Stitcher 5

Stitcher 5 to program do łączenia wielu nakładających się fotografii w bezszwową panoramę o dużej szerokości.

Stitcher 5 to program do łączenia wielu nakładających się fotografii w bezszwową panoramę o dużej szerokości.

Firma RealViz sprzedaje program Stitcher już od 1999 roku, jednak dopiero wersja 3., którą przedstawiono trzy lata później, spełniała większość oczekiwań użytkowników.

Cechowała się ona logicznym interfejsem, montażem panoram z wielu rzędów oraz szerokim zakresem formatów wyjściowych i projekcji.

Testowana wersja 5. jest przeznaczona dla systemów Windows 2000/XP i Mac OS X. Równolegle jest sprzedawany program Stitcher Express, który kosztuje znacznie mniej, ale nie został jeszcze wyposażony w technologie dostępne w Stitcherze 5.

W programie można znaleźć sporą liczbę nowych funkcji. Chyba najważniejszą z nich jest w pełni automatyczne łączenie zdjęć. Program łączy ze sobą zdjęcia o kolejnych numerach plików, a wyniki tego procesu są bardzo zachęcające. Oczywiście w dalszym ciągu można skorzystać z procedury półautomatycznej, w czasie której użytkownik może ręcznie zmieniać kolejność zdjęć, zanim Stitcher rozpocznie swoją pracę.

Nowością w wersji 5. jest także łączenie ręczne. Użytkownik musi zdefiniować wiele par punktów łączenia na przylegających zdjęciach. W ten sposób można uratować źle wyrównane zdjęcia.

Pierwszym zadaniem jest posortowanie plików zdjęć (w tym przypadku w programie Adobe Bridge) i ponumerowanie ich.

Pierwszym zadaniem jest posortowanie plików zdjęć (w tym przypadku w programie Adobe Bridge) i ponumerowanie ich.

Programiści ulepszyli także interfejs użytkownika. W oknie podglądu jest błyskawicznie wyświetlany rezultat połączenia. Pasek oryginalnych zdjęć można nałożyć na główne okno składania. Stosowany jest przy tym efekt przypominający Genie z Mac OS-a X - przesunięcie kursora myszy na zdjęcie powoduje jego automatyczne powiększenie. Do każdego polecenia programu przypisano skrót klawiaturowy, co ułatwia pracę bez użycia myszy.

W Stitcherze 4 pojawiła się możliwość tworzenia obiektów Stencils, które służyły do maskowania obszarów o odmiennym wyglądzie na poszczególnych zdjęciach. Pozwalało to wybrać najlepsze fragmenty zdjęć i wyeliminować rozmyte obszary. W nowej wersji programu można tworzyć takie maski 3D w głównym oknie, a nie w oddzielnym panelu. Dodano także możliwość użycia masek Photoshopa zapisanych w postaci plików PSD.

Kolejną interesującą funkcją są szablony łączenia, które znacznie przyspieszają proces tworzenia panoram na podstawie zdjęć zrobionych z tą samą kombinacją obiektywu i statywu. Nie zapomniano także o dodawaniu hot spotów i powiązanych z nimi hiperłączy, które są przydatne podczas tworzenia wirtualnych spacerów.

Szybkość łączenia i renderowania panoram jest zależna od systemu i wybranej metody projekcji. W czasie naszych testów korzystałem z komputera Power Mac G5 z dwoma procesorami 2 GHz. Zakończył on tworzenie panoramy o szerokości 5500 pikseli na podstawie zdjęcia podstawowego o wielkości 24 MB w ciągu 6,5 minuty.

Chociaż głównym przeznaczeniem programu jest tworzenie naturalistycznych panoram, można także wprowadzać zniekształcenia poprzez przesuwanie widoku w górę lub w dół przed rozpoczęciem projekcji. W prosty sposób można na przykład osiągnąć efekt ziemi owiniętej wokół nieba lub horyzontu w kształcie litery S.

Kupić, nie kupić

Podsumowując, Stitcher 5 jest godnym następcą wersji 5. Szczególnie warto podkreślić dostępność podglądu w czasie rzeczywistym oraz możliwość stosowania szablonów podczas łączenia zdjęć. Uzyskane panoramy mają bardzo wysoką jakość.

Za:

Opcje automatycznego i ręcznego łączenia zdjęć, szablony łączenia, podgląd w czasie rzeczywistym, możliwość tworzenia panoram cylindrycznych i sferycznych.

Przeciw:

Brak obsługi podwójnych ujęć z okrągłych obiektywów typu rybie oko (ze względu na kwestie patentowe).

Informacje

produkt: Stitcher 5

producent: RealViz

cena brutto: 499 euro

konkurenci: iSeeMedia Photovista 3, EasyPano PanoWeaver 4.0, Kekus PTMac

kontakt: http://www.realviz.com


Zobacz również