posiadanego typu skanera. Niektóre wersje oprogramowania mają dodatkowe oznaczenie IT8, co oznacza, że możliwe jest tworzenie profilów kolorów poprzez zeskanowanie tabel IT8. Zwykle są one dołączone do zestawu. Jeżeli nie są, to ich zakup może być dość drogi.

Niestety, niektóre implementacje oprogramowania dla konkretnego typu skanera obsługują funkcję Digital ICE. Wprawdzie program zapewnia własną funkcję do usuwania zanieczyszczeń, ale nie jest ona rewelacyjna.

Niektórzy użytkownicy decydują się na użycie programu VueScan ( http://www.hamrick.com ), który zastępuje oprogramowanie dostarczane przez producenta skanera. VueScan jest bardzo często aktualizowany i zapewnia obsługę około 400 modeli skanerów (w tym wielu starych urządzeń). Program ten obsługiwał następujące testowane skanery: model A4 Canona i Microteka oraz modele A4 i A3 firmy Epson.

Usuwanie kurzu

Szklana płyta skanera płaskiego elektryzuje się przy każdym otwarciu pokrywy, co powoduje przyciąganie kurzu. Oczywiście można pozbyć się go za pomocą czystej ściereczki i alkoholu izopropylowego, ale i tak na płycie zawsze są widoczne jakieś pyłki. Na szczęście wszystkie testowane modele zostały wyposażone w funkcje eliminacji kurzu i zarysowań.

Najlepszą metodą jest sprzętowa wersja technologii Kodak Digital ICE - w skaner jest wbudowana specjalna lampa podczerwona. Na podobnej koncepcji oparty jest system Canon Fare, który podświetla kurz dla głowicy skanującej, umożliwiając usunięcie skaz w sposób programowy poprzez skopiowanie sąsiadującego punktu.

Alternatywnym rozwiązaniem, które zapewnia jednak gorsze wyniki, jest wykrywanie i eliminowanie kurzu w sposób całkowicie programowy. W najgorszym przypadku może to spowodować lekkie rozmycie całego obrazu. Na szczęście lepsze systemy potrafią zidentyfikować kurz lub zarysowania i zastąpić odpowiednie piksele.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre modele skanerów zostały wyposażone w funkcję Digital ICE tylko dla materiałów przezroczystych lub wydruków, ale nie dla obu typów materiałów jednocześnie. Na przykład skaner Microtek w formacie A3 stosuje funkcję ICE tylko dla materiałów drukowanych. Funkcja ta jest dostępna tylko poprzez firmowe oprogramowanie Microteka, ale już nie w dołączonym programie SilverFast.

Canon CanoScan 9950F

Ten skaner zastąpił model 9900F z obudową z polerowanego metalu. Projektanci zdecydowali się zastosować tradycyjny plastik, przez co obudowa straciła na atrakcyjności. Na szczęście inne parametry uległy poprawie - rozdzielczość została zwiększona z 3200 x 6400 dpi do 4800 x 9600 dpi. Model 9950F jest obecnie flagowym urządzeniem Canona w linii skanerów biurkowych. Urządzenie jest wyposażone w asferyczny obiektyw Super Toric o bardzo wysokiej jakości, zapewniając dobrą jakość optyczną i lepszą transmisję światła. Do połączenia z komputerem służą porty USB 2.0 i FireWire 400.

Aparat pozwala w prosty sposób tworzyć zdjęcia panoramiczne, a następnie obrabiać je w dołączonym programie Photostitch. Użycie obudowy wodoodpornej WP-DC70 pozwala fotografować pod wodą. Wbudowane funkcje edycji umożliwiają zmianę balansu kolorów, a nawet zastąpienie wybranego koloru innym.

Wbudowana lampa filmu była największa ze wszystkich skanerów A4 w naszym teście, obejmując praktycznie całą płytę skanowania. W jednym przebiegu możliwe jest skanowanie do 30 klatek filmu 35 mm lub 12 slajdów. Cztery przyciski dotykowe na panelu przednim służą do kopiowania, skanowania, zapisywania do pliku, uruchamiania programu pocztowego lub skanowania bezpośrednio do pliku PDF.

Canon stworzył własny system będący odpowiednikiem funkcji Digital ICE. System FARE jest oparty na podobnej zasadzie działania - do wykrywania kurzu i zarysowań używane jest światło podczerwone. Możliwa jest także redukcja ziarna, przywracanie kolorów zdjęć lub zmiana ustawień ekspozycji obiektów podświetlonych od tyłu. Funkcja służąca do usuwania kurzu z materiałów drukowania nosi nazwę QARE i nie korzysta z lampy podczerwonej.

Model 9950F został wyposażony w wygodne uchwyty dla filmu, a przesuwane maski zapobiegają rozpraszaniu światła. Szybkość skanowania jest bardzo dobra, a włączenie funkcji redukcji kurzu i innych dodatkowych funkcji nie powoduje znacznego wydłużenia czasu skanowania. Skanowanie ramki 35 mm do pliku o wielkości 22 MB z włączonym systemem FARE i funkcją redukcji ziarna zajęło około pięciu minut. Wyłączenie tych funkcji spowodowało skrócenie czasu skanowania do czterech minut. Wydruk o rozmiarach 15 x 10 cm został zeskanowany do pliku 8 MB w ciągu 25 sekund.

W zestawie ze skanerem znajduje się oprogramowanie CanoScan Toolbox i ArcSoft PhotoStudio oraz sterownik TWAIN, który współpracuje z Photoshopem i innymi aplikacjami. Program SilverFast nie jest dołączany. W zestawie można znaleźć również program OCR i przewodnik skanowania w formacie HTML. Jakość skanowania materiałów przezroczystych jest bardzo dobra, aczkolwiek nie dorównuje jakości zapewnianej przez dedykowany skaner do filmów 35 mm.

Uzyskany obraz jest mniej ostry, ale można zauważyć to dopiero po powiększeniu o 800 proc. do formatu A4. Podsumowując, ten model Canona jest najlepszym skanerem płaskim w naszym zestawieniu pod względem skanowania filmu.

Producent: Canon

Kontakt: http://www.canon.pl

Format: A4

Cena: 1750 zł


Zobacz również