Sony sprzedało 1,2 miliona konsol PlayStation Vita

Sony podaje, że sprzedało na razie 1,2 miliona konsol przenośnych PlayStation Vita. W grudniu 2011 roku trafiła ona na do Japonii, Hongkongu i Tajwanu. Do pierwszych dni stycznia 2012 roku sprzedała się tam w 500 tysiącach egzemplarzy. 22 lutego pojawiła się w Europie i USA, co szybko zwiększyło ilość urządzeń, które trafiły do klientów.

PlayStation Vita należy do niszowej kategorii konsol przenośnych, do której zalicza się także Nintendo 3DS. Od jakiegoś czasu mają one nową i groźną konkurencję w postaci urządzeń mobilnych i ich gier. Redakcyjny kolega Dawid Kosiński napisał nawet w artykule IMO1: Playstation Vita, Playstation żegna?, że urządzenia takie jak PS Vita nie mają racji bytu.

Nie wszyscy jednak podzielają taką opinię i w tydzień po wydaniu konsoli przenośnej Sony w Europie i USA liczba sprzedanych egzemplarzy wzrosła z 0,5 mln na początku stycznia do 1,2 mln pod koniec lutego. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że tak szybki przyrost związany jest głównie z urządzeniami zamówionymi dużo wcześniej w przedsprzedaży.

Zobacz również:

Po wydaniu PlayStation Vita w Japonii było podobnie i już w dwa dni sprzedano ponad 320 tys. jej egzemplarzy. Później tempo dystrybucji znacznie spadło. Sony mówi jednak, że jest zadowolone z wyników, bo plany co do konsoli są długoterminowe. Jej poprzednik PlayStation Portable (PSP) sprzedaje się nieźle nawet 8 lat po premierze.

Na razie jednak słabo wygląda sprzedaż gier na PS Vitę. Rozprowadzono około 2 mln tytułów, co oznacza, że średnio na jednego posiadacza urządzenia nie przypadają nawet dwie gry. Firma podaje, że w produkcji jest 70 nowych tytułów dla konsoli przenośnej Sony, co może zmienić ten stan rzeczy. Urządzenie jest dostępne także w naszym kraju. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule PS Vita w Polsce - relacja z premiery.


Zobacz również