Skart Alpha

Zestaw kolumn polskiej produkcji dla audiofili poszukujących lekkiego, lecz wyjątkowo przestrzennego brzmienia.

Zestaw kolumn polskiej produkcji dla audiofili poszukujących lekkiego, lecz wyjątkowo przestrzennego brzmienia.

Dlaczego - Bardzo dobre wykonanie, atrakcyjna stylistyka i ciekawe brzmienie.

Dlaczego - Bardzo dobre wykonanie, atrakcyjna stylistyka i ciekawe brzmienie.

Przetestowaliśmy nowo opracowany zestaw kolumn z serii Alpha polskiej firmy Skart. Producent dopiero co zakończył prace nad ich konstrukcją. Od innych produktów w jego ofercie wyróżniają je zarówno budowa, jak i jakość użytych materiałów. W skład zestawu weszły: przednie podłogowe Alpha 201, centralna Alpha 121, efektowe Alpha 101 i subwoofer Alpha Sub-R. Model Alpha 201 jest rodzajem kolumny rzadko spotykanym w sklepach - konstrukcją podłogową w obudowie zamkniętej. To wskazuje, że mamy do czynienia z produktem skierowanym do słuchacza o ściśle określonych wymaganiach. Wykonano ją bardzo solidnie z wysokiej jakości komponentów. Konstrukcja kolumny jest 2-drożna. Zastosowano w niej 1-calową jedwabną kopułkę wysokotonową oraz 6,5-calowy przetwornik średnioniskotonowy z polipropylenową membraną. Wyposażono ją w podwójne złącza akceptujące wszystkie rodzaje końcówek kabli głośnikowych. Obudowę, podobnie jak i pozostałych kolumn, wykonano z 2-centymetrowej grubości płyt MDF zapewniających dużą sztywność konstrukcji i pokryto naturalnym fornirem. Przednia ścianka kolumny jest nachylona do tyłu o 7 stopni, co ma wyrównywać fazę pomiędzy głośnikami oraz redukować rezonanse obudowy. Całość umieszczono na czarnym cokole, który można wyposażyć w dołączane w zestawie kolce.

Kolumna centralna i monitory mające pełnić rolę głośników surround są dwudrożnymi konstrukcjami bass-reflex. Zastosowano w nich przetworniki czeskiej Tesli, odmienne niż w kolumnach głównych. Z naszych odsłuchów wynika, że nie wpływa to w istotny sposób na spójność brzmienia. Do kolumn można dokupić dopasowane stylistycznie czarne podstawki - wykonane z 6 walców o przekroju 50 mm. Decydując się na konstrukcję zamkniętą kolumn głównych, producent musiał zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie taki krok za sobą niesie. Podłączając po raz pierwszy zestaw Skarta w redakcyjnej sali odsłuchowej, rozczarowaliśmy się. Kolumny zagrały bardzo skąpym basem, wykazując przeciętną skuteczność. Postanowiliśmy sprawdzić, jak będą pracować po "wygrzaniu". Uruchomiliśmy zestaw i zostawiliśmy go, aby grał przez 24 godziny na dobę. Po tygodniu nieprzerwanej pracy kolumn przystąpiliśmy do kolejnej próby odsłuchowej. Tym razem słychać było znaczną poprawę brzmienia, choć pewne cechy pozostały. Modele przednie nie należą z pewnością do najskuteczniejszych. Rezygnacja z bass-refleksu skutkuje zdyscyplinowanym, lecz jednocześnie skąpym basem i koniecznością mocniejszego odkręcenia gałki głośności we wzmacniaczu. Alphy 201 mają tzw. brytyjskie brzmienie - zwarte, szybkie lecz z ubogim basem. Jednak ograniczenia przetwarzania dolnej części pasma akustycznego nie mają wpływu na umiejętność generowania sceny dźwiękowej.

Kolumny grają niezwykle przestrzennie i jest to zdecydowanie największa ich zaleta. Wysokie tony są dozowane właściwie i nie dominują w przekazie. Podobnie jest w przypadku tonów średnich. Całość brzmi równo i bardzo dynamicznie. Na skromną ilość basów mógłby pomóc subwoofer, jednak dołączony w zestawie model Alpha Sub-R nie spełnił naszych oczekiwań. Niewielka skrzynka ze 100-watowym wzmacniaczem i głośnikiem umieszczonym na przedniej ściance brzmi jednostajnie i mało dynamicznie. Mimo możliwości ustalenia częstotliwości odcięcia i regulacji fazy niezbyt dobrze integruje się z kolumnami przednimi. Zestaw sprawdzi się dobrze w niewielkich pomieszczeniach. Przeznaczony jest dla osłuchanego kinomana o określonych preferencjach brzmieniowych. Dla uzyskania solidniejszej podstawy basowej głośniki powinny współpracować z mocnym wzmacniaczem oferującym obfite niskie tony.

Informacje

Typ kolumny 5.1

Cena Alpha 201 (2 szt.) 2928 zł, Alpha 121 610 zł, Alpha 101 (2 szt.) 1147 zł, Alpha Sub-R 976 zł, zestaw 5661 zł

Dystrybutor Skart, http://www.skart.pl

Funkcje subwoofer z regulacją głośności, fazy i częstotliwości odcięcia

Złącza w kolumnach głównych podwójne, metalowe nakrętki, w pozostałych gniazda pojedyncze

Główni rywale

Mission m3 6240 zł - (9/2004)

Wysoka jakość wykonania. Rewelacyjna przestrzenność, głęboka scena dźwiękowa. Znakomity szybki i zarazem nisko schodzący subwoofer.

Celestion F28 + F15 + F48c + S80 4830 zł - (1/2004)

Dobre brzmienie, znakomite wykonanie, solidne komponenty.


Zobacz również